Evinizin yakınına ‘servi ağacı’ dikerken iyi düşünün!

banner37

Uzmanlar, servi ağaçlarının ihtiyaç duyduğu suyu toprağın yüzeyinden karşıladığından, köklerinin çok fazla derine ulaşmadığını ve şiddetli bir fırtınada devrilme riski taşıdığına dikkat çekti

banner87
Evinizin yakınına ‘servi ağacı’ dikerken iyi düşünün!
banner8

“FIRTINADA DEVRİLME RİSKLERİ VAR”… Güzelyurt’ta önceki gün meydana gelen sağanak yağış ve şiddetli fırtınanın onlarca yıllık servi ağaçlarını devirmesinin ardından uzmanlar, servi ağaçlarının meskun mahallere veya evlerin yakınlarına dikilirken planlama yapılması gerektiğini söyledi. Uzmanlar, servilerin devrilmesindeki en önemli unsurun planlama eksikliğinden kaynaklandığını belirtirken, özellikle narenciye bahçelerine dikilen servi ağaçlarının, ihtiyaç duyduğu suyu toprağın yüzeyinden karşıladığını ve şiddetli bir fırtınada da devrilme riskine neden olduğuna dikkat çekti

“GELECEĞİ DÜŞÜNEREK HARAKET EDİLMELİ”… Orman Mühendisleri Odası Başkanı Can Conkbayır, son günlerde etkili olan şiddetli rüzgârların özellikle de ‘servi’ ağaçlarının devrilmesine yol açtığını belirterek, vatandaşların evlerinin yakınına ağaç dikerken geleceği düşünerek hareket etmesi gerektiğine işaret etti. Orman Dairesi eski Müdürü Ercan Poyraz da, servi tipi orman ağaçlarının ‘yüzeysel kök salan’ ağaçlar arasında olduğunu belirtirken, servilerin şiddetli bir fırtınada ‘devrilme riski’ taşıdığını ve vatandaşların bu ağaçları dikerken planlama yapması gerektiğine işaret etti

Ahmet KARAGÖZLÜ

Güzelyurt’ta önceki gün meydana gelen sağanak yağış ve şiddetli fırtınanın onlarca yıllık servi ağaçlarını devirmesi, ‘bu ağaçlar nasıl oluyor da devriliyor’ sorusunu gündeme getirdi.


Uzmanlar, servi ağaçlarının meskun mahallere veya evlerin yakınlarına dikileceğinde planlama yapılması gerektiğini belirtirken, bu ağaçların devrilmesindeki en önemli unsurun planlama eksikliği olduğuna dikkat çekti.


Özellikle narenciye bahçelerine dikilen servi ağaçlarının, ihtiyaç duyduğu suyu toprağın yüzeyinden karşıladığını belirten uzmanlar, bu durumun ağaçların köklerini çok fazla derine salmamasına ve şiddetli bir fırtınada da devrilme riskine neden olduğunu vurguladı.


Orman Mühendisleri Odası Başkanı Can Conkbayır, son günlerde etkili olan şiddetli rüzgârların özellikle de ‘servi’ ağaçlarının devrilmesine yol açtığını belirterek, devrilen ağaçların daha çok bahçe kenarlarında ve meskun mahallerde görüldüğünü belirtti.


Orman Dairesi eski Müdürü Ercan Poyraz, servi tipi orman ağaçlarının ‘yüzeysel kök salan’ ağaçlar arasında olduğunu ve servilerin şiddetli bir fırtınada ‘devrilme riski’ taşıdığını belirterek, vatandaşların bu ağaçları dikerken planlama yapması gerektiğine dikkat çekti.

Conkbayır: Şiddetli rüzgâr servi ağaçlarını deviriyor


Orman Mühendisleri Odası Başkanı Can Conkbayır, son günlerde etkili olan şiddetli rüzgârların bazı ağaçların devrilmesine yol açtığını belirterek, bu ağaçların özellikle de ‘servi’ ağaçlarından oluştuğuna dikkat çekti.


Conkbayır, son günlerde devrilen ağaçların daha çok bahçe kenarlarında ve meskun mahallerde görüldüğünü belirterek, özellikle Güzelyurt bölgesindeki narenciye bahçelerinde bu gibi durumların daha çok yaşandığına işaret etti.


İngiliz Dönemi’nden beri Güzelyurt’ta narenciye üretiminin yapıldığını belirten Conkbayır, narenciye bahçelerinin rüzgârdan etkilenmemesi için söz konusu dönemde bahçe kenarlarına birçok servi ağacının dikildiğini ifade etti.


Conkbayır, narenciye bahçeleri yıllarca sulandığı için bahçe kenarlarındaki servilerin ihtiyaç duyduğu suyu toprağın yüzeyinden karşıladığını belirterek, bu durumun ağaçların köklerini çok fazla derine indirmemesine yol açtığına vurgu yaptı.

“Vatandaşlar geleceği düşünerek hareket etmeli”


Güzelyurt bölgesinde devrilen ağaçların ekstrem bir durum olduğunu ifade eden Conkbayır, “O bölgede daha önce yağmur yağdığından toprak yumuşadı. Yağmurdan sonra fırtına gelince de devrilmelerine sebep oldu. Yani, yağmurdan sonra gelen fırtınalar, ağaçların devrilmesindeki en büyük etkendir” şeklinde konuştu.


Vatandaşların evlerinin yakınına ağaç dikerken geleceği düşünerek hareket etmesi gerektiğini kaydeden Conkbayır, “Ağaçlar özellikle evlerin çok yakınına veya girişine dikilmemeli” uyarısında bulundu.


Conkbayır ayrıca, kurumaya yüz tutmuş veya tamamen kuruyan, yatıklaşan veya deforme olan ağaçların devrilme riskinin daha çok olduğunu belirttikten sonra vatandaşların bu gibi durumda Orman Dairesi’ne ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

Poyraz: Vatandaşlar planlama yapmalı


Orman Dairesi eski Müdürü Ercan Poyraz, son günlerde etkili olan şiddetli fırtınaların bazı servi ağaçlarının devrilmesine yol açtığını belirterek, bunun gayet normal bir şey olduğunu dile getirdi.


Poyraz, servi tipi orman ağaçlarının ‘yüzeysel kök salan’ ağaçlar arasında olduğunu belirterek, vatandaşların bu ağaçları dikerken planlama yapması gerektiğini ifade etti.


Birçok vatandaşın, servi ağaçlarını ya elektrik hatlarının olduğu alanlara, ya da evlerinin çok yakınına diktiğine dikkat çeken Poyraz, “Her şey planlamadan kaynaklanıyor” dedi.


Servilerin köklerinin yüzeyde olmasından dolayı şiddetli bir fırtınada ‘devrilme riski’ taşıdığını belirten Poyraz, orman arazilerinde ise ağaçların sık sık olmasından rüzgârın hızının kesildiğini ve böyle bir durumun yaşanmadığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108