Evimize ekmek götüremiyoruz

banner37

Pandemi yüzünden aylardır birçok sıkıntı çeken vatandaş, rahatlamayı umarken yapılan zamlar karşısında can evinden vuruldu. Aylarca kepengini açmayan esnaf da parasızlık ve zamlar karşısında karnını doyuramayacak hale gelen vatandaşın alışverişe yönelmesini boşuna bekliyor. Çaresizlik içinde kıvranan vatandaş ve esnaf, halini KIBRIS’a anlattı:

Evimize ekmek götüremiyoruz
banner99

Ahmet UÇAR

“BÖYLESİNE KÖTÜ BİR DÖNEMDE ZAM MI YAPILIR?”… Ekonomik açıdan çeşitli zorluklarla mücadele eden vatandaş ve esnaf, dövizdeki yükseliş yetmezmiş gibi peş peşe yapılan zamlara ateş püskürüyor. KIBRIS’a dert yanan vatandaşlar ve esnaf, elektrik, su, kira derken çocuklarının süt ve bez gibi ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma geldiklerini, böylesi kötü bir durumda iken yapılan acımasız zamlar karşısında artık evlerine ekmek dahi götüremeyecek durumda olduklarını kaydetti. Vatandaş ve esnaf, çaresiz kalan insanların da suç işlemeye itildiğini savundu

Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sarsıntı nedeniyle zaten çok zor günlerden geçen vatandaş ve esnaf, dövizdeki yükseliş yetmezmiş gibi yapılan zamlara da ateş püskürüyor.

Evine ekmek götüremeyecek duruma gelen, evinin kirasını ödeyemeyen ve dövizle mücadele eden vatandaş ve esnaf, akaryakıta bir ay içerisinde iki defa zam yapıldığını, tüp gaza zam geldiğini, insanların yaşayamayacak duruma getirildiğini vurguladı.

Vatandaş ve esnaf, yetkililerin mali konularda çıkmaza düştüğü her durumda çareyi zam yapmakta bulduğuna işaret ederek, “Halkın artık dayanacak gücü kalmadı. Halk, ne kirasını ödeyebiliyor, ne evine ekmek götürebiliyor; insanları suç işlemeye teşvik ediyorlar” şeklinde konuştu. 

Vatandaş ve esnaf ne dedi? Vatandaş ve esnaf ne dedi? Vatandaş ve esnaf ne dedi?

Bünyamin Yesirgin:

“Maaşların TL ile ödendiği, kiraların dövizle alındığı bir ülkede yaşıyoruz. Zaten bu dengesizlik, insanları zora sokuyor. Pandemi sürecinde çoğu insan işsiz kaldı, işyerleri işçileri çıkardı ve devlet bunlara hiç müdahale etmedi. Bunların üzerine devletin şu an bu zamları niye yaptığını kimse bilmiyor. Sürekli zam yapıyorlar. Petrole yine zam gelmiş, napalım yani arabamızı mı satalım, at arabasına mı binelim. Devletin vatandaşı bu çaresiz durumdan kurtarmak için piyasayı düzenlenmesi lazım. Bu dönemde zam mı yapılır? Ben pazarlamacıyım, marketlere girdiğimde bir hafta önce yazdığım ürünün hâlâ yerinde durduğunu görüyorum. İnsanlar alamıyor. Bunların düzelmesi gerekir”.

Emrah Yesirgin:

“Devletin ekonomiyi düzeltmesi için akaryakıta veya elektriğe zam yapması çözüm değil, aksine insanları daha çok kaosa sürüklüyorlar. İnsanlar zaten geçinemiyor.  İnsanların alım gücü düştü. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayamayınca başka çözümlere başvuruyor. Gazetelerde hırsızlık, kapkaç gibi olayları görüyoruz. Ben Girne’de yaşıyorum, orada bir kalabalık var ama boş; insanlar sadece dolaşıyor, alışveriş yapmıyor. Tütün ve iletişimle ilgili şeyler alıyorlar. Zamlar kimin işine yarıyor? Ya petrolcünün, ya devletin işine yarıyor, halkın işine yaramıyor. Halk bu zamlar yüzünden daha da kötü duruma gidiyor. Döviz sürekli artıyor ama ev kiraları ve maaşlar artmıyor. Tüm bunları düşündüğümüzde vatandaş çaresiz durumda”.

Olgun Demirkıran:

“Vatandaşın alım gücü düştü. Bir de bu zamlar halkı perişan etti. Sürekli zam yapılması insanları kötü işler yapmaya yönlendiriyor. Yetkililerin bir an önce kendilerine çekidüzen vermeleri gerekiyor. İlgili yerlere idare edecek, hakkıyla yapacak kişileri koysunlar. Koltuk sevdasına düştüler. Elektrik, benzin, su… her şeye zam yapıyorlar. Vatandaş isyana hazır hale geldi, her an bir patlama yaşanabilir. Ülkede dürüstlük kalmadı. Dürüstlük kalmadığı için de her türlü yolsuzluk, çete, para aklama, ne ararsan var. Devlet ekonomiye çare bulamayınca zam yapıyor. Sorumlular sorumluluklarını yerine getirmeli ve bu zamlara bir son verilmeli”.

