“Evim güneş görmüyor, nefes alamıyorum”

banner37

Lefkoşa’da Arabahmet Mahallesi’nde kalan 80 yaşındaki Ayşe Yalınkayalı’nın evinin yan kısmına yapılan eklemeler, pencerelerinin hepsini kapattı

“Evim güneş görmüyor, nefes alamıyorum”
banner99

“YARDIM EDİN”… Arabahmet Mahallesi sakini Ayşe Yalınkayalı, komşusu olarak bulunan yan binanın prefabrik eklerinden dolayı pencerelerinin kapandığını ifade etti. Yalınkayalı, başvurduğu yerlerden sonuç alamadığını ifade ederek “Nereye başvurduysam sonuç alamadım. Evim güneş dahi almıyor. Etrafım kapalı, nefes alamıyorum, lütfen yardım edin” dedi. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli de, olayı yerinde gidip görmeleri gerektiğini belirterek, yasalara aykırı bir durum varsa düzeltileceğini söyledi.

Serap ŞAHİN

Lefkoşa’da Arabahmet Mahallesi’nde Köroğlu Sokak’taki bir evde kiracı olarak yaşayan 80 yaşındaki Ayşe Yalınkayalı, evinin yan kısmındaki binaya bazı eklemeler yapılması nedeniyle mağdur oldu.

Pencerelerinin önünün kapandığını, evin karanlığa mahkûm edildiğini söyleyen Yalınkayalı, “Nefes alamıyorum, pencere açamıyorum” dedi.

1973 yılından beridir aynı evde yaşadığını belirten Yalınkayalı, yaşadıkları mağduriyeti yıllardır yetkililere ilettiklerini ancak sonuç alamadıklarını söyledi.

Konuyla ilgili şikâyet dilekçelerini Lefkoşa Türk Belediyesi’ne (LTB), Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne, Şehir Planlama Dairesi’ne ve Vakıflar İdaresi’ne verdiklerini belirten Yalınkayalı, “Nereye başvurduysam sonuç alamadım. Evim güneş dahi almıyor. Etrafım kapalı nefes alamıyorum, lütfen yardım edin” dedi.

banner134
Yalınkayalı, evde çürük ve çatlakların olması nedeniyle de mülk sahibinin kendilerine evi boşaltmaları için yazı gönderdiğini ifade etti.

Yalınkayalı’nın oğlu Haldun Erçelik de, pencerelerini kapatan mekanın, LTB tarafından üç defa mühürlenmesine rağmen atölye izni nasıl alabildiklerine şaşırdıklarını belirtti.

Söz konusu binada geceleri gürültülü şekilde partiler yapıldığını iddia eden Erçelik, “Yasalar açıktır. Tarihi dokunun üstünde değişiklik yapılamaz. Bu şahıs var olan mevcut binaya ekler yaparak evimizin günışığı almasını engelliyor” dedi.

Bölge sakini Mehmet Uçar da, gürültüden dolayı bölge olarak imza topladıklarını ve Çevre Bakanlığı’na verdiklerini söyledi.

Dört çocuğu olduğunu ve geceleri sesten uyuyamadıklarını belirten Uçar, “Şikâyet etmediğimiz yer kalmadı. Penceremizin dibinde sabahlara kadar gürültü oluyor. Bize bir çare bulunsun artık” dedi.

Azimli: İnceleyeceğiz, gereken yapılacak

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli de, söz konusu bölgede özel mülk ve Vakıflar’a ait evler bulunduğuna dikkat çekerek, ilgili oldukları kısmın planlama olduğunu söyledi.

Azimli, “Surlariçi’nde özel mülk de var, Vakıflar İdaresi’ne bağlı mülkler de var. Bizi ilgilendiren kısım oralarda herhangi bir tadilat yapılacaksa öncelikle projesi hazırlanır. Şehir ve Planlama Dairesi’ne planlama için başvurulur. Onlar da Surlariçi koruma alanı olduğundan dolayı Anıtlar Yüksek Kurulu’na gönderir. Proje incelenir uygunsa karar alınır, değilse düzeltilir. Bizim ilgili olduğumuz kısım planlama olayıdır. Amacımız izinsiz müdahaleleri engellemektir. Yasal prosedür bu şekildedir” dedi.

Ellerinde yüzlerce dilekçe bulunduğunu ifade eden Azimli, olayı yerinde gidip göreceklerini, yasalara aykırı bir durum varsa düzeltilmesini sağlayacaklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75