banner6

Etkin belediyecilik

banner37

Mali yapısı daha güçlü belediyeler oluşmasını hedefleyen Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı, önümüzdeki hafta Meclis’ten geçecek

Etkin belediyecilik
banner99

BELEDİYELER REFORMU’NUN TAMAMLAYICISI…

Belediyeler Reformu’nun tamamlayıcısı olacak olan 51/95 Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazır. Belediyelerin mali yapısını güçlendirecek tasarı ile belediyelerin etkinliğinin artırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi hedeflendi.

HAVUZ SİSTEMİ İLE GELİRLER ARTIRILACAK…

Kırsaldaki belediyelerin devlet gelirlerinden daha çok faydalanacağı, oluşturulan havuz sistemi ile gelirlerin artırılacağı bir döneme geçiş olacak.

“HUMMALI BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR”…

Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Özdemir Berova, birleştirilen belediyelerin mali yapısının oluşturulabilmesi ve personelin intibakı konusunda hızlı ve hummalı bir çalışma olduğunu söyledi.

Belediyeler Reformu gerçekleştirildi, 18 bölgede seçime gidildi. Şimdi gözler 51/95 sayılı Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na çevrildi.

Yasa Tasarısının önümüzdeki hafta yasallaşması bekleniyor. Peki bu tasarı ile ne değişecek? İşte yanıtı:

71 maddenin 67’sinde değişikliğe gidilen tasarı ile belediyelerin gelirlerinde büyük artış bekleniyor.

Gerek devlet katkısındaki artış, gerekse beledi hizmetler karşılığında alınan rakamların yükselecek olmasından ötürü birleştirilen belediyelerin kasasına para girecek, böylelikle hizmet kalitesi artırılacak.

Devlet katkıları artırılıyor

Devletin belediyelere nüfus üzerinden verdiği devlet katkısının yöntemi değişiyor. Sadece nüfus kriteri değil aynı zamanda yüz ölçümü kriteri de eklenmek suretiyle özellikle geniş alana yayılmış belediyelerin gelirlerinde ciddi bir artış yaşanacak.

Mevcut taslakta nüfusun yüzde 85, yüz ölçümünün de yüzde 15 oranında devlet katkısını şekillendireceği öngörülüyor.

Bunun yanında İskele Belediyesi, Değirmenlik Belediyesi ve özellikle Girne Belediyesi’nin faydalandığı vergi gelirleri de yeni belirlenen 18 belediyenin tümüne paylaştırılıyor.

Havuz sistemi ile yeni kaynak

Yeni tasarı ile havuz sistemi oluşturuluyor. İskele Belediyesi’nin faydalandığı petroldeki kıymet tartı bedeli, bunun yanında Ercan Havaalanı’ndaki yolcu giriş çıkışlarında alınan vergi bedeli ve casinolardan devletin yıllık aldığı verginin bir kısmının belediyelere ayrılacak bir havuz içerisine düşmesi öngörülüyor.

Belediyeler için ciddi bir gelir kalemi oluşturacak olan havuz sistemine hizmet veren belediyeler gelirin yüzde 60’ını diğer belediyeler de yüzde 40’ını almış olacak.

Nüfus gelirleri güncel verilere göre

Ülkemizde sıklıkla nüfus sayımı yapılamadığından dolayı belediyelerin nüfusa bağlı aldığı devlet katkısı da gerçekçi olamıyor. Yeni tasarı ile bu konu da değişiyor. Burada Devlet İstatistik Kurulu’nun dönemsel yaptığı projeksiyon verilerinin de kullanılmasına olanak sağlanıyor. Böylelikle bölgelerdeki nüfus değişimlerine göre katkılar şekillenmiş olacak. Hatta bazı belediyelerin İçişleri Bakanlığı ile koordineli bir şekilde yaptığı Mekansal Adres Sistemi (MAS)’nin ortaya koyduğu veriler de kullanılabilecek.

Hizmet bedelleri artırılıyor

Belediyelerin halka verdiği hizmetlerle ilgili rakamlar da güncelleniyor. Böylelikle çok düşük kalmış olan vergiler artırılıyor. Ayrıca yeni vergiler alt ve üst sınır olarak asgari ücrete göre belirleniyor. Böylelikle asgari ücrette yapılacak artışlar ile belediyelerin hizmet bedelleri de artırılmış olacak ve en çok şikayet edilen konu olan ücretlerin günün koşullarına göre güncellenememesi konusu ortadan kalkmış oluyor.

Cezalar can yakacak

Belediyelerin en çok sıkıntı çektiği bir başka konu da özellikle şehirlerin temizliği ile ilgili vurdumduymaz kişilerin tavırlarıydı. Çok düşük olan cezalandırma ücretleri de yine günün koşullarına göre artırılıyor ve asgari ücrete endeksleniyor.

