“Esas tehlike sessiz taşıyıcılar”

banner37

Dr. Sibel Siber, artan yerel vakalara ve temaslılara dikkat çekerek tedbirlerin artırılmasının şart olduğunu, temaslı vatandaşların da kendilerini gizlememesi gerektiğini vurguladı

“Esas tehlike sessiz taşıyıcılar”
banner90
banner8

“ENDİŞEYİ ARTIRIN” Dr. Sibel Siber, esas tehlikenin sessiz taşıyıcılar olduğuna dikkat çekerek, “Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede temel prensip vatandaş ile devletin iş birliği içinde olmasıdır” dedi. Siber, temaslı vatandaşların kesinlikle kendilerini gizlememesi gerektiğini ve temaslı olup da gizlemenin kabul edilemez bir davranış olduğunu vurgulayarak, imkanı olan vatandaşların kendini izole etmesi gerektiğini söyledi. “Kamu spotları artırılmalı” diyen Siber, vatandaşın daha çok bilgilendirilmesi ve rehavetten uzaklaşmasının gerektiğini, endişeyi artırmanın daha iyi olacağını belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Koronavirüs testi pozitif olan bir hastasını muayene ettiği için kendini karantinaya alan Dr. Sibel Siber, son günlerde farklı bölgelerde birçok temaslı olduğuna dikkat çekerek, kişisel tedbirleri biraz daha artırmamız gerektiğinin altını çizdi.


Esas tehlikenin sessiz taşıyıcılar olduğuna dikkat çeken Siber, “Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede temel prensip vatandaş ile devletin iş birliği içinde olmasıdır” dedi.


Siber, temaslı vatandaşların kesinlikle kendilerini gizlememesi gerektiğini ve temaslı olup da gizlemenin kabul edilemez bir davranış olduğunu vurgulayarak, imkanı olanın kendini izole etmesi önerisinde bulundu.


Siber, açılış gibi faaliyetlerin iptal edilmesi gerektiğini belirterek sevinçlerimizi ve açılarımızı bu dönemde yalnız yaşamamız gerektiğine işaret etti. 


Siber, artık herkesin “temaslıların takibi yapılıyor güvendeyiz” rehavetinden uzaklaşması gerektiğini belirterek, birçok vakanın nereden virüs aldığının belli olmadığını kaydetti.


Kendini karantinaya almadan önce yaşadıklarını örnek gösteren Siber, muayene ettiği hastasının öksürük şikayeti ile kendisine gittiğini ve muayeneden sonra pozitif olduğunun ortaya çıktığını anlattı.


Siber, devletin tek başına aldığı tedbirlerin yeterli olmayacağını söyleyerek, vatandaşla birlikte hareket edilerek, tedbirler alınması ve tedbirlere uyulması gerektiğini ifade etti.

banner134
“İmkanı olan kendini karantinaya almalı”


Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi’ne bir dönem başkanlık eden Siber, o zaman, kimin karantina merkezlerinde, kimin evinde ve kimin hastanede izole olacağını oluşturduklarını belirtti.


Siber, devletin bu kadar vaka ile başa çıkamayacağına dikkat çekerek herkesin karantina merkezi olarak kullanılan otel veya yurtlara yerleştirilemeyeceğini, bunun devlete de büyük külfet yarattığını kaydetti.


Siber, aldığı duyumların karantina merkezlerinin şimdiden dolduğu yönünde olduğunu işaret etti.


“Kamu spotları artırılmalı” diyen Siber, vatandaşın daha çok bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Siber, endişeyi artırmanın daha iyi olacağını düşündüğünü kaydetti.


Ağlamamak ve ağlatmamak için toplu yerlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğinin altını çizen Siber, marketlere giderken “bana bir şey olmaz” düşüncesine kapılmamak gerektiğini söyledi.


Siber, “Sevinçlerimizi ve acılarımızı yakınlarımızla paylaşacak zamanda değiliz” dedi.


Siber, vatandaşın alması gereken tedbirlere birkez daha dikkat çekerek, maske takmanın öneminden bahsetti, yolda tek kişi veya aile ile yürürken, ya da spor yaparken maskeye gerek olmadığını ama birden fazla kişinin olduğu kapalı mekanlarda, sokakta sık sık görüşmediğiniz kişilerle yürüdüğünüzde ve arabada birileri ile yolculuk yaptığınızda maskelerin takılması gerektiğini belirtti.


Mesafeye de dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Siber, ellerin sık sık yıkanması gerektiğini, yıkama imkanı yoksa da çantada dezenfektan taşınması ve kullanılması gerektiğini kaydetti.

GÜNLÜKLER/191220/SİBER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75