Esnafın yüzde 80’i borç batağında

banner37

Pandemi sürecinde 5 bini aşkın esnaf kepenk kapatırken, mücadele edenlerin de beli bir türlü doğrulmuyor

Esnafın yüzde 80’i borç batağında
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILSIN… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Türk Lirası’nın değer kaybı karşısında esnafın borçlarının da çoğalmaya devam ettiğine işaret ederek, şu anda esnafın yüzde 80’inin borçlu olduğunu söyledi. Tulga, kira borcu, banka borcu, kamu borcu derken esnafın belini doğrultamadığına vurgu yaptı. Perşembe günü eylem kararı aldıklarına dikkat çeken Tulga, taleplerinin, borçların yeniden yapılandırılması olduğunu belirtti

Ülkemizde yaklaşık 1.5 yıldır devam eden pandemi süreci ekonomiyi dibe vururken, reel sektörün önemli halkalarından olan esnaf da belini bir türlü doğrultamıyor.

Dövizdeki yükselişle birlikte vatandaşın alım gücünün giderek düşmesi, esnafa darbe üstüne darbe vuruyor. Bu süreçte 5 bini aşkın esnaf kepenk kapatırken, mücadeleyi bırakmayanların durumu da zor.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Türk Lirası’nın değer kaybı karşısında esnafın borçlarının da çoğalmaya devam ettiğine işaret ederek, şu anda esnafın yüzde 80’inin borçlu olduğuna, kira borcu, banka borcu, kamu borcu derken esnafın belini doğrultamadığına vurgu yaptı.

Perşembe günü eylem kararı aldıklarına dikkat çeken Tulga, taleplerinin, borçların yeniden yapılandırılması olduğunu belirtti.

Borçların yapılandırılmasının yanı sıra yüksek öğrenimde planlama yapılarak öğrencilerin adaya gelişinin sağlanmasını talep ettiklerini ifade eden Tulga, “Zaten turizm bitirildi. Öğrenci anlamında bahar kaybedildi, daha fazla kayba fırsat vermeyelim” dedi.

“Perşembe eylem kararı aldık”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, esnaf için ekonomik durumda değişen bir şey olmadığının altını çizerek, şu an esnafın umudunu kapıların açılmasına bağladığını, kapıların yeni bir umut olduğunu kaydetti.

banner134
“Kriz aynı şekilde devam ediyor” diyen Tulga, vakaların kontrol altına alınmasından dolayı ekonomide hareketlenme olduğunu, fakat Türk Lirası’nın değer kaybının artmaya devam ettiğini, bu durum sebebi ile ekonomide hareketin istenileni vermediğini söyledi.

Tulga, Türk Lirası’nın değer kaybı karşısında esnafın borçlarının da çoğalmaya devam ettiğine işaret ederek, şu anda esnafın yüzde 80’inin borçlu olduğuna, kira borcu, banka borcu, kamu borcu derken esnafın belini doğrultamadığına vurgu yaptı.

Perşembe günü eylem kararı aldıklarına dikkat çeken Tulga, taleplerinin borçların yeniden yapılandırılması olduğunu belirtti.

Borçların yapılandırılmasının yanı sıra yüksek öğrenimde planlama yapılarak öğrencinin adaya girişinin sağlanmasını talep ettiklerini ifade eden Tulga, “Zaten turizm bitirildi. Öğrenci anlamında bahar kaybedildi, daha fazla kayba fırsat vermeyelim” şeklinde konuştu.

Tulga, pandemi sürecinde kapanan esnaf sayısının bugün 5 bini aştığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Pandemi sürecinde en çok etkilenen ise ulaşım sektörü oldu. Bunun yanında Suriçi’ndeki esnaf, üniversite çevresindeki esnaf da en çok etkilenenler arasında.

Öte yandan ithalatta da yüzde 40’a varan düşüş var. Bu bize alım gücünün ne kadar düştüğünü gösteriyor. Esnaf bugün sattığı malı da yerine koyamıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75