'Eşimi, planlı katletmedim!'

banner37

Eşi Burcu Okumuş’u taammüden öldürdüğü suçlamasıyla Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Özgür Okumuş, mahkemede verdiği şahadetinde cinayeti önceden planlamadığını iddia etti

'Eşimi, planlı katletmedim!'

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Yemen Kahvesi’ne kahvaltıya çağırdığı üniversite öğrencisi eşi Burcu Okumuş’u,18 Nisan 2017’de, kahvehanenin dışındaki otobüs durağı arkasında öldürdükten sonra, aynı bıçakla kendi canına da kıymak isteyen Özgür Okumuş ile ilgili görüşülen cinayet davası devam ediyor.

Davanın dünkü oturumunda, Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, savunmanın ilk tanığı olarak sanık Özgür Okumuş’un yeminli şahadetini dinledi.

Ömür boyu hapsi istenen Özgür Okumuş, yeminli şahadetinden sonra, Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in sorularını yanıtladı.

   Kıdemli savcının, “Cinayeti tasarlayarak, soğukkanlı bir şekilde işledin. Bıçağı Burcu gelmeden mutfaktan aldın. İbrete alem olsun diye, herkesin içinde, delik deşik ettin kızı. Aldatmanın bedelini gösterdin. Aldattığı için infaz ettin. Profesyonel kiralık katillere taş çıkarttın” iddialarına, “Eşimi, planlı katletmedim! Plan yapsaydım çok daha iyisini yapardım. Burcu’yu hiç kuşkusuz sevgilisiyle birlikte öldürürdüm” yanıtını verdi.

 

Burcu’nun ailesi de izledi

Davanın dünkü celsesinde, Burcu Okumuş’un, Türkiye’de yaşayan annesi ve babası da dinleyici olarak salonda hazırda bulundu.

Burcunun fotoğrafının bulunduğu tişörtle salonda oturan anne, duruşma süresince zor anlar yaşadı.

Baba, evladının katilini görmeye dayanamazken, anne salonda tüm duruşmayı baştan sona, çoğu zaman gözyaşı dökerek izledi.

“Adalete güveniyoruz” diyen anne baba, evlatlarının katilinin gereken cezayı çekmesini istedi.

 

“Seni aldattığı için, O’nu infaz ettin”

“Taammüden adam öldürme” davasını makul şüpheden ari şekilde ispatlamak için, mahkemeye birbirini teyit eden birçok tanık dinleten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanığı, tanık kürsüsünde sorguladı.

Kıdemli Savcı, tüyler ürperten cinayetin, soğukkanlı ve planlı bir şekilde işlediği yönünde iddialarda bulunarak, bu iddialarını kamera görüntülerine dayandırdı.

Özgür Okumuş’a doğruları söylemediği iddiasında bulunan kıdemli savcı, sanığın anlattıklarının senaryodan ibaret olduğunu dile getirdi ve ekledi:

“Doğruları kasıtlı olarak söylemiyorsun. Gerçekleri gizliyorsun. Tasarladığın cinayeti işlemek için Burcu gelmeden önce, bıçağı mutfaktan aldın. Kahvaltıya bakmak için değil, bıçak almak için dümdüz mutfağa gittin. Operasyonel işlemini yaptın. Burcu’yu 5 bıçak darbesiyle öldürdün. Saçından kavradın, köşeye sıkıştırdın, 39 saniye boyunca bıçakladın. Bıçağı, bilerek hayati organlarına vurdun. Delik deşik ettin kızı. Niyetin öldürmek değilseydi, neden 2’nciyi, 3’üncüyü, 4’üncüyü 5’inciyi vurdun? Çok kuvvetli vurdun. Öldürmekten başka bir şey murat etmedin. Burcu’yu 27 metre takip ettin. Fırsatın vardı bırakmadın. Soğukkanlı bir şekilde cinayeti işledin, maktule yaşam şansı vermedin. Ölüyor olduğundan emin olunca bıraktın. Seni aldattığı için, O’nu infaz ettin.

