banner6

Esnaf kan ağlıyor, sanayici can çekişiyor

banner37

Esnaf kan ağlıyor,  sanayici can çekişiyor
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sanayi sektörü, çarkları döndürebilmek için büyük mücadele veriyor.

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkan Ali Kamacıoğlu,  “Bizler, biriken sorunlarımız için gece gündüz çalışıp öneriler ve projeler üretirken, karşımızda istikrarlı bir yönetim bulamamaktayız” derken; Alayköy Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İş İnsanları Derneği, “Esnafın kan ağladığını, sanayicinin can çekiştiğini ve halkın zamlar altında ezilip yok olduğunu” vurguladı.

Kamacıoğlu: İstikrarlı hükümet yok

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, hükümet ile siyasilerin ülkenin kalkınması ve üretimi artırmak gibi gailesi olduğuna inanmadıklarını ifade etti.

   Kamacıoğlu, “Bizler, biriken sorunlarımız için gece gündüz çalışıp öneriler ve projeler üretirken, karşımızda istikrarlı bir yönetim bulamamaktayız” dedi.
   Kamacıoğlu, insanların hayatta kalma mücadelesi verdiği bir dönemde, hükümet eden ve ülkeyi yönetenlerin sırf egoları için yaptıklarını doğru bulmadığını ve durumun üzücü olduğunu kaydetti.

   Sanayicinin beklediği çözülmesi gereken birçok sorun olduğuna işaret eden Kamacıoğlu, “Elektrik faturaları ne olacak, yeni zamlar ne olacak? Birçok noktada birçok sıkıntı çözüm bekliyor ama hükümet krizi sebebi ile çözülemiyor” şeklinde konuştu.

   Kamacıoğlu, meclisi sağduyuya çağırarak, mutabakata vararak bir hükümet kurmaları gerektiğini vurguladı.

Yılgın: Artık ülke yönetmeye geçilmeli

   Alayköy Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İş İnsanları Derneği, “Esnafın kan ağladığını, sanayicinin can çekiştiğini ve halkın zamlar altında ezilip yok olduğunu” belirterek, “Artık hükümetçilik oyunları oynamayı bırakıp, ülke yönetmeye geçilmelidir” çağrısında bulundu.
   Dernek, “Bir an önce istikrarlı bir hükümetin kurulması, üretime destek vererek, üretim ekonomisine geçecek adımların atılması ve halkın üstündeki yükün hafifletilmesi” talebinde de bulundu.
   Alayköy OSB İş İnsanları Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yılgın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Esnafın kan ağladığı, sanayicinin can çekiştiği, tüm ülkenin zamlar altında ezilip yok olduğu bir ortamda, yapılan kişisel çekişmeler, keyfi ve akıl dışı hareketler sonucu geldiğimiz hali anlamayan siyasileri ve siyaset içinde bulunanları akli selime davet ediyoruz” ifadelerinde bulundu.
   Yılgın, “‘Koyun can derdinde kasap et derdinde’ atasözüyle tam olarak açıklanacak bu trajik ortamın ve halkın durumunun farkına vararak, sırça köşklerden kafalarını dışarı uzatıp lafta ettikleri yeminlerin gereğini yapmak için özlerine dönmelerini beklemekteyiz. Sonraki süreçte ise yeminlerinin izinde ülkelerine sahip çıkmalarını, bir an önce istikrarlı bir hükümet kurmalarını, yandaş değil liyakata dayalı kadrolar ile üretime gerçekten destek vererek üretim ekonomisine geçecek adımları atmalarını, bu halkın üstündeki yükü biraz da olsa hafifletmelerini bekliyoruz” dedi.
   “İş dünyasının kendilerine tanıdıkları kredilerin tükendiğini, halkın sabrının taştığını bu vesile ile bir kez daha iletmek istiyoruz” diyen Yılgın, “Artık hükümetçilik oyunları oynamayı bırakıp ülke yönetmeye geçmelerini, yönetemeyeceklerse onurlu şekilde iktidarı muhalefeti hep birlikte istifa edip siyaseti bırakmalarını, en azından bundan sonraki yaşamlarında onurlarıyla anılmayı tercih etmelerini tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Tulga: Her şey döküm saçım kaldı

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, hükümet krizinin ciddi sıkıntıları da beraberinde getireceğini belirterek, tankerlerin Teknecik’te ödeme beklediğini ve hükümet olmadığından ilerleyen günlerde elektriksiz kalma riski olduğunu söyledi.

   Tulga, şu anda kimin bakanlık yaptığı, kimin muhatap alınması gerektiğinin belli olmadığına işaret ederek, her şeyin döküm saçım olduğunu ifade etti.

   “Bırakın sorunların çözümünü, formaliteler bile yerine getirilemiyor” diyen Tulga, Kalkınma Bankası’nın bile şu anki durumda kredi veremediğine vurgu yaptı.

   Tulga, 2011’den bu güne hükümetlerin ömrünün gittikçe kısaldığına dikkat çekerek, bu noktada çok ciddi sıkıntılar olduğunu, 24 milletvekili sayısına ulaşan bir partinin bile hükümette kalamadığına,  hükümeti idare edemediğine işaret etti.

   Partilerin içinde bile partiler olduğunu söyleyen Tulga, ülkemizin iradesi olan bir yapıya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

   Tulga, gündemde olan elektrik ve alkol indiriminin ne olacağı konusunun şu an herkesi ilgilendirdiğini ama ortada buna cevap verecek bir hükümet olmadığını belirterek, aynı şekilde vadesi gelen borçları haciz ve mazbatalar konusunda birçok kişiyi ilgilendirdiğini, herkesin bu konulara cevap ararken, ortada cevap verecek bir iradenin olmadığını vurguladı.

   “Bu toplumun bir yapıya ihtiyacı var” diyen Tulga, şu anda var olan yapının kötü olduğunu söyledi.

   Tulga, “Kalıcı, kapasitesini ortaya koyan, ne yaptığını bilen, aldığı kararların arkasında duran bir irade şart. Elbette eleştiriler ve tartışmalar olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110