Ev içi şiddete 'dur' denilecek

banner37

Ülkede son 11 ay içinde iki kadının eşi, bir kadının eski sevgilisi ve bir çocuğun annesi tarafından öldürülmesi hükümeti harekete geçirdi. Bu doğrultuda ev içi şiddete karşı gerekli yasal ve teknik eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatıldı

Ev içi şiddete 'dur' denilecek
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkede “ev içi şiddetin” boyutu gün geçtikçe daha da korkutucu bir hâl alıyor. Son 12 yılda 21 kadın eşi, eski eşi, sevgilisi, eski sevgilisi ve platonik aşığı; iki erkek eşi, 1 erkek, kardeşi; 3 çocuk da anne, baba ve üvey kardeşi tarafından öldürüldü.  

Ölümle sonuçlanan bu vakalar su yüzüne çıkarken, ev içi şiddete maruz kalan yüzlerce kişinin ise bazı çekincelerle polis ve yargıya başvuramadığı biliniyor.

Ev içi şiddete uğrayan yüzlerce kadın ve çocuğun da şiddete karşı çıkacak gücü kendinde bulmaması, “evden ayrılırsam nerede yaşarım, nasıl geçinirim” endişesi ve bilinçsizlik nedeniyle şiddete karşı sessiz kaldığı biliyor.

Ev içi şiddetin bir türlü önüne geçilmemesinin başlıca sebepleri arasında ise yasal eksiklikler gösteriliyor.

Hükümet ise kadına şiddetle mücadele konusundaki eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlattı. Bu doğrultuda İçişleri, Eğitim ve Maliye Bakanlıkları’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi temelini oluşturacak Cinsiyet Odak Noktası birimi kuruldu ve poliste de Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi oluşturuldu.

Ayrıca yasal eksikliklerin tamamlanması için de Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) başlattığı Ev İçi Şiddet Yasa Taslağı’yla ilgili çalışmalarını tamamladı. Dernek taslağı önümüzdeki günlerde meclise sunmaya hazırlanıyor.

Tüm bunlara ek olarak da birçok sivil toplum örgütü ev içi şiddete karşı bugün sokağa çıkma kararı aldı. Örgütler bugün Kumsal Parkı’nda toplanıp, Cumhuriyet Meclisi, İçişleri Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne yürüyecek ve açıklama yapacak.

 

Atlı: Ortak veri tabanı oluşturulacak
Kadından Yaşama Destek Derneği'nin (KAYAD) Proje Koordinatörü ve Avukat Mine Atlı, bu yasa taslağının içerisinde öğretmenlere, doktorlara ve polislere hizmet içi eğitim verilmesinin yer aldığını anlattı.

Ayrıca bu konuyla ilgili ortak bir veri tabanı oluşturup, bu veri tabanına da yine öğretmen, polis ve doktorların ulaşabileceğini kaydeden Atlı, “Eğer bir öğretmen okula gelen bir öğrencisinin dikkat bozukluğu olduğunu fark ederse, onu bu veri tabanına işleyecek ve araştıracak ya da eğer acile gelen bir vaka da bir çocuğun eline su dökülmüşse bu da yine veri tabanına işlenecek” dedi.

 

“Yüksek Risk Değerlendirmesi yapılacak”

Elde edilen veriler doğrultusunda Yüksek Risk Değerlendirmesi yapılacağını kaydeden Atlı, ortaya çıkan vakaları önlemek için bir eylem planı çıkarılacağını söyledi.

Atlı, söz konusu yasa ile polislerin ev içi şiddet konularında adım atabileceğini belirtti.

 

“Adli yardım kapsamlı bir zemine oturtulacak”

Atlı bu yasayla şiddet gören kadınlara yapılan adli yardımın da kapsamlı bir zemine oturtulacağını ifade etti ve ev içi şiddet direnişçilerine sosyal hizmetlerin de geçici olarak konut vermesinin sağlanacağını söyledi.

   Mine atlı ayrıca tüm bunların dışında yine sosyal hizmetlerin ev içi şiddet direnişçilerine gıda gibi konularda da yardımcı olacağını kaydetti.

 

“Tasarı şuanda hazır”

Söz konusu tasarının şuanda hazır olduğunu kaydeden KAYAD Proje Koordinatörü ve Avukat Mine Atlı, tasarı üzerinde bazı görüşmeler yapıldığını ve görüşmelerin tamamlanmasının ardından meclise sunulacağını söyledi.

Atlı bu yasa ile hedefin toplumda ev içi şiddet olaylarına karşı farkındalık yaratmak ve ev içi şiddet olaylarını önlemek olduğunu vurguladı.

 

KADIN CİNAYETLERİ:

 1. 17 Haziran 2007 Ülkü Hikmetoğlu: Eşi tarafından boğazı kesilip, bıçaklanarak öldürüldü. Eşi 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 1. 23 Ağustos 2008 Ayşe Kanat: Boşandığı eşi Hüseyin İnci tarafından tabanca ile iki ateş edilip göğsünden vurularak öldürüldü. Cinayetin ardından İnci kendi canına da kıydı.

 

 1. 8 Mart 2010 Günlera Bekiyeva: Mehmet Kaşık tarafından hastane önünde boğazından, karın bölgesinden, kolundan ve kalçasından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından Kaşık kendi canına da kıydı.