Hasan Hazırlar:

“En son akaryakıta da zam yaptılar. Akaryakıta bir ayda 2 – 3 kere zam yaptılar, arabayı artık çalıştıramıyoruz.  Bazı insanlar bırakın arabayı, eve ekmek, su götüremiyor, evinin kirasını ödeyemiyor. Vatandaş, artık dayanamayacak, yaşayamayacak duruma geldi. Çalışan insanlar evine, çocuğuna nasıl bakacak? Her şey kötü durumda. Ev kirasının ölüsü bin 500 TL, bunun yemesi içmesi, çocukların süt, bez ihtiyaçları var. Şu an sadece 1 kişinin çalışmasıyla bir aile hayatta kalamaz. Gidişat çok kötü. Yakın zamanda tüp gaza da zam gelmişti. Gelirimiz az, giderimiz çok. Ölmedik, sürünüyoruz”.

banner134
Saffet Reis:

“Her şey güzel olacak, bu zor günleri atlatacağız. Pandemi sürecinin de sonuna doğru geliyoruz, ben bu zor günleri atlatacağımızı düşünüyorum. Bu durumlar beni pek fazla etkilemiyor, ben azla yetiniyorum. Her şartta sabrediyoruz, zafer inananlarındır”.

Mehmet Ali Falhan:

“Dünyanın hiçbir yerinde, eşi benzeri görülmemiş olayların yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Vatandaşı bitirdiler. Dövizle borcu olanların artık bir çıkış yolu yoktur. Bu kitleyi artık kimse kurtaramaz. Bence devlet, borçlanarak memurları ödemeye çalıştı. Bu borçlarını ödeyemeyince vatandaşa zam yaparak açığı kapatmaya çalıştı. Tek dileğim bu düzenin değişmesi. Bu yaptıkları zamlarla vatandaşa zulmediyorlar”.

Ömer Cabacaba:

“Yapılan zamlar, vatandaşı çok olumsuz etkiliyor. İnsanlar kılı kırk yararak yaşamaya çalışıyor. Zam gerekli ama vatandaşa da bir şeyler sunmaları gerekiyor. Yetkililer vatandaşa zam yapıyor ama bir şey vermiyor. Vatandaşın maaşlarında düzeltme yapılmalı. Döviz de aldı başını gidiyor, maaşlarımız eridi gitti. Vatandaş daha ne kadar ezilecek belli değil. Güneyden gelen dövizle ödendiği için bu zamlar onları çok etkilemiyor ama burada yaşayan insanlar bu durumdan aşırı şekilde etkileniyor. Bu nedenle buradaki insanların maaşı düzeltilmeli ve sorun çözülmeli”.

Ekram Tayfur:

“Vatandaşın boynuna tasmayı geçirdiler, hükümet nereye giderse vatandaş da oraya sürükleniyor. Vatandaşın artık dayanacak gücü kalmadı, insanlar hırsızlığa, suç işlemeye başlayacak. Pandemi süreci ve döviz nedeniyle vatandaş zaten zor durumdaydı bir de bu zamlar her şeyin üstüne tuz biber oldu. Yetkililer açıklarını, vatandaşa zam yaparak kapatmaya çalışıyor”.

Abdi Karol:

“Vatandaşa ve esnafa önüne gelen vuruyor. Gittikçe karanlığa doğru sürükleniyoruz. Birisi geliyor ‘Ben şunu yapacağım’ diyor, birisi geliyor ‘Ben bunu yapacağım’ diyor ama her şey daha kötü duruma geliyor. Tüp 95 TL oldu, et, benzin, kira ücretleri arttı. Her şeye zam yapıyorlar ama vatandaşın gücü yok.  İşin içinden çıkamayınca zam yapıyorlar”.

Haydar Ünlü:

“Vatandaş geçim sıkıntısı içinde, geçinemiyoruz. Vatandaş da esnaf da zor günler geçiriyor, perişan haldeyiz.  Her şey zaten kötü durumdaydı, bir de bu zamlar bize ekstra bir darbe vurdu. Evimize ekmek götüremeyecek duruma geldik. Kiralarımızı ödeyemiyoruz, çok kötü durumdayız”.

Hakan Ak:

“Son zamlarla bir darbe daha yedik. Bu pandemi süreci nedeniyle zaten çok zor günler geçiriyorduk. Şimdi evimize hiçbir şey alamıyoruz, perişan durumdayız, ne yapacağımızı şaşırdık.  Devletin bize sahip çıkması lazım ama sürekli zam yapıyor”. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75