banner6

Esnaf koku olmasından korkuyor, yetkililer “koku olmayacak” diyor

banner37

Alayköy Sanayi Bölgesi’nde yıllardır yaşanan lağım sorununu çözmek için bölgeye arıtma tesisi yapılması adına ihaleye çıkıldı, ancak bu kez de bölge esnafı tesisin pis koku yaratacağı endişesiyle karşı çıktı

Esnaf koku olmasından korkuyor, yetkililer “koku olmayacak” diyor
banner99

Ahmet UÇAR

Alayköy Sanayi Bölgesi’nde yıllardır yaşanan lağım sorununda sona geliniyor. Sanayi Dairesi’nin girişimiyle bölgedeki lağım sorununun çözülmesi için 6 milyon TL’lik ihaleye çıkılırken, bölgedeki işletme sahipleri ise arıtma tesisinin kötü kokuya neden olabileceği endişesine kapıldı.

Sanayi Dairesi Müdürü Mustafa Yeşil, devletin vatandaşı mağdur etmek için 6 milyon TL’lik ihaleye çıkmayacağını belirterek, son teknoloji sistemleri kullanılacağını, projeyle ilgili aylarca çalışma yapıldığını ve kesinlikle koku yayılmayacağını kaydetti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Alayköy Sanayi Bölgesi’ndeki lağım sorununun 15 yıldır yaşandığını dile getirerek, kapalı bir arıtma sistemi kurulacağından pis koku gibi bir sorunun olmayacağını vurguladı.  

Tesisin kurulacağı bölgede yer alan 4 işletmenin sahibi ise tesisin kurulmasının ardından ortaya çıkacak pis kokudan dolayı hem sağlık hem de ekonomik anlamda mağduriyet yaşayacaklarına inanç belirterek, tesisin işletmelerden uzak bir alanda kurulması için yasal yollara başvuracaklarını söyledi.

Yeşil: Ortaya koku yayılmayacak

Sanayi Dairesi Müdürü Mustafa Yeşil, devletin vatandaşı mağdur etmek için 6 milyon TL’ye mal olacak bir ihaleye çıkmayacağını belirterek, Alayköy Sanayi Bölgesi’nde uzun yıllardır yaşanan ve hastalık riski yaratan atık lağım sorununu çözmek için adım attıklarını kaydetti.

Projenin hayata geçirilmesi için aylarca çalışmalar yapıldığını ve ihaleye çıkılması için de çok uğraşıldığını dile getiren Yeşil, yapılacak olan tesisin son teknoloji olduğunu bu nedenle ortaya koku yayılmayacağını vurguladı.

Yeşil, projeyle ilgili yapılan şikayetlerin altında başka bir amacın yattığını savunarak, siyasi çıkarların söz konusu olduğunu söyledi.

Kamacıoğlu: Kapalı bir arıtma sistemi

Kıbrıs Türk Sanayiciler Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Alayköy Sanayi Bölgesi’ndeki lağım sorununun 15 yıldır yaşandığını belirterek, bu sorunun ortadan kaldırılması ve ihaleye çıkılması için çok uğraştıklarını kaydetti.

Kamacıoğlu, kapalı sistemli bir arıtma projesi olduğunu dile getirerek, koku çıkmayacağını ifade etti.

Önceki sistemlerin durumunun ÇED raporlarından incelendiğini söyleyen Kamacıoğlu, düzgün bir yol bulmak için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

İşletme sahipleri ne dedi?... İşletme sahipleri ne dedi?...

Zaim: Yerleşim yerlerinden uzak bir alana yapılmalı

Zaim Kömürleri Direktörü Önder Zaim, Alayköy Sanayi Bölgesi’nde, binaların orta yerine tuvalet atık su tesisi yapmak istediklerini belirterek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bölgedeki lağım sorununu çözdüklerini söylediğini ancak durumunun daha kötü olacağını savundu.

Zaim, tesisin yapılacağı alanın 100 metre ilerisinde Sodex Ho Restaurant’ın ve Ustam Mamülleri’nin bulunduğunu dile getirerek, söz konusu alanın çevresindeki işletmelerdeki çalışanların da mağduriyet yaşayacağına inanç belirtti.

Yetkililerin önceki gün söz konusu alana giderek incelemelerde bulunduğunu ifade eden Zaim, ne yaptıklarını sorduklarında, ‘tuvalet için arıtma tesisi kuracakları ve kokudan duramayacakları’ yönünde cevap aldıklarını iddia etti.

Zaim, bölgedeki işletmecilerin büyük yatırımlar yaptığına işaret ederek, böyle bir projenin hayata geçirilmeden önce bölgedeki işletmelerden fikir alınması gerektiğini savundu.

Tesisin yerleşim alanlarından uzak, kimsenin sorun yaşamayacağı yerlere yapılması gerektiğine dikkat çeken

Zaim, yasal açıdan haklarını arayacaklarını söyledi.

Güner: Yasal yollara başvuracağız

Massa LTD. Direktörü Mehmet Güner, bölgedeki ufak bir yeşil alana arıtma tesisi kurulacağı yönünde bir haber aldıklarını belirterek, bu tesisin kurulmasıyla kokudan duramayacaklarını ve kimsenin burada çalışamayacağını kaydetti.

Tesisin kurulmasıyla özellikle sağlık açısından çok sorun yaşayacaklarını dile getiren Güner, bunun önüne geçmek için tüm yasal yollara başvuracaklarını, bu tesisin daha uzak bir yere yapılmasını talep ettiklerini kaydetti.

Güner, sanayi bölgesindeki “gıda” bölümüne bu tesisin yapıldığına işaret ederek, mağduriyet yaşanacağını söyledi.

Kaya: Böyle bir projeden haberimiz yok

Sodex Ho Restaurant Direktörü Benan Kaya, böyle bir projenin hayata geçirilmeden önce bölgede faaliyet gösteren işletmelerle görüşülmesi, söz konusu işletmelere teklif götürülmesi gerektiğini savunarak, kendilerinin böyle bir durumundan haberdar olmadığını kaydetti.

Kaya, işletme için yatırım yaptığını dile getirerek, lağım arıtma tesisinin yapılacağını bilmediğini, bilmesi durumunda masraf yapmaktan kaçınabileceğini ifade etti.

Karayel: Pis koku yayılacaksa karşıyız

Ustam Trading Direktörü Fatih Karayel, gıda üretiminde bulunduklarını ve pastane açma düşüncesinde de olduklarını belirterek, ortaya pis bir kokunun yayılacağı bir arıtma sisteminin kurulmasına karşı olduklarını kaydetti.

Konuyla ilgili bir bilginin kendisine gelmediğini dile getiren Karayel, olumsuz bir durum yaratılacaksa tesisin işletmelerden uzak bir yere yapılması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104