Esnaf “cumartesi kapanma”sözünü duymak dahi istemiyor

banner37

Ülkede, ayakta kalma mücadelesi veren esnaf, “cumartesi kapanma” ihtimaline dahi ateş püskürüyor. Başkent Lefkoşa’daki esnaf, cumartesiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararını endişe içinde bekliyor

Esnaf “cumartesi kapanma”sözünü duymak dahi istemiyor
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

MORALLER BOZULDU… Başbakan Ersan Saner’in ülkede vaka sayılarındaki artışın sürmesi halinde cumartesi günleri için de ‘tam kapanmanın’ gündeme gelebileceğini söylemesi, esnafı iyice huzursuz etti. KIBRIS, başkent Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı, Yenikent ve Arasta bölgelerinde hizmet veren fırın, optik, çiçekçi, taksici, telefoncu, kebapçı, konfeksiyoncu ve kuyumcu esnafının nabzını tuttu, dertlerini dinledi. Özellikle geçimini günlük kazanç üzerinden sağlayan ve kıt kanaat geçinen esnaf, salgınla mücadelede esnafın da düşünülmesi gerektiğini belirtiyor; eğer kapanma olacaksa da kendilerine destek verilmesini bekliyor

Ülkemizde Koronavirüs salgınının başlamasının ardından birçok sektör zora girdi, kepenk kapatan esnaftan ayakta kalmayı başarabilenler ise son günlerde “cumartesileri de tam kapanma olabilir” söyleminden son derece rahatsız oldu.

Başbakan Ersan Saner’in ülkede vaka sayılarındaki artışın sürmesi halinde cumartesi günleri için de ‘tam kapanmanın’ gündeme gelebileceğini söylemesi, esnafı iyice huzursuz etti.

Ülkemizde Koronavirüs vakalarının görülmeye başlamasından sonra, daha önce salgına karşı tedbir amacıyla iki kez ‘tam kapanma’ yaşayan pek çok esnaf, cumartesileri de kapanma olursa evlerine nasıl ekmek götüreceğinden endişe ediyor.

 KIBRIS, başkent Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı, Yenikent ve Arasta bölgelerinde hizmet veren fırın, optik, çiçekçi, taksici, telefoncu, kebapçı, konfeksiyoncu ve kuyumcu gibi esnafın nabzını tuttu, dertlerini dinledi.

 Özellikle geçimini günlük kazanç üzerinden sağlayan ve kıt kanaat geçinen esnaf, salgınla mücadele edilirken esnafın da düşünülmesi gerektiğini belirtiyor, eğer kapanma olacaksa da kendilerine destek verilmesini bekliyor.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Berk Beydola:

“Pandemi yüzünden işlerimiz zaten oldukça azaldı. Cumartesileri de kapanırsak çok daha kötü etkileneceğiz. Sağlık tabii ki çok önemli ama bir karar alınırken esnaf da düşünülmeli.  Zaten hafta içlerinin hafta sonundan bir farkı da kalmadı. Hafta içi her yer kalabalık.

 Vatandaşlarımız maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarsa, kapatmaya da gerek kalmaz. Bu yüzden her şeyden önce herkes kendi önlemini almalı. Eğer cumartesileri ille de kapatacaklarsa, esnafa sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemeleri ile elektrik, su gibi faturalarda destek verilmeli.

 Ama bunlar olmadan cumartesi günleri de pazar günleri gibi tam kapanma olursa resmen tökezleriz.”

Meriç Karataş:

“Salgın yüzünden zaten yeteri kadar olumsuz etkilendik. Esnafın durumu ortada… Cumartesileri de kapanırsak ne yaparız? Cumartesi günlerini kapatmayı düşüneceklerine açılan sektörlerde denetimi artırsınlar.

   Lütfen çıkın bakın; sokaklar her yer kalabalık.

   Biz son kapanmadan sonra ilk açıldığımızda denetim yapılıyordu. Ancak şimdi denetim yapılmıyor, herkes kendi haline bırakıldı.”

Yelda Türksever:

“Ben uzun yıllardır çiçekçilik yapıyorum. Her vatandaşın kendine göre özel bir günü var. Bu sektörde çalışanlar da daha çok özel günlerden geçiniyor. Eğer cumartesi günleri de kapatılırsak zor duruma düşeceğiz.

 Önce sağlık gelir ama devletin bizi de düşünmesi gerekiyor. Biz, devletimiz bize ne söylediyse yaptık. Tüm kurallara da uyuyoruz. Ancak bazı sorumsuz kişilerin kurallara uymayışının ceremesini de biz çekiyoruz.

  Bazı insanlar ısrarla hayatlarına sanki de normal şartlardaymışız gibi devam ediyor. Zaten denetim yapılmıyor, denetim yapmaya kalksalar da hangi birini denetleyecekler? Kimse kurallara uymuyor.

