banner6

Et alamaz olduk!

banner37

​​​​​​​ Uzmanlar, sağlıklı beslenme için ‘et, süt, yumurta, sebze ve meyve’ tüketimine önem verilmesi gerektiğini belirtiyor ancak yüksek fiyatları nedeniyle bu ürünlerin yanına bile yaklaşmak artık imkansız hale geldi. Kasaplar Birliği Başkanı Akbıçak, “Bir kişinin yıllık tüketmesi gereken et miktarı 26 kiloyken, ülkemizde bu miktar 6 kiloya düştü” ülkemiz gerçeğini de ortaya koydu

Et alamaz olduk!
banner150 banner150 banner151

Ahmet UÇAR

Dövizin aşırı yükselmesi ve ardı arkası kesilmeyen zamlar nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar, et alamaz hale geldi.

Kasabın yolunu unutur hale gelen vatandaşlar, artık kiloyla değil 20 TL’lik, 30 TL’lik kıyma alıyor…

Cebindeki parayı idareli kullanmak zorunda kalan vatandaşlar, etten uzaklaştı…

KIBRIS’a konuşan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, bir kişinin yıllık tüketmesi gereken et miktarının 26 kilo olduğunu ancak ülkemizde bu miktarın 6 kiloya düştüğünü söyledi.

Akbıçak, vatandaşın alım gücünün düşmesine bağlı olarak et satışlarının yüzde 70 civarında azaldığını, Güney Kıbrıs’tan yapılan et alışverişlerinin de haksız rekabete neden olduğunu ifade etti.

Et fiyatları

Ülkemizdeki kasaplarda et fiyatlarına bakıldığında, vatandaşın en fazla tercih ettiği kuzu eti 90 ile 110 TL arasında değişiyor.

Dana etinin kıymalık döş kısımları 65 TL, diğer bölgeleri ise 90 TL’den satılıyor.

Körpe kuzu pirzola 115 TL, körpe kuzu but 115 TL, körpe kuzu kol 110 TL, körpe kuzu gerdan 105 TL, körpe kuzu döş 90 TL, yarım kuzu 95 TL, tosun döş 74 TL, tosun özel 93 TL, tosun biftek 99 TL, tosun kuşbaşı 99 TL, tosun bonfile 150 TL, oğlak tüm 90 TL, inek – düve kıyma 80 TL’den satılıyor.

Et tüketimi azaldı

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, ekonomik krizin bütün ülkeyi etkilediğini belirterek, insanların alım gücünün düştüğünü kaydetti.

Dövizin artışıyla birlikte akaryakıta peş peşe yapılan zamların tüm gıda maddelerinin fiyatını yükselttiğini anımsatan Akbıçak, tüm bunlara bağlı olarak toplumun da temel gıda maddesi olan etten uzaklaştığını ifade etti.

Akbıçak, bir kişinin yıllık ortalama et ihtiyacının 26 kilo olduğuna işaret ederek, ülkemizde bir kişinin yıllık tükettiği et miktarının 6 kiloya düştüğünü bildirdi.

Ülkemizdeki insanların etten ciddi şekilde uzaklaştığını söyleyen Akbıçak, normal şartlarda evine haftada 2 kilo kıyma alan kişilerin bunu bir kiloya düşürdüğünü, bir kilo kıyma alanların da yarım kiloya düştüğünü ifade etti.

Akbıçak, insanların şu an kilo ile değil, tuttuğu paraya göre kıyma almaya başladığına dikkat çekerek, “İnsanlar artık 30 TL’lik, 50 TL’lik, 20 TL’lik kıyma talep ediyor” şeklinde konuştu.

 Vatandaşın alım gücünün düşmesine bağlı olarak et satışlarının da yüzde 70 civarında azaldığının altını çizen Akbıçak, cirolarının azaldığını, giderlerini karşılamayacak duruma geldiklerini, dükkan kiralarını döviz üzerinden ödeyen kasapların zorluk yaşadığını, tüm bunların sektörü kötü etkilediğini vurguladı.

