banner6

Eski müsteşarın ‘imzası’ da yok ‘talimat’ da vermedi

banner37

‘Devlete ait arazilerin sahtekarlıkla başkasına tapulanarak satılmasını sağladığı’ suçlamasıyla Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanan CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan Fındık’ın avukatı Özgü Özyiğit, ilk savunmayı yaptı:

Eski müsteşarın ‘imzası’ da yok ‘talimat’ da vermedi
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2004-2005 yılları “Evrak sahteleme ve sahtekarlıkla kayıt temin etmek” suçlarından itham edilip, suçlamaları kabul etmeyen CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan Fındık’ın avukatı Özgü Özyiğit, ilk savunmayı yaptı.

   İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan Fındık, 2004-2005 yılları arasında, sahte belgeyle devlete ait 4 parça araziyi Hüseyin Vasilyalı’ya tapuladığı ve arazinin satışıyla da kredi temin ettiği suçlamasıyla Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı ve dün ilk duruşma yapıldı.

   İkinci duruşmayı 24 Ocak’a tarihlendiren mahkeme, sanık Fındık’ın cezaevindeki hükümsüz tutukluluğunun devamına karar verdi.

   Dünkü celsede, Hasan Fındık’ın avukatı Özgü Özyiğit, dava dosyasında birçok konuda tahkikat eksikliği olduğunu sahtelenen hiçbir evrakta sanığın imzasının olmadığını beyan etti. Savcı Ruso, sahte evraklarda sanığın imzasının olmadığını belirtti.

   “Mevcut şahadetle sanığın mahkum olması mümkün değil” diyen Özyiğit, müvekkili Hasan Fındık’ın ne talimat verdiğini ne de yetki verdiğini savundu. 

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso ve sanığın avukatı Özgü Özyiğit hazır bulundu.
   Aksun, duruşmaya devam edilmek üzere davayı 24 Ocak’a erteledi ve Hasan Fındık’ın hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine emir verdi.

İskan Dairesi eski Müdürü 4 yıl hapis yatmıştı

   Hasan Fındık ve emlakçı Olgun Amcaoğlu, 2017’nin Mayıs ayında, 2016 yılında yargılanarak 4 yıl hapis cezası alan İskan Dairesi eski Müdürü Öztan Özenergün ile birlikte, Girne’ye bağlı Edremit ve Karaman’da toplam 4 parça devlet arazisine sahte ‘Toprak Dağıtım Belgesi’ hazırlayarak Hüseyin Vasilyalı adına koçanladıkları, üçüncü bir şahsa satılarak da sahtekarlıkla para temin ettikleri suçlamasıyla tutuklanmış ve soruşturmanın tamamlanmasıyla da ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılmışlardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104