banner6

Ete tavan fiyat geliyor

banner37

Ete tavan fiyat uygulanması için Tarım Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın yaptığı çalışma dün Bakanlar Kurulu’nda kısaca ele alındı. KIBRIS’a konuşan bir üst düzey kaynak, “Halk için gereken yapılacak” dedi

Ete tavan fiyat geliyor
banner150

banner150

banner99

Özel Haber

Ete tavan fiyat uygulanması için Tarım Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın yaptığı çalışma dün Bakanlar Kurulu’nda kısaca ele alındı. KIBRIS’a konuşan bir üst düzey kaynak, “Halk için gereken yapılacak” dedi

Ete tavan fiyat geliyor

Çalışmalarda son aşamaya gelindi… KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre, Tarım Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın yaptığı çalışma dün Bakanlar Kurulu’nda diğer konuların yanı sıra kısaca ele alındı. KIBRIS’ın konuyla ilgili sorununu yanıtlayan üst düzey bir kaynak, “Et fiyatlarına tavan getirilmesi için yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Halk için gereken yapılacak” dedi.

“Etin tavan fiyatı 300 TL olmalıdır”…CTP Milletvekili, Tarım ve Doğal Kaynaklar eski Bakanı Erkut Şahali, Kıbrıs TV’de Aytuğ Türkkan ile Detay programına katıldı, et fiyatları ve et ithali tartışmalarına yönelik soruları yanıtladı.1 kilogram kuzu etinin tavan fiyatının 300 TL olması gerektiğini söyleyen Şahali, hükümetin et ve et ürünlerini denetimli mal kapsamına almaya hazırlandığını kaydetti.

“Ticaret Dairesi denetim yapacak”… Erkut Şahali, “Sizin bugün (dün) KIBRIS Gazetesi’nde yayınlanan Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı ve Tarım Bakanlığı Müsteşarları’nın demeçlerinin satır arasındaki olay da budur. Tarım Bakanlığı maliyet unsurunu hesaplayacak ve tarafları çağırıp bir rakamda uzlaştıracak. Et ve et ürünleri denetimli bir mal haline gelecek. Belirlenen fiyat ile ilgili de Ticaret Dairesi denetim yapacak” dedi.

   Hükümetin et fiyatlarında son haftalarda meydana gelen anormal fiyat artışına dur demek için yaptığı çalışmalarda son aşamaya gelindiği bildiriliyor.

KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre, Tarım Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın yaptığı çalışma dün Bakanlar Kurulu’nda diğer konuların yanı sıra kısaca ele alındı.

KIBRIS’ın konuyla ilgili sorununu yanıtlayan üst düzey bir kaynak, “Et fiyatlarına tavan getirilmesi için yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Halk için gereken yapılacak” dedi.

Şahali: Doğru bir karar olur

   Bu arada, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili, Tarım ve Doğal Kaynaklar eski Bakanı Erkut Şahali, hükümete yaptıkları eleştirilerin karşılık vereceğinin görüldüğünü belirterek et ve et ürünleri denetimli bir mal haline geleceğine yönelik kararın alınacağına inandığını söyledi. Etin tavan fiyatının belirleneceğini ve üstünde satış yapılması durumunda Ticaret Dairesi’nin ceza keseceğini söyleyen Şahali, “Umarım bu kararı alırlar. Ben de bu kararın alınmasında ön ayak olmaktan mutluluk duyarım” dedi.

   Şahali, Kıbrıs TV’de Aytuğ Türkkan ile Detay programına katıldı, et fiyatları ve et ithali tartışmalarına yönelik soruları yanıtladı.

   Şahali, maliyet hesaplamasının önemine değinerek, bu konuda Tarım Bakanı Dursun Oğuz’un rakamları paylaştığını kaydetti.

Şahali, şöyle konuştu:

“1 kilogram kuzu etinin tavan fiyatı 300 TL olmalı”

   “Hayvancılık Dairesi her bir kilo etin ve sütün maliyetini en iyi bilen yerdir. Kaç paraya üretiliyor bir kilo kuzu eti? Başlangıç noktası maliyettir. Tarım Bakanı Dursun Oğuz’un 1 kilogram küçükbaş hayvan etinin maliyeti 84 TL’dir. Bu mandıradaki canlı hayvanın kilo fiyatıdır. Hem hayvancının hem de kasabın mutabık olduğu ender konulardan biri mandıradaki 2.2 kg etin kasap reyonunda 1 kg ete karşılık gelmesidir uzlaşı.

   Madem maliyeti biliyorsunuz çağırın hayvancıyı ona da sorun. Siz 84 TL derseniz hayvancı 120-130 TL diyecek. Siz bunu 100 TL’ye ortalayın. Çağırın kasabı da. Pariteyi sorun 2.2’dir ama onu da 2.5’e yükseltin. 100 TL demiştik, bunu 2.5 ile çarptığınız zaman eder 250 TL. Maliyet bu. Buna bir de kâr marjı ekleyin. Onun için de yüzde 20 diyelim. Eder 300 TL. Yani 1 kg küçükbaş hayvanın piyasadaki değeri 300 TL olmalı. Peki şu anda kaç? 400 TL’den başlar 550 TL’ye kadar gider.”

   “Niye halka acı çektiriyorsunuz” diye soran Erkut Şahali, Ekonomi Bakanlığı’nın fiyat belirlendikten sonra Ticaret Dairesi marifetiyle bu fiyatı denetleyeceğini ve bu rakamın üzerinde bir satış olursa gerekli cezayı verebileceğini belirtti.

“Et ve et ürünleri denetimli mal olmalı”

   Bunun yapılması gerektiğini ifade eden Erkut Şahali, vatandaşların et ihtiyacını Güney Kıbrıs’tan karşılamaya başladığını anımsattı.

   “Sizin bugün (dün) KIBRIS Gazetesi’nde yayınlanan Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı ve Tarım Bakanlığı Müsteşarları’nın demeçlerinin satır arasındaki olay da budur. Tarım Bakanlığı maliyet unsurunu hesaplayacak ve tarafları çağırıp bir rakamda uzlaştıracak. Fiyat belirlenecek. Et ve et ürünleri denetimli bir mal haline gelecek. Belirlenen fiyat ile ilgili de Ticaret Dairesi denetim yapacak. Yapılması gereken de budur” diyen Şahali, bu kararın alınacak olmasına ön ayak olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

   “Varsın alkışlar da hükümet makamlarına gitsin ama ben memnunum” şeklinde konuşan Şahali, “Üst limit konacak yani bizim narh dediğimiz olay gerçekleşecek. Tavan fiyatı belirlenecek ve onun üzerinde satış gerçekleşmeyecek” dedi.

“Güney’de kâr oranı temel tüketim maddelerinde yüzde 20 ile sınırlandırılmıştır”

“Et ithaline ihtiyaç var mı?” diye soran Erkut Şahali, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu ülkede hayvan sayısı nüfusa da turiste de öğrenciye de yeterlidir. O zaman neden ithalat yapıyoruz? ‘Fiyat yükseldiği için ithalat yapacağız’ diyorlar. Peki bu fiyat neden dengelenmiyor? İşte yöntemi…

Fahiş kârı önlemeye yönelik mevzuat elinizdedir. Maliyet ve satış arasında hakkaniyet olmadığına inanıyorsanız narh uygulamasını devreye koyarsınız. Güney Kıbrıs’ta da bu böyle. Güney’de kâr oranı temel tüketim maddelerinde yüzde 20 ile sınırlandırılmıştır.”

GENELRES/Erkut şahali, ET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104