banner6

Esrarengiz bir otel yatırımı

banner37

Lapta Belediyesi’ne ait bir kamu arazisinin 49 yıllığına yap işlet devret modeli ile ismi gizli tutulan bir yatırımcıya devredilecek olması, vatandaşlar arasında endişeye neden oldu

Esrarengiz bir otel yatırımı
banner99

Ahmet VAMIK

Lapta Belediyesi’nin, Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi kapsamında, bölgeye yapılacak olan otel, marina ve sosyal yaşam alanı projesiyle ilgili olarak düzenlediği halk danışma toplantısında gergin anlar yaşandı.

Hazırlanan projede Lapta Belediyesi’ne danışmanlık yapan, Turizm Bakanlığı eski Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, proje hakkında detaylı teknik bilgi sunarak sorulara yanıt verdi.

Lapta Belediyesi’ne ait bir kamu arazisinin 49 yıllığına yap işlet devret modeli ile bir yatırımcıya devredilecek olması vatandaşlar tarafından endişeyle karşılandı.

Toplantıya katılan siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, özellikle bölgeye yatırım yapacak olan şirketin ve sahibinin isminin açıklanmamasına yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Toplantının danışma amacıyla değil, sadece İyi İdare Yasası altında prosedür gereği yapıldığını savunan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Belediye Meclisi’nde karar alıp, ihaleye çıkıp, ihaleyi sonuçlandırıp, ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalama aşamasına geldikten sonra, sırf yasadaki prosedür yerini bulsun diye önümüze pişmiş bir yemeği koyuyorsunuz” şeklinde sert eleştirilerde bulundu.

“5 yıldızlı otel cittaslow fikri ile bağdaşmıyor”

Girne’nin batısının yatırıma ihtiyacı olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini kaydeden katılımcılar, halka gerçek anlamda danışmadan ve tüm bölgeye fayda sağlayacağına emin olmadan yapılacak yatırımı kimsenin memnuniyetle karşılamayacağını da ifade etti.

Yapılan toplantıda bölgeye yatırım yapması beklenen yatırımcı firmanın isminin gizli tutulması toplantıya katılan vatandaşlar tarafından sert bir dille eleştirildi.

Yapılan toplantıda Lapta’nın cittaslow, yani yavaş kent olma yolunda ilerlediğine yönelik yapılan açıklamalar ile bölgeye yapılması planlanan beş yıldızlı ve 300 yat kapasiteli marinanın bu düşünceyle çeliştiğini savunan katılımcılar, hiçbir cittaslow kentinde bu denli yatırımlar olmadığını iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 10:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104