banner6

EVKAF malı için devlet, 5 bin 800 sterlin kira ödüyor

banner37

Bazı sorunlar nedeniyle 2011 yılında kapatılan Lapta Huzurevi’nin bulunduğu araziye yeni bir huzurevi inşa edilmesi için çalışmalar sürerken, devlet de her ay, şu anda Lapta Huzurevi olarak kullanılan bina için KDV ile birlikte 5 bin 800 sterlin kira ödemeye devam ediyor

EVKAF malı için devlet,  5 bin 800 sterlin kira ödüyor
banner150

banner150

banner99

Ceren ÖZBİL

   Yıkılma tehlikesi ve asbest içermesi nedeniyle 2011 yılında kapatılan Lapta Huzurevi’nin bulunduğu araziye yeni ve modern bir huzurevi inşa etmek için çalışmalar sürüyor.

   Bu arada devlet de söz konusu binanın kapanmasının ardından huzurevi olarak kullanmak amacıyla özel bir şahıstan kiraladığı ancak Vakıflar İdaresi’ne ait olan ve bir dönem manastır bir dönemde otel olarak kullanılan bina için her ay KDV’si ile birlikte 5 bin 800 sterlin ödemeye devam ediyor.

   Huzurevinin bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Kıbrıs Türk Mimarlar ve Mühendisler Odası ile yapılan protokol çerçevesinde hazırlanan yeni huzurevi projesi için ihtiyaç analizi yapıldı ve proje yarışması için de Bütçe Dairesi’ne yazı yazıldı.

   Ayrıca bakanlık söz konusu bina için her ay KDV ile birlikte 5 bin 800 sterlin kira ödendiğini doğruladı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Jenkins, AB projesi altında hazırlanan Yaşlı Bakımevleri Durum Tespit Raporu’nda da bu konunun yer aldığını anlattı.

   Jenkins, Vakıflar İdaresi’nden düşük bir ücretle kiralanan yerin devlete 5 bin sterline kiralanmasına anlam veremediğini belirtti ve kira bedeli olarak ödenen bu paranın yaşlılar için kullanılabileceğini ifade etti.

   “Lapta Huzurevi her ne kadar devlete ait bir kurum olsa da mali yapısı bağışlarla dönüyor” diyen Jenkins bu nedenle 5 bin sterlinin bu şekilde kullanılmasının oradaki yaşlılar için büyük bir kayıp olduğunun altını çizdi.

 

Proje hazır

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Mimar ve Mühendisler Odası’nın birlikte hazırladığı projeye göre; eski Lapta Huzurevi arazisi üzerine inşa edilmesi planlanan yeni huzurevinde 80 yatak odası ve 10 bungalovu ile daimi hizmet verecek.

   6 bin 72 metrekare alana inşa edilecek bu bina iki katlı olacak. Ayrıca arazinin dış mekânında da tarım, müzik, resim, sergi gibi etkinliklerin gerçekleştirilebileceği alanlar olacak.

 

Raporda bina sorunu yer aldı

   AB projesi altında hazırlanan Yaşlı Bakımevleri Durum Tespit Raporu’nda, Lapta Huzurevi’ndeki sıkıntılar şu şekilde yer aldı:

   “Kuzey Kıbrıs’ta ilk ve tek huzurevi 1976 yılında Lapta’da devlet tarafından açıldı. 1974’ten sonra devletin idaresine geçen, denize sıfır, büyük bir arazi içinde bulunan bina huzurevine dönüştürüldü. Fakat oldukça eski olan bu bina huzurevine dönüştürüldükten sonra yıllarca gereken bakım ve onarım yapılmadığı için yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

   2009 yılında hükümet, aynı arazi üstüne yeni bir huzurevi binası inşa etmek için bütçe ayırıp proje geliştirmeye başladığını basında duyurdu. Fakat bu duyurunun ardından bir gelişme olmadı.

   2011 yılında, hem asbest içerdiği hem de sel baskınından sonra yıkılma tehlikesi arz ettiği gerekçesi ile bu huzurevi binası kapatıldı.

   Hükümet 2009 yılında söz verdiği yeni huzurevi binasını yapmadığından dolayı, devlet yaşlıları barındırmak için Lapta’da başka bir bina kiralamak zorunda kaldı.

   Bu bina Lapta’da dağların tepesinde bulunan eski bir manastırdan otel şekline dönüştürülen Ayia Anastasia Otel’idir.

   İlk başlarda geçici olarak kiralanan bu yer, devletin huzurevi binasını yapmaması nedeni ile günümüze kadar, yani son 8 yıldan beri huzurevi olarak kullanılmaktadır. Yaşlılar deniz kenarında bulunan eski yerlerinden dağ başında bir manastıra getirildiklerinde uzunca bir süre uyum sorunu yaşadıkları basındaki haberlerden ortaya çıkmaktadır.

   Lapta Huzurevi olarak kullanılan Ayia Anastasia’nın mülkiyeti 1974’ten sonra Evkaf İdaresi’ne geçmiştir. Fakat Evkaf İdaresi bu yeri özel bir şahsa uzun süreliğine çok az bir kira karşılığında kiralamış, bu özel şahıs da daha sonra Ayia Anastasia’ı tekrar devlete, ayda 5000 sterlin karşılığında çok yüksek bir bedel ile kiralamıştır.

   2009’dan beri, yani tam 10 senedir, her hükümet zamanında halka söz verilen yeni huzurevi binası projeden öteye geçemediği için, geçici olarak Ayia Anastasia Oteli’ne yerleştirilen yaşlılar bugün hâlâ daha aynı yerde kalmaktadır ve devlet bu yere her ay 5000 sterlin ödemeye devam etmektedir. 2011’den bu yana toplam kira bedelini hesaplarsak, devlet tarafından bugüne kadar özel bir şahsa yaklaşık yarım milyon sterlin ödeme yapılmıştır. Devletin bütçesinden çıkan bu kira bedeli ile bir huzurevi şimdiye kadar yapılabilirdi.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104