banner6

Eski damadın paraları Kıbrıs'ta aranıyor

banner37

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın eski damadı olan ve Avusturya’da tutulduğu hücrede asılı olarak bulunan Rahat Aliyev’in yasadışı yollardan edindiği söylenen paralarının bir kısmının Güney Kıbrıs’ta olduğu iddia edildi.

Eski damadın paraları Kıbrıs'ta aranıyor
banner99

Fileleftheros gazetesi, Kazak diplomat ve büyük iş insanı Aliyev’in, yasadışı faaliyetleri nedeniyle birçok ülkede adının geçtiğini, Kazakistan’daysa bir numaralı aranan şahıs olduğunu yazdı.

Aliyev’in devasa servetinin bir kısmını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in damadı olduğu sırada edindiğini kaydeden gazete, bu servetin bir kısmının Güney Kıbrıs, Yunanistan, Malta ve Avusturya üzerinden diğer ülkelere aktarıldığını belirtti.

Avusturya makamlarının Aliyev’e, iki Kazak bankacıyı öldürme ve kara para aklama gibi suçlardan hakkında dava açtığını, ancak Aliyev’in 2015 tarihinde bu ülkede tutulduğu hücrede aslı olarak bulunduğunu belirten gazete, Aliyev’in servetinin, şimdi ikinci eşi Elnara Shorazova’nın idaresinde olduğunu belirtti.

Kazakistan, Yunanistan, Avusturya ve Malta’nın Aliyev ve Shorazova’yla ilgili olan hesapları dondurduğunu kaydeden gazete, Rum makamlarından da,  Aliyev’in Güney Kıbrıs’taki hesaplarının dondurulmasının istendiğini aktardı.

Aliyev’in servetinden 33,8 milyon doların, Güney Kıbrıs’taki “Mağusa Kooperatif Bankası’na” aktarıldığının saptandığını aktaran gazete, Aliyev’in bu dönemde para nakliyle “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı başvurusunda bulunduğunu ancak ret cevabı aldığını belirtti.

Gazete ayrıca Shorazova’nın büyük miktarda taşınmaz mal almak için paralarını Rum offshore şirketinden yurtdışına aktarmaya çalıştığını kaydetti.

Haberde, paraları araştıran grubun, Aliyev’in çeşitli hesaplarında 400 milyon dolar bulurken, aranan toplam paranın 1 milyar dolar civarında olduğu bilgisi de verildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 10:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104