Evlere hayvan değil, insan daha büyük zarar verir

banner37

Bazı ev sahiplerinin kiracılarına evcil hayvan yasağı koyması, birçok can dostun sokağa atılmasına sebep oluyor. KIBRIS’a konuşan Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Curcioğlu, gerçek durumu şöyle anlattı:

Evlere hayvan değil, insan daha büyük zarar verir
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“BU CANLARA YAZIK EDİLMESİN”… Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, kedi veya köpeğin eve verebileceği zararın, insanın verebileceği zarardan daha az olduğuna dikkat çekerek, ev sahiplerinin bunu değerlendirdiğinde durumu daha iyi anlayabileceklerini vurguladı. “Bu sorunla muhakkak her hafta karşılaşıyoruz” diyen Curcioğlu, sürekli olarak “ev sahibimin izni yok, acil yuvalamam gerekiyor. Ev sahibim sadece 2 gün süre tanıdı, hemen yuva bulunmalı” diye kendilerine ulaşanlar olduğunu söyledi. Curcioğlu, bunun oldukça üzücü bir durum olduğunu belirterek, hem ailenin, o canı gözden çıkardığını, hem de yuva bulunacak diye bir garantinin olmadığını kaydetti

Ülkemizdeki kedi- köpek gibi can dostların derdi bir türlü bitmiyor. Zaman zaman kötü muamele gören, yeri gelip öldürülen, tecavüz edilen, sokağa atılan, basılan veya aç bırakılan can dostları için bir diğer sorun da, kirada evi olan bazı ev sahiplerinin, evlerine evcil hayvan kabul etmemesi.

Kendini bu can dostlar için adamış aktivistler ve dernekler ise her gün buna benzer sorunlara çözüm bulmak için boğuşuyor.

Gün geçmiyor ki biri “ev sahibim kedimi, köpeğimi evde kabul etmiyor” diyerek, aylarca, yıllarca baktığı canı sahiplendirmeye kalkmasın.

Bu da yetmezmiş gibi yuvalanamayıp sokağa bırakılan can dostların durumu da başka bir sorun.

Bu noktada da birçok kişiye iş düşüyor. Gerek evcil hayvanı olan kişiler ev kiralarken dürüst olması ve sözleşmede “evde evcil hayvan beslemek yasaktır” maddesi varsa, evcil hayvan kabul edebilen bir ev bakması en doğrusu olacaktır.

Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, kedi veya köpeğin eve verebileceği zarar düşünüldüğünde, insandan daha az zarar verebileceğinin ortada olduğuna dikkat çekerek, ev sahipleri bu durumu bu şekilde değerlendirdiğinde can dostların yapabileceği zarar diye nitelendirilecek bir durum olmadığını anlayabileceklerini vurguladı.

“Aile, can dostunu gözden çıkarıyor”

Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, kiralık evi olan bazı ev sahiplerinin, evlerini kiralarken, evde hayvan besleyen kişilere ev kiralamayı reddettiğini ve birçok vatandaşın bu sebeple kedi ve köpeğini sahiplendirmek zorunda kaldığını vurguladı.

“Bu sorunla muhakkak her hafta karşılaşıyoruz” diyen Curcioğlu, sürekli olarak “ev sahibimin izni yok, acil yuvalamam gerekiyor. Ev sahibim sadece 2 gün süre tanıdı hemen yuva bulunmalı” diye kendilerine ulaşanlar olduğunu söyledi.

Curcioğlu, bu durumun oldukça üzücü bir durum olduğunu belirterek, hem ailenin o canı gözden çıkardığını, hem de yuva bulunacak garantisi olmadığını kaydetti.

“İnsan eve daha çok zarar verir”

banner134
Bu konuyla ilgili olarak evler kişilerin özel mülkleri olduğu için yasada böyle bir zorlama ya da sınırlama olmadığını belirten Curcioğlu, herkesin kendine ait alanı olduğu için şartlarını kendilerinin belirleyebildiğini ifade etti.

Curcioğlu, kedi veya köpeğin eve verebileceği zarar düşünüldüğünde, insandan daha az zarar verebileceğinin ortada olduğuna dikkat çekerek, ev sahipleri bu durumu bu şekilde değerlendirdiğinde can dostların yapabileceği zarar diye nitelendirilecek bir durum olmadığını anlayabileceklerini vurguladı.

“Ülke olarak çok eksiğiz”

Bu konuda empatinin önemli olduğuna işaret eden Curcioğlu, bu konuda ülke olarak çok eksik olduğumuza dikkat çekti.

Curcioğlu, bir can dostumuzu sahibi ile birlikte eve kabul etmemek ve evi kiralarken evcil hayvan beslememe şartı koymanın küçücük bir canın yaşam hakkını elinden almak demek olduğuna işaret ederek, evine, ailesine alışmış bir canı yuvasından etmenin, o canın sokaklardaki tehlikelerle yüz yüze kalacağı anlamına geldiğini ve bunu tahmin etmenin zor olmaması gerektiğini vurguladı.

Curcioğlu, ev sahiplerinin daha sağduyulu olmasını dileyerek, daha ince ve detaylı düşünmelilerini, çünkü bu canların ailelerinden başka kimselerinin olmadığını belirtti.

“Ev sahiplerine dürüst olun, hayvan istemiyorsa başka ev bakın”

Curcioğlu, bu durumun yaratacağı olumsuzlukların önüne geçebilmek için yapılabileceklerden şöyle bahsetti;

“Kişiler ev sahiplerine evi kiralamadan önce can dostları olup olmadığını belirtmesi, sorunun bir nebze olsun önüne geçebilir. Ev sahibi eğer ki kabul etmiyorsa o anda bunu belli eder ve kiralamaktan vazgeçilir, başka ev bakılır.”

Kira sözleşmesinin dikkatlice okunması gerektiğine vurgu yapan Curcioğlu, sözleşmede “evde evcil hayvan beslemek yasaktır” yazısı varsa ve sözleşme, bile, isteye imzalanmışsa, hiçbir canlıyı sahiplenip onun hayatına girip sonrasında terk edip hayatını altüst etmememiz gerektiğini söyledi.

Curcioğlu, evi tutmadan önce ve tuttuktan sonra ev sahibine dürüst olmanın ve sürekli ev sahibi ile iletişim halinde olmanın öneminden bahsederek, “Köpeğin evde hasara yol açma ihtimali için ekstra bir hayvan depoziti talebi olabilir. Aralarındaki anlaşma ne olursa olsun, kira kontratlarında özel şartlar bölümünde açık bir şekilde yer verilebilir. Can dostlarımızın temizliğine, yaşadıkları alanın temizliğine dikkat edilip, olası gelecek şikayetler de önlenebilir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75