  Temaslı kişiler de damgalanmaktan korktukları için kendilerini gizliyorlar. Bunun acısını da biz çekiyoruz. Kimse temaslı olduğunu gizlememesin, kurallara uysun.”

Mehmet Kanal:

“Ben yıllardır taksicilik yapıyorum. Pandemi yüzünden en çok olumsuz etkilenen sektörlerin başındayız. Ya hafta sonları tamamen açık olacak, ya da tamamen kapalı olacak. Bu işin başka yolu yok. Pazar günleri kapalı olduğu için herkes işlerini cumartesi halletmeye çalışıyor ve etrafta yığılma oluyor.

Ülkede zaten denetim yok, hatta denetim mekanizması bile yok. Bu şekilde kimi kontrol edebilirler? Polis sayımız yetersiz, hangi birini denetleyecekler?

banner134
 Biz taksiciler müşterilere zorla maske taktırıyoruz. İnsanlar kurallara uymuyor.

 Her koyun kendi bacağından asılır. Devlet, iki maaş alanların ölmesini istiyor, bu yüzden de herkesi kendi haline bırakarak hastalanıp gitmelerini bekliyor.”

Cuma Karadeniz:

“Satışlarımız zaten azaldı. Denetim de yeterince yapılmıyor. Bunun ceremesini biz çekiyoruz. Eğer cumartesi günlerini kapatacaklarsa da esnafa bunun bedeli ödenmeli.

 Esnaf zor durumda, destek bekliyoruz.”

Mustafa Göğmen:

 “Bu virüs yüzünden zaten iş yapamaz olduk. Cumartesi günleri üç-beş kuruş olsun kazanıyorduk, şimdi o da gidecek. Artık ne isterlerse yapsınlar, ne halleri varsa görsünler… Bıktım usandım!”

Ertan Ercantan:

“Ben kapanmanın her türlüsüne şiddetle karşıyım. Ben 79 yaşındayım ve 60 yıllık da esnafım. Ya bu hastalıkla yaşamaya alışacağız, ya da bu virüse teslim olacağız. Aksi takdirde mesleksiz kalıp sefillere oynayacağız.

 Cumartesi günleri çarşıya üç beş kişi olsa da uğruyor. Biz de biraz olsun para kazanıyorduk. Şimdi onu da elimizden almak istiyorlar.”

Fehime Arkol Cengiz:

“Ben cumartesi günlerinde tam kapanma olmasını destekliyorum. Havalar ısındı, insanlar haliyle dışarı çıkıyorlar. Ancak sokaklara baktığımda kimsenin maske taktığını göremiyorum. Kimse kurallara uymuyor.

 Cumartesi günleri zaten insanlar çarşıya gitmiyor. İnsanlar cumartesileri kafelere akın ediyor, kalabalık oluşturuyorlar. Sosyal mesafe ve maske de takmıyorlar.

Her şeyden önce sağlık gelir. Henüz aşılı değiliz. Ülkede aşı da yok, bu yüzden kendimizi güvende hissetmiyoruz. Gençlerimiz de sağ olsun, olayın ciddiyetinin farkında değil, kurallara uymuyor. Hiçbir şey sağlıktan önemli değil.”

Ali Saygın:

 “Cumartesi günlerini kapamayı düşüneceklerine daha farklı bir çözüm bulunmalı. Bu ülkede en çok marketlerde yoğunluk yaşanıyor. Marketlerden sonra da kafeler geliyor.

  Önce marketlerde tedbir alınmalı, denetimler artırılmalıdır. Küçük çaplı esnafa zaten taş patlasın günde en fazla 10 kişi uğruyor. Dolayısıyla da küçük esnaf herhangi bir risk teşkil etmiyor.

 Ben kuyumcuyum, tedbirlere de sıkı sıkıya uyuyorum. Günde uğrayacak kişi sayısı da belli… Cumartesi günlerinin kapatılması en çok küçük esnafa zarar verecektir.”

Mehmet Başsın:

 “Biz pazar günlerinin de açılmasını beklerken şimdi cumartesileri de kapatmayı düşünüyorlar. Ben Arasta esnafıyım. Zaten bir yandan pandemi, diğer yandan da kapılar kapalı olduğu için işlerimiz azaldı. Biz iş yapmadan para kazanamıyoruz. Kamu çalışanları gibi ay sonu sabit bir maaşımız yok. Cumartesileri kapatmayı düşüneceklerine gelsinler bir halimize baksınlar.

 Devlet, para kazanmadığımız halde bizden her türlü vergiyi almak istiyor. Esnafa, ‘öde da nasıl istersen öde’ diyor. Madem bizi cumartesi de kapatacaklar o zaman destek versinler. Devlet kendi koyduğu kurallara kendisi uymuyor. Bir taraftan galalar, diğer taraftan da kurultaylar. Oh ne ala memleket!”

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75