Ertuğruloğlu: Verilecek toprak olabileceği gibi alınacak yerler de olacak

banner37

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Al Jazeera Türk ile The Economist dergisinin Cenevre’deki Kıbrıs zirvesi’ne yönelik sorularını yanıtladı.

Ertuğruloğlu: Verilecek toprak olabileceği gibi alınacak yerler de olacak
banner99

Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta siyasi bir çözüme ulaşılmasını istediğini kaydederek, egemenlik ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilmeyeceğini vurguladı.

Haritalarla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk tarafının Güzelyurt veya Karpaz’ın konuşulduğu toprak verme konusuna kesinlikle karşı olduğunu yineledi.

Toprak konusunun “Türk tarafının ne kadar toprak vereceği’ şeklinde algılanmasını eleştiren Ertuğruloğlu; bu konunun “bir sınır düzeltmesi” olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

banner134
Ertuğruloğlu, toprakta ‘verilecek yer olabileceği gibi alınacak yerler de olacağını’ kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, garantörlükle konusunda ise çok net konuştu. ‘Türkiye’nin garantörlüğünün Kıbrıs Türk halkı açısından yüzde yüz vazgeçilmez olduğunu’ söyleyen Ertuğruloğlu, “Avrupa Birliği’nde (AB) olan ülkelerin garantöre ihtiyacı yok” tezine katılmadıklarını belirtti.

Ertuğruloğlu; Rum tarafının AB üyesi yapılmasıyla oluşan “oldubittiye” onay verilmesini veya buna boyun eğilmesini asla onaylamadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması için uluslararası aktörlerin Kıbrıs Türk halkının endişelerini ve Kıbrıs’taki gerçekleri görmesi gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75