Et ‘altın’la yarışa girdi

banner37

Üreticiler canlı hayvan fiyatlarının sabit olduğunu vurgularken, kasaplar hayvan sayısının azalması ve nüfus artışından kaynaklı et fiyatlarının yükseldiğini söyledi

Et ‘altın’la yarışa girdi
banner90
banner99

NAİMOĞULLARI: EN PAHALI ET MARKETLERDE…  Canlı hayvan fiyatının sabit olduğunu ancak serbest piyasa koşullarından dolayı kasaplardaki et fiyatının farklı olduğunu vurgulayan Naimoğulları, fiyat farkının önüne geçebilmek adına, ilgili kuruluşlarla denge unsuru olabilecek satış noktalarının açılması gerektiğine işaret etti. Naimoğulları, en pahalı et fiyatlarının marketlerde olduğunu vurgulayarak “Onlar kasap değil. Kasaptan alıp üstüne ekleyerek satıyorlar” dedi.

AKBIÇAK: İTHAL ET ÇALIŞMALARIMIZ VAR… Orantısız nüfus artışının ülkedeki canlı hayvan sayısının azalmasına neden olduğuna işaret eden Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, bunun da et fiyatlarına yansıyarak ciddi boyutta artışa neden olduğunu kaydetti. Akbıçak, ithal et satışlarının olması için çalışma içinde olunduğunu vurguladı.

Serap ŞAHİN

Vatandaşlar, “dünyanın en pahalı etini biz yiyoruz” diyerek et fiyatlarının yüksekliğinden yakınırken, Hayvan Üreticileri Birliği, ülkedeki canlı hayvan fiyatlarının sabit olduğunu, kasaplar ise ülke nüfusunun artmasına bağlı olarak canlı hayvan sayısının azaldığını, bunun da et fiyatlarına yansıdığını iddia etti.

Hayvan üreticileri, serbest piyasa koşullarından kaynaklı etin fiyatının her yerde farklı olduğunu öne sürerek bunun önüne geçebilmek adına ilgili kuruluşlar aracılığıyla denge unsuru olabilecek satış noktalarının şart olduğunu savundu.

Kasaplar ise, nüfus artışının canlı hayvan sayısında azalma yarattığına dikkat çekerek bunun et fiyatının yükselmesine neden olduğunu ve ithal etin gündemde olduğunu kaydetti.

Naimoğulları: Denge unsuru olabilecek satış noktaları gerekli

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, canlı hayvan fiyatının her yerde sabit olduğunu ancak serbest piyasa koşullarından dolayı kasaplardaki et fiyatının farklı olduğunu vurguladı.

Fiyat farkının önüne geçebilmek adına; hükümet, kooperatif ve birlik vasıtasıyla denge unsuru olabilecek satış noktalarının açılması gerektiğine işaret eden Naimoğulları, birçok ülkede bu şekilde önlem alındığına dikkat çekti.

Etin en pahalı marketlerde olduğunu vurgulayan Naimoğulları, “Onlar kasap değil. Kasaptan alıp üstüne ekleyerek satıyorlar” dedi.

Rum tarafındaki et satışlarının bu şekilde olmadığına işaret eden Naimoğulları, “Güney’de mezbahadan çıktıktan sonra her satış noktasında aynıdır. Etler sınıflandırılmıştır” dedi.

Tarım Bakanlığı’nın bu konuda açıklama yaparak mutlak suretle etlerin kontrol edilerek sınıflandırılmasının sağlanacağını bildirdiğini kaydeden Naimoğulları, “Bizde dana kıyma fiyatı başka, inek kıyma fiyatı başka. Hangi etten, hangi kıymadan alındığı bilinmiyor. Ama ilgili kuruluşlarla denge unsuru olabilecek satış noktaları açılırsa bu sorun dengelenecektir” dedi.

“Marketlerde et satışı yasaklanmalı”

Kıyma fiyatının da alınan kiloya göre ortaya koyulması gerektiğine dikkat çeken Naimoğulları, kıyma fiyatının canlı hayvan fiyatının 2,5 katını, küçükbaşta da 2,2 katını geçmemesi gerektiğini ancak bizim ülkede 4 katına satıldığını belirtti.

Serbest piyasa koşullarından dolayı etin çok pahalı olduğuna işaret eden Naimoğulları, kasapların da kendine göre maliyet koyduğunu ancak en fazla farkın marketlerde olduğunu vurgulayarak “Bence marketlerde et satışı yasaklanmalı. Onlar fiyatı yükseltiyor” dedi.

