banner6

Et fiyatları çok artacak

banner37

Kasaplar Birliği Başkanı Akbıçak, canlı hayvan fiyatlarına yapılan yüzde 30’luk zammın çok yüksek olduğunu belirterek bu oranın et fiyatlarına da yansıyacağını söyledi:

Et fiyatları  çok artacak
banner150 banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Canlı hayvan fiyatlarına önceki gün yapılan yüzde 30’luk artışın et fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

  KIBRIS’a konuşan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, hayvan fiyatlarına ciddi oranda artış geldiğini, bu fiyatlarla, zaten yarı yarıya düşen satışların daha da düşeceğini ifade ederek, “Satamayacağımız hayvanı alamayız” dedi.

Akbıçak, canlı hayvana yapılan yüksek orandaki zamla ilgili henüz istişare etmediklerini, yapılan artışın çok ciddi olduğunu, bu rakamlarla vatandaşa et satışı yapamayacaklarını vurguladı. Yapılan zamların bir büyükbaş hayvanda 6 bin TL artış anlamına geldiğine işaret eden Akbıçak, vatandaşa satış yaparken 6 bin TL’yi kilo fiyatına yansıtınca da ciddi fiyat artışının olacağına dikkat çekti.

Akbıçak, vatandaş et yiyebilsin diye bu süreçte zam yapmadıklarını belirterek, buna rağmen satışların yarı yarıya düştüğünü kaydetti.

  “Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği açıkladığı fiyatlarla ne vatandaş et yiyebilecek, ne de biz kasaplar işimize devam edebileceğiz” diyen Akbıçak, Tarım Bakanlığı ve Başbakanlığın, hayvan üreticileri için çalışmalarını sürdürdüğünü, dövizin artışı ile artan maliyetleri elinden geldiğince kapamaya çalıştığını, ama vatandaş ile esnafı düşünen olmadığını belirtti.

Akbıçak, sözlerine şu şekilde devam etti:

  “Bu boykot, ya da hayvan almayacağız diye algılanmamalı. Satamayacağımız malı alamayacağız. Bütün kasaplar da aynı düşüncededir. Bu saatten sonra dükkanları kapatacağız, ya da alan değiştirip pamuk satacağız, başka şeyler satacağız”.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin küçükbaşta ve büyükbaşta yapılan fiyat düzenlemesi şöyle:

“Küçükbaş: Kuzunun kilosu 40 TL’den 47 TL’ye, oğlağın kilosu 35 TL’den 44 TL’ye, besli koyun ve keçinin kilosu 25 TL’den 30 TL’ye yükseldi.

Büyükbaş: İneğin kilosu 18 TL’den 25 TL’ye, düvenin 23 TL’den 30 TL’ye, tosunun da 27 TL’den 35 TL’ye çıktı”.

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra
Zehra - 1 ay Önce

Sanki ucuzdu et alıştınız 1e 10 kazanmaya

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110