 

 1. 13 Nisan 2011 Şükran Sadrazam: Eşi Çetin Sadrazam tarafından zehirlenerek ve boğularak öldürüldü. Çetin Sadrazam 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 1. 18 Kasım 2011 Sibel Dedecan: Eski eşi Ahmet Uysal tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 1. 1 Eylül 2012 İmrane Sapmaz: Kendisine platonik olarak aşık olan Mehmet Narlı tarafından işyeri önünde vurularak öldürüldü. Narlı olay sonrası kendini de öldürdü.

 

 1. 24 Ocak 2013 Aşkın Şevketoğlu: Eşi Ahmet Şevketoğlu tarafından iki el ateş edilerek öldürüldü. Ahmet Şevketoğlu olayın ardından intihar etti.

banner134
 

 1. 26 Haziran 2014 Filiz Sayar: Sokakta yürürken Hüseyin Selçuk Öksüzoğulları tarafından av tüfeğiyle iki el ateş edilerek öldürüldü. Öksüzoğulları olayın ardından kendini de öldürdü.

 

 1. 4 Ağustos 2014 Necla Çağdaşoğluları: Aile kavgasını ayırtmak için araya girmesi ve o esnada eşi Osman Çağdaşoğluları’nın av tüfeğiyle açtığı ateş sonucu eşi tarafından kazayla öldürüldü. Ahmet Çağdaşoğulları 2 yıl hapse mahkûm edildi.

 

 1. 11 Eylül 2014 Siham Benchargiu: Bir buçuk metre yakından ateş edilerek alnından vurularak öldürüldü. Benchargiu ve onun çalıştığı yerdeki güvenlik görevlisini öldüren Kubilay Güler 30 yıl hapse mahkûm edildi.

 

 1. 11 Ağustos 2015 Nilgün Urhan: Eşi Serdal Urhan’ın uyguladığı şiddetten kaçmaya çalışırken 6.8 metre yükseklikteki balkondan düşerek öldü. Urhan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 1. 10 Aralık 2015 Oleysa Kupriyanova: Boşanmak üzere olduğu eşi Stanislav Kupriyanov tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü düşünülüyor. Stanislav Kupriyanov yüksek dozda uyuşturucu alarak canına kıydı.

 

 1. 15 Ocak 2016 Necla Mağracı: Eski eşi Saim Hannas tarafından boğazı sıkılarak öldürüldü. Hannas 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 1. 18 Nisan 2017 Burcu Okumuş: Eşi Özgür Okumuş tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Özgür Okumuş müebbet hapis cezası aldı.

 

 1. 20 Nisan 2017 Gamze Pehlivan: İmam nikâhlı eski eşi Murat Aşır tarafından 36 kez bıçaklanarak ve ardından da benzin dökülüp yakılarak öldürüldü. Aşır müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 

 1. 15 Haziran 2017 Zehra Sorver: Eşi ve oğlu tarafından darp edilip, boğularak öldürüldü. Eşi Levent Sorver 35 yıl, oğlu ise 14 ay hapislik cezasına mahkûm oldu.

 

 1. 21 Haziran 2017 Ayşe Yalçın: Eşi Kemal Yalçın tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü. Kemal Yalçın eşini vurduğu silahla kendi canına da kıydı.

 

 1. 5 Ekim 2017 Halime Çetin: Eski sevgilisi Hayrettin Özcömert tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Özcömert, 35 yıl hapse mahkûm edildi.

 

 1. 26 Temmuz 2018 Nigar Tevfik Erhalk: Eşi İbrahim Erhalk tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. (Yargı süreci devam ediyor. Eşini öldürdüğünü itiraf etti).

 

 

 1. 31 Ekim 2018 Gülbahar Ulutan: Temizlik için gittiği evde, ev sahipleri evde yokken içeri giren eski sevgilisi tarafından 13 kez bıçaklanarak öldürüldü. Polis eski sevgilisinden şüpheleniyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

 1. 19 Kasım 2018 Sevinç Karasalih: Eşi tarafından kablo ile boğularak öldürüldü. (Eşi cinayetin ardından kendi canına da kıydı).

 

 

ÇOCUK CİNAYETLERİ

 

30 Temmuz 2010 Umut Ötügen: KKTC’deki ilk çocuk cinayeti. O dönemde 15 yaşında olan üvey kardeşi tarafından öldürüldü. ( 7 yıl hapis cezası aldı)

 

7 Nisan 2012 Mustafa Diker: Babası tarafından darp edilip, tecavüz edilip, öldürüldü. (Baba müebbet hapis cezasına çarptırıldı)

 

12 Eylül 2018 Ercan Kaya Kunduracı: Annesi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. (Yargı süreci devam ediyor)

 

ERKEK CİNAYETLERİ

 

20 Ağustos 2007 Özcan Sancak: Eşi tarafından eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle öldürüldü.

 

25 Ocak 2009 Akın Sarı: Eşi tarafından öldürüldü. Eşi 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

28 Kasım 2015 Turgut Özdeğirmenci: Kardeşi Turgay Özdeğirmenci tarafından av tüfeği ile 4 el ateş edilerek öldürüldü. Kardeşi 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 12:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75