Denge unsuru olacak satış noktalarının şart olduğunu yineleyen Naimoğulları, “Etin Rum tarafından gelmesinin sebebi budur. Canlı hayvanda bizden ucuz değiller. Güneyde bütün kuzunun fiyatı 7 Euro. Güneyle kuzeyin arasında kesildikten sonra bütün olanın farkı yok” dedi.

Akbıçak: İthal et çalışmalarımız var

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı ile yapılan temaslar doğrultusunda elde edilen veriler olduğuna işaret ederek, “Ülkede maalesef hayvan sayısı düştü” dedi.

Ülkede nüfusun arttığını ve bulunan hayvanın arz ve talebi karşılamadığına dikkat çeken Akbıçak, bundan dolayı et fiyatının anormal derecede yükselişe geçtiğini kaydetti.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanın iç piyasayı karşılayabilecek miktarda olmadığına işaret eden Akbıçak, bu eksikliğin süte de yansıdığına, sütte de azalma olduğuna dikkat çekti.

Ülkede ciddi nüfus artışı olduğunu vurgulayan Akbıçak, askerin de et ihtiyacını iç piyasadan karşıladığını söyledi.

Akbıçak, ülkede yüz bin öğrenci olduğuna dikkat çekerek, bunun yanında turist sayısının da arttığını vurguladı.

Tüm bu nüfus artışından kaynaklı canlı hayvan sayısında azalma olduğunu ifade eden Akbıçak, bu nedenle canlı hayvan fiyatının arttığını ve bunun da ete yansıdığını kaydetti.

Devletin ülkedeki hayvan popülâsyonunun arttırılmasına yönelik çalışmalar yapması gerektiğini belirten Akbıçak, “İthal etin gündeme gelmesi gerekir. Vatandaşımıza güneydeki gibi ithal eti ve yerli eti sunma şansının bizlere verilip fiyat dengesini sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Fiyat artışı olduğu için şu an güneyle arada uçurum oluştu” dedi.

Kuzu etinin bizde 75-80 TL arası olduğunu belirten Akbıçak, güneyde 35-40 TL olduğuna dikkat çekti.

banner134
Akbıçak sözlerine şöyle devam etti:

“Vatandaş da haklı olarak bu eti gerek perakende, gerekse toplu olarak maalesef kaçak yollardan geçirmekte. Bu şartlar da piyasada ciddi bir haksız rekabeti doğuruyor ve kasabın da işleri düşüyor. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. İnşallah sonuca varıp vatandaşa ucuz eti sunma fırsatını yakalarız.”

“İvedi bir şekilde devlet çaresine bakmalı”

Ülkede hayvancılıkta ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Akbıçak açıklamasında, “İnsanlar hayvanları isteyerek azaltmadılar ya da hayvan fiyatlarını yükseltmediler. Hammadde yurt dışından geldiği için döviz bazından geliyor. Kimi üretici tamamen uzaklaştı. Kimisi de hayvanlarını azalttı. Ciddi sıkıntılar piyasaya yansıdı. Kasap fiyatları yükseltiyor. Satışlar düşüyor. İvedi bir şekilde devlet çaresine bakmalı. Bu konu toplumsal bir sorun haline geldi. Çıkardığımız rakamlara göre vatandaşımızın çok ciddi bir miktarı Rum’dan alışveriş yapıyor. Bunun önüne geçilmeli. Çünkü bu durumda ülke, hayvancı ve esnaf kaybediyor” ifadelerine yer verdi.

Kiloya göre canlı hayvan fiyatları:

Dana: 16,5-17 TL

Kuzu: 26 TL

Oğlak: 23 TL

İnek: 11-12 TL

Kasaptaki kiloya göre et fiyatları:

Dana kıyma: 60 TL

Kuzu pirzola: 77 TL

Kuzu döş: 60 TL

But: 77 TL

Dana döş: 50 TL

Kuzu gerdanı, kolu: 75 TL

Bütün veya yarım kuzu: 65 TL

Marketlerdeki kiloya göre et fiyatları:

Dana kıyma: 65 TL

Kuzu pirzola: 95 TL

Kuzu döş: 63 TL

Kuzu but: 83 TL

Kuzu şiş: 99 TL

Dana tam steak: 70 TL

Dana et sotelik 73

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75