banner6

Evsizlerin yuvası oldu

banner37

Gazimağusa Limanı’ndaki yolcu salonunun karşısında bulunan mescit, pislikten geçilmiyor

Evsizlerin yuvası oldu
banner150

banner150 banner150

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı’nda yolcu salonunun karşısında bulunan “Liman Mescidi” yıllardır atıl durumda…

Adeta “Pislik yuvasına” dönen mescit içerisinde, battaniye ve yorganlar var… Bu görüntüden mescidin evsizlerin yuvası haline geldiği anlaşılıyor.

Yıllar önce Gazimağusa Limanı’na gelen yolcuların ibadetlerini yapabilmesi için inşa edilen Liman Mescidi’nin çevresi tuvalet, içerisi ise evsizlerin yatakhanesi olarak kullanılıyor.

Binanın içi yıkık, dökük… Harabeyi andırıyor.

Yıllardır böyle

Bina içerisinde, mescit olarak kullanıldığı dönemden kalma İslam’da kutsal olarak kabul edilen kitaplar da bulunuyor. Bu kitapların bazıları duvarlara kablolar veya borular arasına yerleştirilirken, bazıları da parçalanmış bir şekilde yerlere saçılmış durumda.

Gazetemiz KIBRIS’a konuyla ilgili şikayette bulunan bir vatandaş, limandaki mescidin yıllardır çok kötü durumda olduğunu söyledi. Vatandaş, söz konusu yapının yolcu salonunun tam karşısında olduğunu, birçok kişinin bu kötü görüntüleri gördüğünü kaydetti.

Yapının yıllardır atıl şekilde bulunduğunu anlatan vatandaş, ya yapının tabelasının sökülerek kutsal bir yer olduğunun ilanının kaldırılmasını veya hak ettiği şekilde temizlenip, uygun şekilde ibadet için kullanıma sokulmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2017, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104