Evden uyuşturucu, aileden dram çıktı

banner37

Gazimağusa’da bir evde ele geçirilen 45 gram uyuşturucuyla ilgili karı-koca bir çift ve kayınvalide tutuklandı. Mahkemede “Haberimiz yoktu” diye gözyaşı döken E.D. isimli kadın eşinin uyuşturucu bağımlısı olduğu itirafında bulundu

Evden uyuşturucu,  aileden dram çıktı

Sedef BOŞNAK

Narkotik polisinin,  Gazimağusa’da düzenlediği operasyon sonucu, F.D.’nin evin yatak odasında bulunan çamaşır dolabı içerisinde 45 gram ağırlığında, sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirildi.

Polis, meseleyle ilgili olduğuna inandığı F.D. (E-33) ile eşi E.D. (K-32) ve kayınvalidesi S.K.’yi (K-58) mahkemeye çıkartarak aleyhlerine tahkikat amaçlı 3’er gün tutukluluk emri temin etti.

Zanlıları savunan avukat İbrahim Demirtaş, E.D. ve S.K.’nin suçla bağlantısı olmadığını belirterek, tutukluluk talebine itirazı doğrultusunda her iki zanlıyı da yeminli şahadete çağırdı.

Üç çocuk annesi eğitimci kadın E.D., gözyaşları içerisinde, ne annesi S.K.’nin ne de kendisinin konu maddeden haberi olmadığını ileri sürdü ve şöyle devam etti:

“2009’dan beridir birlikte olduğum eşimle 5 buçuk yıldır evliyim. Çocuklarım küçük, 3’ü de evde hasta. Annem İzmir’den yardıma geldi. Uyuşturucudan haberimiz yoktu. Eşim içici. Eve asla getirmez, getiremez. Yıllardır, uyuşturucudan kurtulması için tüm aile mücadele veriyoruz.”

“Yaşananlar film gibi, şoktayım. İfade vermek için polise gittik, şimdi buradayız” diyen S.K., İzmir’den torunlarını görüp, kızına yardım etmeye geldiğini, konu maddeden haberdar olmadığını beyan etti ve polislerin kızı ve kendisinden ifade dahi almadığını söyledi.

Avukat Demirtaş, müvekkilleri aleyhine varsayım üzerine talep edilen tutukluluk süresinin, suçla alakası olmayan E.D. ve S.K.’nin özgürlüğünü gereksiz yere kısıtlayacağı üzerinde durdu ve mahkemeden adı edilenleri serbest bırakmasını istedi.

 

“Tahkikat yeni, araştırma yapacağım”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları huzurunda gerçekleşen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Hüseyin Özdesoy’u tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, zanlıların, uyuşturucu madde tasarrufundan methaldar olduklarını belirtti.

Hüseyin Özdesoy, aldığı ihbar ışığında, 12 Temmuz 2018’de, Gazimağusa’daki F.D.’nin evinde, E.D. ve S.K.’nin huzurunda 12.00-13.00 saatleri arasında arama yaptığını belirterek, evin yatak odasındaki dolap içerisinde 45 gram ağırlığında, sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup emare aldığını söyledi.

F.D.’yi yaptığı arama sonrası Gazimağusa’da tespit edip tutukladığını kaydeden tanık polis, zapt ettiği madde ile maddenin muhafazasında kullanılan poşetleri incelenmesi için ayrıştırdığını ve incelenmesi için ilgili laboratuara göndereceğini anlattı.

Laboratuardan gelecek parmak izi sonucunun tahkikatına yön vereceğini kaydeden tanık polis, henüz yeni yetkilendirildiği tahkikatını tamamlayabilmek ve gerekli araştırmaları yapabilmek için mahkemeden süre istedi.

“Ciddi suç, titizlikle araştırılmalı”

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren yargıç, avukatın itirazını reddetti ve zanlıların tümünün kaldığı ikametgahta ele geçirilen uyuşturucu maddeyi göz önünde tutarak, konunun kamu menfaati gereği titizlikle araştırılması gerektiği üzerinde durdu.

Henüz neticelendirilmeyen tahkikatla ilgili tüm hususların araştırılabilmesi için polise 3 günlük süre tanıyan yargıç, “Bireysel menfaat yanında kamu menfaati daha ağır basar. Suç ciddidir ve kamu menfaati gereği vakit kaybetmeden ciddi tahkikat edilmelidir. Suç unsuru tespit edilemeyen zanlılar varsa da derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER