banner6

Esnaf, elektriği ödemeyecek!

banner37

Esnaf, elektriği ödemeyecek!
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, ülkede dayanılmaz hale gelen zamlar ve pahalılığı protesto için yarın Girne’de eylem düzenleyecek.

   Odadan yapılan açıklamada, vergilere getirilen artış ve akaryakıttaki fiyat artışından sonra yeni ücretlerle hesaplanan elektrik faturalarının bardağı taşırdığı belirtildi.

   “Hesap sormak için, zamları geri aldırmak için yeniden ayağa kalkıyoruz” ifadesi kullanılan açıklamada, saat 19.00’da eski belediye binası önünde toplanma çağrısı yapıldı.

   Kıbrıs’a konuşan Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mehmet Ali Ardıç, kurumları zarara uğratan kişilerin yargılanması gerektiğini ifade ederek, bunun yapılmaması halinde ülkede hiçbir gelişme olmayacağını vurguladı.

“Faturaları ödememe eylemi yapacağız”

   Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mehmet Ali Ardıç, elektrik faturalarının gönderilmeye başlanmasından itibaren telefonlarının durmadığını belirterek, esnafın durumunun perişan olduğunu söyledi..

   Ardıç, “Elektriği kessinler, mum yakacağız artık” diyerek, vatandaşa, mum dağıtmayı düşündüklerini ifade etti.

   Girne eski belediye binasının önünde toplanıp vatandaşa broşür dağıtacaklarının altını çizen Ardıç, yarın da Girne’de ateş yakarak eylem yapacaklarını vurguladı.

   Ardıç, bu eylemin son gelen faturaları ödememe eylemi olacağını anlatarak, elektriğe yapılan son zammın bardağı taşırdığını belirtti.

   Başbakan’ın Meclis’teki konuşmasına işaret eden Ardıç, “Elektrik faturalarının çok yüksek geldiğini söyleyerek halkla resmen dalga geçiyor. Mart ayı faturalarını da 1 ay uzatmış gibi göstererek güya bize bağışladılar. İnsanlar zaten ödeyemiyor, süreyi uzatsalar ne olacak?” diyerek, gelinen durumun çok kötü olduğunu ifade etti.

“Kurumları zarara uğratan kişiler yargılanmalı”

   Mehmet Ali Ardıç, şöyle devam etti:

   “Zamanında Elektrik Kurumu açıklama yaparak ülkemize getirilen mazotun kötü olduğunu söyledi. Çevre Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası tahliller yaparak mazotun kötü olduğunu doğruladı. Kullanılan mazotun makinelere zarar verdiği ve onarılması için 500-600 bin dolar para ödenmesi gerektiği söylendi. Bunun suçlusu kim?”

   Ardıç, mazotu satın alan vatandaşların araçlarının da zarar gördüğünü hatırlatarak, “Bunun suçlusu mazotu koyan mı, alan mı? Yoksa arabayı süren mi?” diye sordu.

   Kurumları zarara uğratan kişilerin yargılanması gerektiğinin altını çizen Ardıç, bu kişilerin yargılanmaması halinde ülkede hiçbir gelişme olmayacağına dikkat çekti.

   Ardıç, Elektrik Kurumu’nun zarara uğrayan kurumlar arasında en iyi örnek olduğunu vurgulayarak “Yatırım eksikliğinden dolayı elektriği kestiklerini açıklıyorlar, ya böyle bir mantık olamaz. Ne oldu da milyonlarca zarar oldu?” dedi.

Fotograflar “Özmen Yılancılar”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110