Örneğin bir vatandaş belediyeden izinsiz bir yere çöp dökmüşse vatandaş bunun cezasını ödemek zorunda kalacak. Eğer kendi yaptığı bu durumu ortadan kaldırmaz ise belediye onun adına kaldırıp bunu da o kişiye fatura edebilecek.

İstihdam için kota

Belediyelerin batmasında en önemli faktör olarak öne çıkan istihdam konusuna da yasa ile sınırlama getiriliyor. Buna göre belediyelerin istihdam oranı bütçelerinin yüzde 60’ını aşamayacak. Eğer bu rakamın altında kalırlar ise istihdam yapabilecekler aksi takdirde istihdam şansları olmayacak.

Şirketlere para aktarılamayacak

Belediyelerin yan kuruluşları olarak hizmet veren şirketlerle ilgili de düzenlemeler yapıldı. Bundan sonra belediye bütçesinden ona bağlı yan kuruluşlara para aktarımı söz konusu olamayacak. Ancak belediyeler kendi şirketlerinden ihale ile hizmet alabilecekler. Bu da işin keşif bedeli üzerinden çıkılan ihale ile mümkün olacak.

Başkan kafasına göre hareket edemeyecek

Yeni 51/95 yasası denetim noktasına da ayrı bir çeki düzen veriyor. Başkanlık mevki için ayrı bir denetim mekanizması kuruluyor. Bu çerçevede belediye meclis üyelerinin yetkileri artırılıyor.

Başkanlar için Maliye Bakanlığı’nın belirleyeceği özel mali müşavirler aracılığıyla bilanço çıkarılacak. Böylelikle Başkanların zaman zaman başvurduğu kendi isteğine göre vatandaşın borcunun silinmesi gibi bir adımı atamayacak.

Muhtarlar daha aktif olacak

51/95 sayılı yasa yürürlüğe girdiği zaman artık bölge muhtarlarının da icraatlar konusunda fikirlerinin alınması yasal bir zorunluluk olacak. Muhtarın bölgesine yapılacak bir icraat konusunda konu belediyeler meclisinde görüşüldüğü sırada muhtarların da kendi bölgesine yönelik yapılacak iş ile ilgili fikir söylemesi gerekiyor. Bu da yerinden yönetim ilkesi için oldukça önemli.

Berova’nın değerlendirmeleri

Ulusal birlik Partisi Milletvekili Özdemir Berova, KIBRIS TV’de Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı.

Berova, ilk olarak Yerel Yönetimler Reformu ve buna bağlı olarak çalışılan Belediyeler Yasası ile ilgili bilgiler verdi.

Yaz döneminden bu yana belediyelerin birleştirilmesi konusunda yoğun bir mesai harcadıklarını anlatan Berova, kendisiyle birlikte komitede görev alan herkese teşekkür eden Berova, 28 belediyeden 18 belediyeye düşürülmesi ve sonrasında yaşanan süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“71 maddenin 67’sinde değişikliğe gidildi, esas yasa gibi görüşüldü”

Berova, “Belediyeler reformuyla ilgili birleştirme yasasını geçirdik, 18 belediye ile seçime gidildi. Yarın (bugün) idari kamu ve sağlık işleri komitesi olarak 51/95 sayılı belediyeler değişiklik yasasının madde madde oylanmasına başlayacağız, muhtemelen yarın (bugün) , olmazsa bir toplantı sonrasında geçireceğiz ve 16 Ocak tarihinde de genel kurula sevk edeceğiz. Böylelikle 51/95 sayılı belediyeler değişiklik yasası da hayat bulmuş olacak” dedi. Yasa tasarısının 71 maddeden oluştuğunu bunun 67 maddesinde değişikliğe gidildiğini, neredeyse esas yasa gibi görüşüldüğünü kaydetti.

Berova, “İçişleri Bakanlığı belediyelerin birleştirilmesi yasası tahtında, birleştirilen belediyelerin hem mali yapısının oluşturulabilmesi hem de personelin intibakı konusunda hızlı ve hummalı bir çalışma içerisinde” dedi.

“Belediyelerde kaos olmasını arzulayan bir kesim var”

Belediyeler yasa tasarısının tartışıldığı dönemde sürekli bir kaos oluşturma algısı yapıldığını anlatan Berova, sağlıklı bir şekilde belediye başkanlarının seçildiğini ve görevlerine başladıklarını anımsattı. İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerin birleştirilmesi yasası tahtında, birleştirilen belediyelerin hem mali yapısının oluşturulabilmesi hem de personelin intibakı konusunda hızlı ve hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu belirtti. Bu çalışmaların da kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını söyledi. Bu çalışma sürecinde bir takım seslerin yükseleceğini beklediklerini ifade eden Berova, “kaos var” algısı yaratılmak için bir takım söylemlerde bulunabileceklerini öngördüklerini ama ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Berova “Belediyelerde kaos olmasını arzulayan bir kesim var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104