banner6

Eski eşine silah doğrulttu, 6 ay hapse mahkum oldu

banner37

Eski eşine silah doğrulttu, 6 ay hapse mahkum oldu
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2019’da, Tuzla köyünde alkol tesiri altındayken tartıştığı eski eşine, kurduğu av tüfeğini doğrultup “Seni vuracağım” diye tehdit eden Halil Teoman’ı 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

   Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Özge Uğraşın’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar dün Yargıç Özge Uğraşın tarafından okundu.

   Yargıç Özge Uğraşın, sanığın “Kanunsuz ateşli silah, patlayıcı madde, taşıma ve tasarrufu”, “Şiddet tehdidi”, “Darp”, “Sarhoşluk”, “Rahatsızlık”, “Uygunsuz tavır ve hareket”, “İthale-i lisan”, “Sarhoşken tasarrufunda ateşli silah bulundurma” gibi ciddi suçlar işlediğini söyledi.

   Özgen Uğraşın, 24 Aralık 2019 tarihinde saat 20.00’de Tuzla’da, umumi bir yer olan Ersoy Birtan Caddesi içerisinde meydana gelen olayın olgularına değinerek, sanığın, nefesinde yüzde 148 miligram alkollü içki tesiri altında bulunduğu esnada, ayrıldığı eşi Z.T. ile aralarında çıkan sözlü tartışma neticesinde, küfür ettiği Z.T.’yi sol omzundan çekmek suretiyle darp ettiğini hatırlattı.

   Uğraşın, makul mazereti olmaksızın bağırıp, çağırarak rahatsızlık yapan sanığın, Z.T.’yi, “Seni vuracam” diyerek ölümle tehdit ettiğini, BZ 745 plakalı aracının bagajındaki kırık vaziyette kanunsuz olarak bulundurduğu Kuğlu marka 12’lik av tüfeğini alıp, içerisine canlı fişek koyup kurduktan sonra müştekiye doğrultarak şiddet tehdidinde bulunduğunu kaydetti.

   Polise yapılan şikayet üzerine sanığın aracıyla Lions Çemberi yakınlarında yolun sol tarafında tespit edildiğini kaydeden üye yargıç, sanığa ait araçta yapılan aramada, avcı yeleği, kanunsuz tabanca ve 31 adet canlı merminin bulunup emare zapt edildiğini  dile getirdi.

   Psikolojik rahatsızlığı bulunan sanığın işlediği suçlar için yasa koyucunun ciddi hapislik cezaları öngördüğüne vurgu yapan Uğraşın, konu suçların devlet otoritesine karşı işlenen ciddi, vahim ve yaygın suç türlerinden olduğuna dikkat çekti.

   Uğraşın, “Kanunsuz ateşli silah, patlayıcı madde, taşıma ve tasarrufu” suçu için 7 yıla, “Şiddet tehdidi” suçu için 3 yıla, “Darp” suçu için 1 yıla, “Sarhoşluk” suçu için 6 aya, “Rahatsızlık” suçu için 3 aya, “Uygunsuz tavır ve hareket” suçu için 6 aya, “İthale-i lisan” suçu için 1 aya, “Sarhoşken tasarrufunda ateşli silah bulundurma” suçu için ise 1 aya kadar hapis cezası öngörüldüğüne vurgu yapan üye yargıç, konu suçların ciddiyetine ve vahametine işaret etti.

   Yargıç Uğraşın, davaya konu ateşli silah ve patlayıcı maddelerin kullanılmadığını ve herhangi bir kişiye zarar verilmediğini de dikkate aldıktan sonra, izni olmayan kişilerin kanuna aykırı bir şekilde tasarruf etmesinin başlı başına vahim bir suç olduğunu ifade etti.

   Uğraşın, hiç kimsenin başkasının hayatına müdahale etmeye hak ve yetkisinin bulunmadığının altını çizdi ve meseleyle ilgili tüm hususları dikkate alarak sanığı işlediği ciddi suçlardan 6 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110