Önce eşinden şüphe ettin, sonra telefonunu alıp araştırdın. Eşinin seni aldattığından yüzde yüz emin olunca, hüzün ve kederi yaşadın. İhaneti anladın. Ayarladığın buluşmada hesap sordun. Tasarladığın gibi, cinayeti işledin. Eşini, planladığın gibi, bıçakla öldürdün.

Sana engel olmak isteyenlere de bıçak salladın, öldürmekle tehdit ettin.”

 

“O’na kıyamazdım!”

Özgür Okumuş, aldatıldığını öğrendiğinde evliliğine nokta koymasının gerektiğini anladığını ileri sürdü ve eşini kahvaltıya davet ettiğini belirterek, cinayet gününü anlattı:

Özgür Okumuş, şöyle dedi:

“Yapacak başka bir şeyim yoktu. Ereğli’ye oğlumun yanına dönecektim. Burcu’ya kıyamazdım. Ortada plan yoktu. Kahvaltıya çağırdım. Niyetim önce kahvaltı yapıp, sonra konuşmaktı. Burcu telefonu istedi. ‘Neden?’ dedim. ‘Birinden haber bekliyorum, buradan sonra onun yanına gideceğim’ dedi. Aklım sevgilisine gitti. Sinirlendim. Israr edince, ‘Sevgilinin yanına mı gideceksin?’ dedim. Güldü, hatta kahkaha attı.

Ayağa kalktım, servanta doğru yürüdüm. Çekmeceyi açtım. Bıçağı, servanttan aldım. O’nu korkutacaktım. Burcu, beni dalgaya almıştı. Ciddiyetsizdi. Mahcubiyeti yoktu, olsaydı bugün burada olmazdık. Burcu okusun diye her şeyimi bırakıp Kıbrıs’a geldim. 76 kilo geldim, 58 kaldım. Çocuğumu 2 sene görmedim. Okul taksitlerini ödemek için inşatta da çalıştım. Sigarasız kaldım, sigarasız bırakmadım. Kirayı ödeyecek paramız yoktu. O arkadaşlarıyla kaldı, ben de lojmana taşındım. Bunca şeyin üstüne olanlar beni yıktı. Yaşadıklarım zincirleme reaksiyondu. Fotoğraf, mesajlar, değer mi dedim kendi kendime ve Burcu’ya, ‘Bitti. Beni aldattın, ben gidiyorum’ dedim. ‘O nereye gideceksin’ dedi. Sevgilisiyle birlikte olan fotoğrafını gösterdim. ‘Gavat mıyım lan ben’ dedim. O da ‘Bundan önce habersiz gavattın, bundan sonra haberli gavat olacaksın’ dedi. Gavat kelimesi beni deli etti. Canını yakmak istedim. Sağ elimde bıçak vardı, sol elimle ona tokat attım. Kendini aşağıya doğru bıraktı. Sonra Burcu benden 1-2 metre açıldıktan sonra küfretmeye başladı. Gökhan beni tutmuş, farkında değilim. Yüzümün yandığını hissettim. Kontrolü tamamen kaybettim, Burcu neyin üzerine koştu, hiç hafızamda yok. Durağın arkasında bıçaklamışım. Kaç bıçak darbesi bilmiyorum. Kendimi kaybettim, çıldırdım.

Burcu’yu öldürmek aklımdan geçmezdi. O’na kıyamazdım! Gavat kelimesinden sonra aklımı kaybettim. Cinnet geçirdim. O eylemi gerçekleştiren Özgür, Özgür değildi. Vazgeçmek için keşke bir anım olsaydı. Vazgeçerdim. Asla yapmazdım. Sonrasında bıçağı kendime vurdum, çıkardım. Kendime geldiğimde çıplaktım.”

Mesai bitimi nedeniyle dava, kaldığı yerden devam edilmek üzere Çarşamba gününe tehir edildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER