Eşimi ve yeğenimi bırakın, beni tutun!

banner37

Türkiye’den getirdikleri sahte paraları, Gazimağusa’daki işyerlerine vererek karşılığında mal ve para temin eden 1’i çocuk 3 kişinin tutukluluk süresi 8’er gün daha uzatıldı. Çocuk olan akrabası için mahkemede hüngür hüngür ağlayan zanlı Ali Altunay, mahkemeye yalvardı

banner87
Eşimi ve yeğenimi bırakın, beni tutun!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisi, Türkiye’den sahte banknot getirip, ülkede harcayarak sahtekarlıkla para ve mal temin eden biri çocuk 3 kişi aleyhine yürüttüğü soruşturmasını sürdürüyor.

Yapılan ihbar üzerine, zanlıların kaldığı evde zanlı Ali Altunay’a ait defter içerisinde 3 adet 200’lük ve 1 adet 100’lük banknotlardan oluşan toplam 700 TL sahte parayı bulup emare alan polis, tutukladığı 3 zanlı aleyhine mahkemeden soruşturma maksatlı, 8’er gün ek tutukluluk emri temin etti.

Duruşma süresince göz yaşı dinmeyen 17 yaşındaki A.A., “harçlık olarak aldım, haberim yoktu” diyerek kendini savunurken, A.A.’nın amcası olan zanlı Ali Altunay, ard niyetleri olmadığını, konu paraları İstanbul’da bozdurdukları dövize karşı temin ettiklerini yineledi ve “İlk kez mahkeme huzuruna çıktık. Ülkeye çocuklarımızın eğitimi için yerleşmeye geldik. Art niyetli hiçbir şey yapmadık. Beni tutun, onları bırakın. Parayı ben verdim” diye yargıca yalvardı.

Faili meçhul birçok mesele var

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında,  İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Mehmet Keleş’i yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Mehmet Keleş, zanlıların, “sahte banknot tasarrufu-tedavüle sürme” ve “sahtekarlıkla para ve mal temini” suçlarından methaldar olduğununu belirterek, zanlıları yapılan şikayet üzerine, incelediği kamera kayıtları sonucu tespit edip tutukladığını belirtti.

Erman Sennaroğlu, 22 Haziran 2018’de, zanlı Canan Altunay ile A.A.’nın Lemar AVM’de yaptığı alışveriş sonrası tasarrufunda bulundurdukları birer adet 200 TL’lik sahte banknotları görevli kasiyere vererek, sahtekarlıkla kredi ve mal temin ettiklerini söyledi.

Tanık polis, 23 Haziran 2018’de ise, zanlı Canan Altunay’ın, bu kez Önder AVM’ye giderek, alışveriş yaptıktan sonra, AVM’nin 7 no.’lu kasasında görevli kasiyere Z.Ç.’ye 200 TL sahte banknote vererek, sahtekarlıkla 8,5 TL mal ve 191.50 TL para temin ettiğini anlattı.

Önder AVM çalışanı tarafından fark edilip, durumun polise aktarıldığını kaydeden tanık polis, incelediği kamera kayıtları sonrası,  zanlıları Gazimağusa’daki bir apartman dairesinde tespit edip tutukladığını anlattı.

Zanlıların birlikte kaldığı dairede ve üzerlerinde arama yaptığını kaydeden tanık polis,  zanlı Ali Altunay’ın tasarrufundaki bir defter içerisinde 3 adet 200, 1 adet de 100 TL’lik sahte banknote bulup emare zapt ettiğini dile getirdi.

Yaptığı soruşturma ve incelediği kamera kayıtları sonrasında, Ali Altunay’ın, 8 Haziran 2018’de bir işyerinden 200 TL sahte banknot vererek piyasaya sürdüğünü tespit ettiğini anlatan tanık polis, bölgede faili meçhul birçok olay olduğunu belirttikten sonra kayıp emareleri bulup tahkikatını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden zanlılar aleyhine ek sure istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yarrgıç,  sahte banknotların henüz incelenmediğine dikkat çektikten sonra meseleyle ilgili tüm hususların henüz layıki vechile araştırılamadığına dikkat çekti ve zanlıların tutukluluğunu 8’er gün daha uzattı.

Yargıç ayrıca, çocuk zanlının da sosyal hizmetler görevlisi gözetiminde ailesiyle görüştürülmesinin sağlanması yönünde direktifte bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108