'Eşdeğer sorununa bir an önce çözüm bulunsun'

banner37

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, yıllardır sürdürülen yanlış iskan politikaları yüzünden köy nüfusunun hızla azaldığını dile getirdi

'Eşdeğer sorununa bir an önce çözüm bulunsun'

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde adeta bir kanton bölge olarak varlığını sürdüren Akıncılar köyünde 1974 yılı sonrasında yapılan yanlış iskan politikaları, köy nüfusunun hızla azalmasına neden oldu.

Eski adı ‘Luricina’ olan ve bir zamanlar bölgenin cazibe merkezi olan Akıncılar köyünde 1970’li yıllarda 5 bine dayanan nüfus, bugünlerde neredeyse 300’ün altına düştü.

İçişleri Bakanlığı daha önce yaptığı yazılı açıklamada, Akıncılar’da bulunan taşınmaz malların tümünün, tasarrufu askeri bakımdan sakıncalı mallar olarak düzenleneceği öngörüsüyle, Güney Kıbrıs’ta kalan mallar gibi addedilerek eşdeğere tabi tutulduğunu; bu nedenle 44 yıldır mal sahiplerinin mallarını satamadığını, ipotek edemediğini, tapuda herhangi bir işlem yapamadığını ve bu sorununu çözümleneceğini söylemişti. Ancak aradan geçen bunca sürede sadece 100 dosyanın 30’u çözümlenebildi.

Eşdeğer sorunu nedeniyle, Akıncılar’dan mal almak ve köyüne geri dönmek isteyen kişiler, söz konusu sorunun çözülememesi nedeniyle köylerine geri dönemiyor.

KIBRIS’a konuşan Akıncılar köyü sakinleri, “Köyümüzün nüfusu, taşınmaz malların eşdeğere açılmasından sonra azalmaya başladı. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen ise sorunlarımıza halen çözüm bulunamadı” şeklinde sitemde bulundu.

Barbaros: Köy nüfusu yanlış iskan politikaları nedeniyle hızla azaldı

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, 1974 yılından sonra yapılan yanlış iskan politikaları nedeniyle Akıncılar köyünün nüfusunun hızla azaldığını belirterek, eşdeğer sorununun “eşdeğer yapıp karşılığında bir şey almayanlar”, “eşdeğer yapıp karşılığında bir şey alanlar” ve “feragatname imzalayıp karşılığında bir şey alanlar” şeklinde üçe ayrıldığını ifade etti.

Köylülerin kullandığı arazilerin 1974 yılından sonra eşdeğere açıldığını belirten Barbaros, şu şekilde konuştu:

“1974’ten sonra Akıncılar köyü hem oluşan yeni coğrafyada ülkenin en ücra yeri olarak bırakıldı, hem de topraklarının yarısı güneyde kaldı. O tarihten sonra yapılan yanlış iskan politikaları nedeniyle ilk etapta güneyde kalan arazilerimiz ve sonra da kullandığımız araziler eşdeğere açıldı. Bu yapılan yanlış politika nedeniyle köyde bulunan mallar devlete bağlandı ve böylece de yatırıma kapandı. Örneğin bir ailenin 5 bireyi varsa, birisi malını eşdeğer yapmış, bu defa da o eşdeğer yapmış kişi de diğerlerini oraya bağlamış oldu. Yani onlar da orda hareket edemez oldu.”

 “100 dosyadan sadece 30’u serbest bırakıldı”

Barbaros, eşdeğer sorununda kendilerini en çok ilgilendiren meselenin “eşdeğer yapıp karşılığında bir şey alamayanlar” olduğunu belirterek, söz konusu kişilerin dosyalarının yavaş yavaş çözümlenmeye başlandığını, ancak sorunun henüz tam anlamıyla çözümlenemediğini dile getirdi.

Akıncılar’a daha önce birçok yetkilinin geldiğini söyleyen Barbaros, en son İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın köylerini ziyaret ettiğini belirtti.

Barbaros, eşdeğer sorununda aşağı yukarı 100 tane dosyanın bulunduğunu belirterek, bunların sadece 30 tanesinin çözümlenebildiğini, köylerini daha önce ziyaret eden yetkililerin ise geriye kalan dosyaları da çözümleyeceğini söylediğini kaydetti.

“Eşdeğer sorununa bir an önce çözüm bulunsun”

Barbaros konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Eşdeğer yapıp karşılığında bir şey alanlar ya o aldığı malını terk edecek, ya da burada bıraktığı malını terk edecek. Ancak kimisi hem aldığı, hem de bıraktığı malı istiyor. Bir zamanlar bu köylülere iki ocak tüttüreceksiniz demişlerdi. Bu nedenle de köylüler iki ocak tüttürmeyi çabalar. Ama herkes bunu yapamadı. Mesela Akıncılar’dan göç etmeyenler kişiler bu söz konusu iki ocağı tüttürmedi. İki ocağı Akdoğan’a gidenler tüttürüyor. Burada yaşayan köylülerimiz de haksız değil. Çünkü bu hak verilecekse herkese verilmelidir. Yani eşdeğer mal alanlar hem aldığını korusun, hem de bıraktığını korusun olmaz. Bu hak herkese verilsin ve artık bu eşdeğer sorununa bir an önce çözüm bulunsun.”

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER