banner6

Eylemin nedeni verilen sözlerin tutulmaması

banner37

Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği üyeleri, hükümetin küçükbaş hayvancılık konusundaki politikalarını protesto etmek için yarın saat 10.30’da birlik binasında toplanarak Başbakanlık’a yürüyecek.

Eylemin nedeni verilen sözlerin tutulmaması
banner151 banner143

Birlik Başkan Alpay Orhan Güvenlier, eylem gerekçelerini açıklarken, sektörün keşmekeş içinde olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ödeneceği açıklanan Doğrudan Gelir Desteği’ni henüz alamadıklarını” söyledi.

“Üretici her yıl bu desteğin kavgayla alıyor. Böyle olmamalı” diyen Güvenlier, “Bu senede iki kez ödenmesi gereken bir destektir. Bu para Maliye Bakanlığı’nın kasasında hazır tutulmalı. Üretici borçlanıyor, yem alıyor, çek kesiyor, bu paranın ödenmesini beklerken faiz ödüyor” ifadelerini kullandı.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine eylemle ilgili açıklama yapan Güvenlier, yarın saat 10.30’da Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) karşısındaki birlik binası önünde toplanacaklarını, ardından Başbakanlık’a yürüyeceklerini söyledi.

“Eylem araçlı değil... Topuzlarımızla, çanlarımızla yollarda olacağız”

Eylemlerinin araçlı olmayacağını da kaydeden Güvenlier, “Topuzlarımızla, çanlarımızla yollarda olacağız. Sonuç almaz, gelişme görmezsek eylemlerimiz devam edecek” dedi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün 9 Mayıs tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında 18 Mayıs’a kadar çiftçi, hayvancı ve balıkçılara 33.8 milyon TL’lik ödeme yapılacağını açıkladığını söyleyen Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticisinin henüz Doğrudan Gelir Desteği ödemesini alamadığını belirtti.

“Doğrudan gelir desteği’nin ne zaman ödeneceği konusunda açıklama bekliyoruz”

Küçükbaş hayvan üreticilerinin hayvan başına 85 TL destek almasının öngörüldüğünü, ilk ödemenin 42,5 TL şeklinde yapılacağını dile getiren Güvenlier, “Bunu bile ödeyecek durumları yok, 21 TL ödeyecekler diye duyumlar aldık” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın bu konuda üzerine düşeni yaptığını, konunun Maliye Bakanlığı’nda tıkandığını söyleyen Güvenlier, şunları ifade etti:

“Doğrudan Gelir Desteği’nin ne zaman ödeneceği konusunda açıklama bekliyoruz. 18 Mayıs’ın üzerinden günler geçti. Başbakan ödenecek diyor, Maliye vermiyor. Bu hükümet ya uyumsuz çalışıyor, ya da hükümet sektöre gerekli önemi vermiyor. Biz bunu anlayamıyoruz.

Üretici, her yıl Doğrudan Gelir Desteğini kavgayla alıyor. Böyle olmamalı. Bu senede iki kez ödenmesi gereken bir destektir. Bu para Maliye Bakanlığı’nın kasasında hazır tutulmalı. Üretici borçlanıyor, yem alıyor, çek kesiyor, bu paranın ödenmesini beklerken faiz ödüyor.”

“Süt konusunda da sıkıntı var...”

Hayvan üreticilerinin yaz-kış, sıcak-soğuk demeden yılın 365 günü tatilsiz çalıştığını kaydeden Güvenlier, “Süt konusunda sıkıntı yaşıyoruz, süt bedelleri geç ödeniyor, küçükbaşın sütünü imalatçı almak istemiyor, hükümet bize sahip çıkmıyor” dedi.

“Hayvanlarımızı otlatacak mera kalmadı”

Sektörün keşmekeş içinde olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını belirten Güvenlier, “Elimizdeki araziler alınıyor, büyük çiftliklere veriliyor. Küçükbaş hayvan üreticisi mera sıkıntısı yaşıyor. Nerdeyse hayvanlarımızı otlatacak arazi kalmadı” şeklinde konuştu.

“Ciddi damızlık sıkıntısı var”

Taleplerini aktaran Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkan Alpay Orhan Güvenlier şunları belirtti:

“Küçükbaş hayvan üreticisi hibelerle desteklenmeli. Yeşil ot üretimi konusunda bize destek verilmeli. Bu, kuzu ve oğlak yetiştiriciliğinde maliyetleri düşürmek açısından da önemli.

Tarımsal alet, süt sağım sistemleri, ağılların tadilatı konusunda da destek bekliyoruz. Ciddi anlamda damızlık hayvan sıkıntısı var. Devlet Üretme Çiftlikleri devreye girmeli, hayvan ithal etmeli. Kendileri yapamıyorsa bize izin versinler, biz yapalım...”

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 14:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104