“Et alışverişini Güney Kıbrıs’tan yapanlar var”

Akbıçak, Güney Kıbrıs’a geçebilen çoğu vatandaşın fiyatların daha düşük olmasından dolayı etlerini Güney Kıbrıs’tan aldığını, bu durumun dövizin arttığı bu süreçte de devam ettiğini belirterek, güneyde özellikle inek etinin Kuzey Kıbrıs’tan çok ucuz olduğunu kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’taki kasapların dörtte üçünde tosun eti satıldığını ve bu etlerin 90 -95-100 TL civarlarında olduğunu, Güney Kıbrıs’taki inek etinin ise 75 TL’ye satıldığını anlatan Akbıçak, alım gücü düşen vatandaşın bu nedenle et ihtiyacını güneye geçerek karşıladığını ifade etti.

Akbıçak, Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a hem bireysel alışverişlerle, hem de tonlarla et geçirilmesinin, haksız rekabeti doğurduğunu, ayrıca vatandaşa sağlıksız gıda sunulduğunu söyleyerek, kasapların bir darbe de buradan yediğini anlattı.

Güney Kıbrıs’tan et alışverişi yapan kişi sayısının birkaç ay önce daha da fazla olduğunu söyleyen Akbıçak, dövizin artmasıyla bunun biraz azaldığını ama yine de devam ettiğini anlattı.

Hükümet edenlerin şimdiye kadar bu konunun üstüne düşmediğine işaret eden Akbıçak, gerek sağlıksız bu etleri, gerekse de haksız rekabeti önleyemediğini açıkladı.

“Et ithalatına izin verilmiyor”

Akbıçak, yasal çerçevede ülkeye getirilmesi gereken ithal etlerin bulunduğunu, bunun sağlıksız ortamı ve haksız rekabeti ortadan kaldıracağını vurgulayarak, hükümet edenlerin yasaklayarak bunun önüne geçtiğini ve bunun çağdışı olduğunu ifade etti.

  Vatandaşa ucuz etin sunulması için Avrupa’dan, Türkiye’den veya başka bir ülkeden et ithalatı yapılmasına izin verilmediğini belirten Akbıçak, yerli ve ithal etin normal şartlarda ayrı ayrı vatandaşa sunulabildiğini ancak bunun tüm dünyada geçerli bir ticaret sistemi olmasına rağmen ülkemizde onay görmediğini kaydetti.

Akbıçak, yetkililerin ülkemizde yeterli düzeyde hayvan bulunduğu gerekçesiyle et ithalatına izin vermediğini dile getirerek, “Ülkemizde yeteri kadar hayvan yoktur. Güney Kıbrıs’ın bütün kapıları kapansa ve biz et ihtiyacımızı sadece iç piyasadan karşılayabilsek, ülkede altıncı ayda et kalmaz. Bizde üretim, nüfus oranına göre o kadar düşüktür” dedi.

“Direnmeye çalışıyoruz”

Canlı hayvanları yılbaşında belirledikleri fiyattan aldıklarını ve et satışlarını da yine aynı fiyattan yaptıklarını ifade eden Akbıçak, şu ana kadar herhangi bir zam yapmadıklarını ve et fiyatlarında düşüklüğün de yaşandığını söyledi.

Akbıçak, Güney’den yapılan alışverişlerle yaşanan haksız rekabete karşı direnmeye çalıştıklarına işaret ederek, aksi durumda dükkanlarını kapatmak, işçilerini durdurmak zorunda kalacaklarını açıkladı.

Ülkemizdeki et fiyatlarının yüksek olmasının hayvan üretiminin az olmasından ve hayvancıların girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklandığına dikkat çeken Akbıçak, hayvancıların bu konuda haklı olduğunu, tüm hammaddenin dışarıdan ve döviz üzerinden gelmesi nedeniyle hayvan fiyatlarını düşürmediğini vurguladı.

Akbıçak, kuzu etinin şu an 90 TL ile 110 TL arasında, dana etinin kıymalık halindeki döş kısımları 65 TL, diğer kısımlarınınsa 90 TL’den satıldığını belirterek, daha özel etlerin de bulunduğunu ancak vatandaşın en çok bu etleri tercih ettiğini ifade etti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110