banner6

Evlerdeki tehlike

banner37

Evlerde elektrikten kaynaklı yangınlar son zamanlarda arttı. Elektrik Mühendisleri Odası ikili fişlerin üçlü fişe çevrilmesi gerektiğini vurguluyor…

Evlerdeki tehlike
banner99

Özel Haber- Cemre CEMALİ

BİR HAFTADA İKİ EV YANGINI…

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde daha iki gün önce klimanın takılı olduğu fişin aşırı ısınması sonucu çıkan ev yangının ardından dün de Marmara bölgesindeki bir yardımcı evde muhtemelen elektrik sisteminde meydana gelen kısa devre sonucu yangın çıktı. Yangın Lefkoşa İtfaiye Şubesi ekiplerince söndürülürken, EMO Başkanı Üner Kutalmış, son dönemlerde benzer sebeplerle çıkan yangınlardaki artışa dikkat çekti, özellikle ev ve işyerlerinde kullanılan elektronik cihazların fiş ve prizlerinin uyumluluğunun önemine vurgu yaptı.

ADAPTÖR HER CİHAZDA KULLANILAMIYOR…

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Üner Kutalmış, yüksek akım çeken cihazların kullanımında uygun adaptörlerin tercih edilmesi gerektiğini, aksi halde ikili fişleri üçlü fişe dönüştüren adaptörlerin prizlerde erime yapabileceği gibi yangına sebep olabileceğini de söyledi. Kutalmış, özellikle kış aylarında evlerde yangınların meydana geldiğine dikkat çekerek, prizde eriyen adaptörlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği uyarısında bulundu. Kutalmış, ayrıca binaların elektrik tesisatlarının kurulum ve tamirlerinin de Oda’dan yetki almış kişilerce yapılması gerektiğinin altını çizdi.

   Evlerdeki yangın riskini azaltmak için elektrikli cihaz kullanımlarına dikkat edilmesi, özellikle de doğru adaptörlerin tercih edilmesinin büyük önem taşıdığı belirtildi.

   Uzmanlar, yanlış adaptör seçiminin yangına sebep olabileceği uyarısı yapıyor.

   Daha 9 Ocak pazartesi günü Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesindeki bir apartman dairesinin oturma odasında meydana gelen yangına, ısınan prizin neden olduğu belirtilmişti. Polis Basın Subaylığı’nın verdiği bilgiye göre, muhtemelen faal durumdaki klima iç ünitesi prizinin aşırı ısınarak, yanındaki gazete kağıtlarını tutuşturması sonucu yangın çıkmış ve dumandan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırılmıştı.

Kısa devre yardımcı evi yaktı

    Başkent Lefkoşa’da dün sabah saatlerinde yine elektrik sisteminde yaşanan sorun nedeniyle yangın çıktı.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre dün sabah saat 08.00 sıralarında Marmara bölgesinde, 27. Sokak üzerindeki bir evin bahçesinde bulunan yardımcı evde, muhtemelen elektrik sistemindeki kısa devre sonucu yangın çıktı.

   İtfaiye ekipleri tarafından söndürülen yangın sonucunda, ikametgâhta bulunan mutfak dolapları, koltuklar, pencereler, yatak ve şilte, komedin ile muhtelif mutfak eşyaları yanarak zarar gördü.

   Sık sık yaşanan bu olumsuzluklarla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan İtfaiye Müdürlüğü de zamanında alınan tedbirlerin felaketi önleyeceğini belirterek, işyeri ve konutlardaki elektrik tesisatlarında, aşırı yüklenmeden dolayı meydana gelecek kısa devreleri önlemek amacıyla elektrik tesisatlarının kontrolünün uzman kişilere yaptırılması uyarısında bulunmuştu.

   KIBRIS’a konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Üner Kutalmış, ikili fişleri üçlü fişe dönüştüren adaptörlerin şarj cihazı gibi çok yüksek akım çekmeyen cihazların kullanımı için uygun olduğunu ifade ederek, yüksek akım çeken cihazların bu adaptörlerle kullanılması sonucu eriyebildiği gibi yangınlara da sebebiyet verebileceğini açıkladı.

“Yetki belgesi almış teknisyenler tercih edilmeli”

   EMO Başkanı Üner Kutalmış, onay almış projelerin uygulanmasında elektrik tesisatlarının EMO’dan yetki belgesi almış ve Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’ne üye elektrik teknisyenleri tarafından uygulanmasının çok önemli olduğunun altını çizerek, ancak bu tesisatların garanti altında olacağını vurguladı.

   Vatandaşların evlerindeki elektrikle ilgili sıkıntı yaşadığı herhangi bir durumda kendilerine yetkili elektrik müteahhidi bulmaları gerektiğini, ayrıca bilirkişi raporuna ihtiyaç duymaları halinde Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine başvurmaları gerektiğini ifade eden Kutalmış, özellikle kış aylarında evlerde yangınların meydana geldiğini anımsattı.

   Kutalmış, bu noktada vatandaşların dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğuna dikkat çekerek, belli bir gücün üzerindeki cihazlara uygun olmayan dönüştürücü adaptörlerin tercih edilmemesi gerektiğini kaydetti.

  İkili fişleri üçlü fişe dönüştüren adaptörlerin şarj cihazı gibi çok yüksek akım çekmeyen cihazların kullanımı için uygun olduğunu söyleyen Kutalmış, “çubuklu sobada kullanılırsa, o akımı taşımayacağı için eriyecek, hatta yangına sebebiyet verecektir. Çoğunlukla bundan kaynaklı yangınlar ile karşılaşıyoruz” vurgusu yaptı.

“Prizde eriyen adaptörler kullanılmamalı”

  Kutalmış, böyle noktalarda vatandaşların dikkatli olması ve prizde eriyen adaptörleri kesinlikle kullanmaması gerektiğini belirterek, daha yüksek amperi çekebilecek adaptörlerin tercih edilebileceği gibi, ikili fişlerin kesilerek sabit üçlü fişlere de dönüştürülebileceğini söyledi.

  İkili fişi olan ürünlerin ithal edilmesi noktasında Dış Ticaret Yasası kapsamında Ticaret Dairesi’nin verdiği yetkiyle EMO’nun Ticaret Odası ile birlikte yapmış olduğu protokol olduğunu ifade eden Kutalmış, şöyle devam etti:

   “Kullanımına ve adaya girişine izin verilen elektrikli ev aletlerinin alınması önemli.

   Protokol kapsamında ikili fişli cihazların üçlü fişe dönüştürülerek veya EMO onaylı uygun dönüştürücü adaptör ile satışının yapılması gerekir.

   Bu noktada ön izin denetlememiz var. Ön izinde yer alan şartlar doğrultusunda ithal edilen ürünlerle ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Böylelikle ön izinlendirmenin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz.

   Yine de ne yazık ki kaçak yollarla, ya da farklı şekilde getirilen ürünler oluyor. Bu cihazların kullanımında uygun adaptör seçimi çok önemli”.

Fotoğraf: Kıbrıs Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2023, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104