Esengin: Halkımız artık bu numaralara kanmıyor

banner37

Halkın Partisi Parti Meclisi üyesi Avukat Cemre Günsel Esengin gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Esengin: Halkımız artık bu numaralara kanmıyor
banner99

Günlerdir toplumun gündemini meşgul eden Ercan Havaalanı ihalesine dair iddialar sonrası Başbakan’ın yaptığı açıklamaya değinen Cemre Günsel Esengin, “Şu an Başbakanlık makamında olan kişi, daha önceki Dışişleri Bakanlığı döneminde kendi adına olan sabit radar kamera cezalarını sildirmiş birisi; şimdiki Başbakanlığı zamanında ise ‘resmi bir ziyaret’ deyip, Ombudsman raporu ile de tescillendiği üzere, gayrı-yasal bir şekilde bakanlar kurulundan kendi kızının diploma törenine gitmek için ödenek çıkartan birisi; ve bu kişi kabinesindeki tüm bakanlara kefil olduğunu beyan ediyor. Peki soruyorum, kendisine kim kefil?” Ercan Havaalanı ihalesine ilişkin yolsuzluk iddialarına da değinen Cemre Günsel Esengin, “şu anda ortaya çıkan olgular aylar önce Ombudsman raporunda belirtilen olayların ilk başının nasıl başladığıdır. O zaman da yapıldığı gibi şu anda da, gerek ilgili Bakan gerekse bazı medya kurumları konuyu özünden saptıran suni tartışmalar yaratarak meseleyi hasır altı etmeye çalışmaktadırlar. Algı değiştirmeye yönelik beyhude adımlar ülkeyi yönettiği iddiasında olanların sergiledikleri iş bilmezlikleri, beceriksizlikleri ve yolsuzlukları örtemiyor. Bakanlar kurulu adeta “iş takip ofisi” gibi çalışıyor. Ama bu çalışmaların tek bir tanesi bile halk yararı için değil kendi çıkar çevreleri için yapılıyor. Artık halk bu numaralara kanmaz. Bu memlekette 40 yılda 38 hükümet değişerek, bir “Parti Devleti” düzeni ile kendilerine, ailelerine, partidaşlarına menfaat sağlayan bir yapı yaratmıştırlar. Ama 40 yıldır böyle geldi diye 40 yıl daha böyle gitmeyecek. Artık değişim zamanıdır ve değişim başlamıştır; halkın önünde siyasi anlamda yıllar sonra ilk kez bir alternatif vardır bu da yeni siyaset anlayışı benimsemiş olan Halkın Partisi’dir.

Çağın gereklerine uygun bir Yargı:

Yargıdaki problemlere de değinen Esengin, 21. Yüzyıl teknoloji içerisinde Yargı’da gerek dosyalama şekillerinin gerekse tebliğ ve icra edilme şekillerinin halen daha eski usul evrak sistemi ile olmasının kabul edilemez olduğunu belirten Esengin, bu anlamda adımların bir an evvel atılarak yargının iyileştirilmesinin önemini vurguladı. “Adli yılın sonuna geldiğimiz bu günlerde, Yüksek Mahkeme Başkanı’nın Eylül 2016’daki Adli Yıl Açılış konuşmasını hatırlamakta fayda var. Devlet erkânı karşısında yapılan bu konuşmada, Yüksek Mahkeme Başkanı yargıdaki problemlere değinmiş ve bunlar için hem yasama anlamında hem de bütçe anlamında destek ve çözüm talep etmiştir. Ancak gelinen noktada bu anlamda hiçbir şey yapılmamıştır. Bugün mahkeme kararlarını icra etmek neredeyse imkânsız bir hal alırken, mahkeme binaları ise alt yapı anlamında ciddi eksiklikler içermektedir. En basitinden engelli ulaşımı dahi olmayan mahkeme binaları mevcuttur.” Avukat Esengin, Halkın Partisi olarak, daha modern bir tebliğ ve icra sistemi için çalışmalarını tamamlamakta olduklarına dikkat çekti ve ekledi, “Gerek E-Devlet uygulaması ile gerekse oluşturulacak güçlü ve güvenli bir program ile mahkemelerdeki birçok işlemin bilgisayar ortamında yapılmasının önünü açmayı planlıyoruz, böylelikle birçok işlem daha pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilecektir.”

banner134
Geciken adaletin adalet olmadığının aşikar olduğunu vurgulayan Esengin, Mahkeme kararlarının icrasını daha pratik ve efektif bir hale getirerek, kararların sadece kağıt üzerinde kalmamasının önemine dikkat çekti. “İcra anlamında şu an yürürlükte olan sistem modern çağa uygun değildir. Bu anlamda gerek yasal düzenleme gerekse İcra mukayyitliğinin alt yapısının çağa uydurulması gerekmektedir. Örneğin, icralık bir malın internet üzerinden açık arttırma ile satışının yasal ve teknik olarak önünün açılması gerektiğini düşünmekteyiz.” dedi.

Uçak biletleri “uçuyor”.

Yaz dönemini yaşamaya başladığımız şu günlerde ülkemize ve ülkemizden yapılan uçuşlar için uygulanan bilet fiyatlarında çok ciddi artışlar yaşanıyor. Uzun bir süre önce Halkın Partisi olarak bu konuya dikkat çekmiş, çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Buna rağmen geride bıraktığımız süre içerisinde yönetenlerin tek bir somut adım atmamış olması halkımızı bugün “uçuk” fiyat yapıları ile karşı karşıya ve savunmasız bir şekilde bırakmaktadır. Zamanında alınamayan önlemler, hatalı teşvik uygulamaları, gösterilemeyen devlet otoritesi, günü kurtarmaya yönelik kısır adımlar sorunların çözülmesine katkı koymuyor. İlgili bakanın bakanlığı uhdesinde olan konulara karşı duyarsızlığı, sanki kendi görev sahasında değilmiş gibi yaklaşımları sorunları daha da derinleştiriyor. Ülkemizden İngiltere’ye yapılan beklemeli uçuşlarda ortaya çıkan sıkıntılar konusunda da bu tutumu yakinen gördük. Problemin teşhisini sağlıklı bir şekilde yapıp bu çerçevede çözüm alternatifleri geliştirmek yerine her zamanki gibi uzun uzun demeçler, boş cümleler dinledik. Ve sorun halen daha devam ediyor.

Değişim Başlamıştır:

Halkın Partisi olarak haftanın hemen her günü bir bölgede ziyarette olduklarını hatırlatan Cemre Günsel Esengin, halkın gerek bu hükümetin gerekse önceki hükümetlerin kamu menfaati gütmeyen partizanca icraatlarından usandığını açık açık dile getirdiklerini belirterek yeni siyaset anlayışının toplum içerisinde önemli bir desteği olduğunu vurguladı. Halkın Partisi olarak göreve geldikleri zaman hukuka aykırı olarak alınan vatandaşlıktan, arazi tahsisine kadar tüm kararların iptal edilerek, yapılan tüm yolsuzluklarla ilgili sorumlularından yasalar çerçevesinde hesap soracaklarını belirten Esengin, “Halkın Partisi bunu yapabilecek siyasi iradeye sahip olan tek partidir. Halkımızdan ricamız, adı yolsuzluğa, partizanca icraatlara karışmış olan siyasileri seçmeyerek onlara  dokunulmazlık zırhını vermemeleridir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75