Eşitlik, güvenlik ve özgürlük olmazsa çözüm olmaz

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, her iki toplum için de eşitlik, güvenlik ve özgürlüğün olmayacağı bir çözümün, çözüm adını taşısa da çözüm olamayacağını belirtti.

banner87
Eşitlik, güvenlik ve özgürlük olmazsa çözüm olmaz
banner90
banner99

Yürütülen müzakereler sonunda hedefin, iki kurucu devletin birbirine tahakküm etmeden yaşayacağı, gerçek anlamda siyasi eşitliğin tesis edileceği ve her iki toplumun da güvenliğinin sağlanacağı bir çözüm olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bütün bunları başarabiliyorsak yüzde 90 hallettik demektir. Geriye kalanlar önemsiz değildir ama bunlar kadar hayati değildir. Çünkü eşitlik, özgürlük ve güvenliğin olmayacağı bir yaşamı düşünemem” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ı kabulünde yaptığı konuşmada her iki toplumun eşitlik, özgürlük ve güvenliğini sağlama alacak böyle bir çözümün başarılmasının sadece Kıbrıs’ta değil, hem bölgede, hem Türkiye ile Yunanistan arasında, Türkiye’nin diğer uluslararası ilişkilerinde çok daha güzel iş birliği olanakları doğuracağına da dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da konuşmasında, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 28 Eylül’deki son Milli Güvenlik Konseyi toplantısında bu konuya değindiğini ifade ederek, “Sizlerle hem fikir olarak, 2016’da çözüm için yürüttüğünüz bu süreci desteklediklerini de söylemişlerdir” diye konuştu. Kaynak, “Özgürlük, eşitlik ve güvenlik dediniz. Aslında bu söyledikleriniz bütün dünyada barışa evrilmesinin formülüdür” dedi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Kaynak, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 16 aydır yürüttüğü çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının en büyük beklentileri olduğunu belirtti.

Demokratik hukuk devletini inşa edilmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Kaynak “Bunları hep sizler başardınız. Takdirlerimizi ifade ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kaynak’ı KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, her düzeyde bu temasların yapılmasının sürece güç verdiğini belirtti.

Gerek  Türkiye’nin gerekse de KKTC’nin çok daha iyi bir geleceğe  ulaşmasının esas olduğunu vurgulayan Akıncı,  yıllardır Kıbrıs sorununu çözmek için uğraştıklarını söyledi.

1968’den beridir müzakerelerin devam ettiğine dikkat çeken Akıncı,  her şeyin bir doyum noktası olduğu gibi, Kıbrıs sorununda da bir doyum noktasına gelindiği vurguladı.

“Çözüm isteği sözde kalmamalı”

“Yoğunlaştırılmış bir süreci sürdürüyoruz. Yıl sonuna kadar bu süreç artık bir yere bağlanmalı. Bizim de arzumuz bu. Türkiye’nin de isteği bu. Rum tarafı da bunu söylüyor. BM de bunu istiyor. Önemli olan bunların sözde kalmaması ve yaşama geçirilmesidir. İhtiyatlı bir iyimserlik içerisinde bunu gözlüyoruz, bekliyoruz ve en önemlisi bunun için çalışıyoruz. Temennimiz tüm tarafların bundan kazançlı çıkabileceği yeni bir gelecek inşa edebilmektir. Bu geleceğin içerisinde eşitliğimiz, özgürlüğümüz ve güvenliğimiz en başta gelen temel ilkelerdir. Bunların olmadığı herhangi bir çözüm, çözüm adını taşısa da çözüm değildir. Kıbrıs’ta bir çözüm demek, Doğu Akdeniz enerji denkleminde yeni bir gelişme demektir. Türkiye ile İsrail’in arasında ilişkiler gelişiyor. Kıbrıs’ta bir çözüm belki İsrail gazının Kıbrıs gazıyla birleşip Türkiye’ye, Türkiye’den Avrupa’ya sevki olasılıklarını gündeme getirecek. Türkiye’den bize, su getirdiniz. Bu teknoloji kanıtlandı. Gelecekte, sadece bizim ihtiyacımız için değil belki güneydeki insanların da ihtiyacı için de kullanılabilecek.  Bütün Türkiye devlet yetkilileri hep bunu dillendirmiştir. Bir barış bunu da getirecek. Elektrikte kablo olayı da var. Buna büyük perspektiften baktığımda ise; İsrail’den Güney Kıbrıs’a, Güney Kıbrıs’tan Girit’e, Girit’ten Yunanistan’a bir deniz altı kablo döşenecekmiş. Çok masraflı bir proje. Halbuki, İsrail’den sorununu aşmış bir Kıbrıs’ta, Kıbrıs’tan da Türkiye’ye bu hattı çektik mi, bir de İsrail-Kıbrıs ayağı yapıldı mı çok daha pratik, hızlı ve az maliyetle Orta Doğu’yu Avrupa’ya bağlayabilirsiniz.  Kıbrıs’ta yıllanmış sorunu çözmek çok daha yeni fırsatlar açacaktır. Ben bunları önemsiyorum ve hepimiz bu konuda gayret gösterelim. Umarım Rumlar da bu açıdan bakar ve işbirliğinin getireceği nimetlerden yararlanırız. Bu bakış açısıyla yolumuza devam ediyoruz ve bunu da Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde sürdürüyoruz.”

Kaynak: Cumhurbaşkanımız MGK toplantısında söyledi

Akıncı’nın konuşmasının ardından tekrar söz alan Kaynak, “Özgürlük, eşitlik ve güvenlik dediniz. Aslında bu söyledikleriniz bütün dünyada barışa evrilmesinin formülüdür” dedi.

New York’taki BM Genel Kurul toplantılarından sonra 28 Eylül’deki Milli Güvenlik Kurulu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından yürütülen müzakere sürecine de değindiğine dikkat çeken Kaynak, “Zat alinizle bir fikir birliği içerisinde görüşüldüğünü, yıl sonuna kadar sürecin bir şekle bağlanması arzusunu hem kendilerinde hem de sizlerde olduğunu belirtti” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108