banner6

Esnafın dayanacak gücü kalmadı

banner37

Esnafın dayanacak gücü kalmadı
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası(KTEZO), ülkedeki ekonomik kaosun yarattığı tükenmişliği protesto etmek için eylem ateşini bugün yakıyor.

   Zamlar, artan girdi maliyetleri, işsizlik, borçlar ve iflaslar derken mesleğini yapamayacak duruma düşen esnaf ve zanaatkarların isyanı sokağa taşıyor.

   Sanayi bölgesi dülgeri, makinisti, kaportacısı, mobilyacısı, elektrikçisi ve daha onlarca meslek sahibi, bugün saat 18.00’de Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı Atatürk Spor Salonu ışıklarında toplanarak ateş yakıp eylem başlatacak.

   Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, sanayi bölgesinde faaliyet gösteren dülgeri, metalci, makinist, kaportacı, tornocu, mobilyacı, tamirci, reklamcı, matbaacı, tesisatçı, hurdacı, elektrikçi, üretici ve sanayicilerine seslenerek, “Bu gidişe dur demek bize bağlı. Üretimden gelen gücümüzü gösteriyoruz. Birlikteysek güçlüyüz” dedi.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, vatandaşın alım gücünün her geçen gün düştüğünü ifade ederek, devletin giderlerini karşılamak için yapılan zamlara ‘göz yumduğunu’ söyledi.

   Tulga, gelir dağılımındaki adaleti sağlamanın çok önemli olduğunu belirterek, uygulanan politikalardan dolayı işsizliğin ülkemizde çok hızlı bir şekilde arttığını ifade etti.

   Eski asgari ücretle 700 litre akaryakıt alırken bugünkü asgari ücretle ancak 250 litre akaryakıt alınabildiğini söyleyen KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bugün saat 18.00’deAtatürk Stadyumu’nun karşısında toplanarak ateşli eylem yapacaklarını açıkladı.

   Tulga, eylemlerinin dalga dalga süreceğini vurgulayarak “Adaletsizliğe son vermek için ateşlerimizle pankartımızla haykıracağız” dedi.

“İnsanları açlığa mahkum ediyorlar”

   KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, alım gücünün her geçen gün düştüğünü, insanların açlığa mahkum edildiğini kaydederek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

   Maliye Bakanı’nın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklamada “Devletin açıklarını kapatmak en önemli meselemizdir” ifadesini anımsatan Tulga, devletin giderlerini karşılamaya çalışırken işletmeleri ve vatandaşları düşünmesi gerektiğinin altını çizdi.

   Tulga, market ihtiyaçlarını bile karşılayamayan insanların üzerinden devletin açığını kapatmasının doğru olmadığını ifade ederek “Aldıkları vergileri yoksul insanlar için kullansınlar” dedi.

   Devletin giderlerini karşılamak için yapılan zamlara ‘göz yumduğunu’ söyleyen Tulga, vergilerin de arttığını ifade etti.

   Tulga, vergiler yoluyla yapılan zammın geri alınması gerektiğine dikkat çekerek vatandaşın cebine bir şey girmediğini belirtti.

“İşsizlik çok hızlı bir şekilde arttı”

   Çalışma yaşamında özel sektör ve devlet çalışanı gibi bir ayrım yapılmasının doğru olmadığına dikkat çeken Tulga, bütün çalışanların ayrım gözetmeksizin değerlendirilmeye tabi tutulması gerektiğini vurguladı.

Tulga, gelir dağılımındaki adaleti sağlamanın çok önemli olduğunu belirterek uygulanan politikalardan dolayı işsizliğin ülkemizde çok hızlı bir şekilde arttığını kaydetti.

   Devletin kamusal görevini yerine getiremediğini ifade ederek bu görevi yerine getiren devletlerin bütün vatandaşları düşünerek kararlar aldığını kaydetti.

   Tulga, “6 ay önce asgari ücreti arttırdıkları zaman neredeyse övündüler fakat bu artışın arkasından gelen zamlarla eski asgari ücreti aratır oldular” diyerek, asgari ücreti artırmanın marifet olmadığını, piyasaya müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Eylemde ateşlerimizle pankartımızla haykıracağız”

   KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga şöyle devam etti:

   “Bugün saat 18.00’deAtatürk Stadyumu’nun karşısında organize sanayi esnafıyla toplanarak ateşli eylemde olacağız. Bu eylemlerimiz dalga dalga sürecek. Adaletsizliğe son vermek için ateşlerimizle pankartımızla haykıracağız” .

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104