banner6

Eski eser kaçakçılığından yargılanacak

banner37

Eski eser kaçakçılığından yargılanacak
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği “Gömü”operasyonunda, tasarrufunda içinde Bizans ve Roma döneminde ait sikke, yüzük, buhurdanlık gibi eski eserler bulunan zanlı N.T. cezaevine gönderildi.

   “Kanunsuz Eski Eser Tasarrufu ve İthali” suçlamalarıyla tutuklanan N.T. dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Cemal Ramiz’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ramiz, 06.06.2022 tarihinde saat 13.30 raddelerinde Lefkoşa-Ortaköy'de faaliyet gösteren Lemar Süpermarket’e ait park yeri içerisinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görevli bir polis ekibi tarafından şüpheli vaziyette görülen ZNF 160 plakalı araç içerisinde, aracın şoförü N.T.’nin huzurunda arama yapıldığını belirtti.

   Polis memuru Cemal Ramiz, araçta yapılan aramada; söz konusu aracın şoför koltuğunun arka kısmında bulunan paspasın üzerinde siyah renk naylon poşete sarılı sarı renk naylon poşet içerisinde 154 adet sikke, 4 adet yüzük, 1 adet buhurdanlık,1 adet ok başı ve 9 adet takı eşyaları parçaları olmak üzere toplam 169 adet eski eser olduğuna inanılan maddelerin bulunarak emare olarak alındığına vurgu yaptı.

   Ramiz, yapılan soruşturmada, zanlının söz konusu eski eserleri, Ekim 2021 yılı içerisinde Yozgat-Türkiye'de kendisine ait tarla içerisinde bulduğunu belirttiğini mahkemeye aktardı. Ramiz, yine yapılan soruşturmalarda zanlının söz konusu maddeleri müşteri bulup satmak için 04.06.2022 tarihinde Türkiye’den gelerek Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye beraberinde getirdiğinin öğrenildiğini kaydetti.

   Zanlının gönüllü bir ifade verdiğini ve tahkikatın tamamlandığını söyleyen Ramiz, Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak olan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti. Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, zanlının 45 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104