Eylül ayında emekli maaşları ödenemeyebilir

banner37

Bütçesinde ciddi bir açık oluşan Sosyal Sigortalar Dairesi, emekli maaşlarını ödeyebilmek için Capital Bank’a 30 milyon TL borçlandı. Ancak, yeni asgari ücretin belirlenememesi ve işverenlerin devleti boykot ederek yatırımlarını yapmaması halinde daire daha da zora girecek

Eylül ayında emekli maaşları ödenemeyebilir
banner99

Ahmet UÇAR

SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ ÇIKMAZDA… Çeşitli nedenlerle ekonomik çıkmaza giren Sosyal Sigortalar Dairesi, emekli maaşlarını ödeyebilmek için önce overdraft hesabından 30 milyon TL kullandı, bu da yeterli olmayınca ihaleye çıkarak Capital Bank’tan yüzde 20.40 faizle 30 milyon TL’lik borçlanmaya gitti. KIBRIS’a konuşan Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi Üyesi, İşçi Temsilcisi Ali Yeltekin, yeni asgari ücretin belirlenmemesi ve işverenlerin devleti boykot etmek adına Sosyal Sigortalar Dairesi’ne primlerini ödememesi durumunda eylül ayındaki emekli maaşlarının ödenemeyeceğini vurguladı.

Emekli sayısının her ay artış göstermesi, asgari ücretin artmaması, pandemi süreci nedeniyle işçi sayısının azalması ve kayıt dışı iş gücünün artış göstermesi gibi nedenlerle ekonomik çıkmaza giren Sosyal

Sigortalar Dairesi, emekli maaşlarını ödeyebilmek için önce overdraft (Kredili mevduat hesabı) hesabından 30

banner134

milyon TL kullandı, bu da yeterli olmayınca ihaleye çıkarak Capital Bank’tan yüzde 20.40 faizle 30 milyon TL’lik borçlanmaya gitti.

Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi Üyesi, İşçi Temsilcisi Ali Yeltekin, ülkemizde yaklaşık 42 bin emeklinin bulunduğunu, bu emekli kişilere ayda yaklaşık 202 milyon TL’lik maaş ödemesi yapıldığını ve emekli sayısının her ay 150-200 kişi arttığını belirterek, yeni asgari ücretin belirlenmemesi nedeniyle temmuz- ağustos aylarında 32 milyon TL’lik açığın oluştuğunu vurguladı.

“Yeni asgari ücretin bir an önce yükselmesi gerekiyor”

Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi Üyesi Ali Yeltekin, ülkemizde yaklaşık 42 bin emeklinin bulunduğunu belirterek, bu emeklilere ayda yaklaşık 202 milyon TL’lik maaş ödemesi yapıldığını kaydetti.

Yeltekin, her ay yaklaşık 150-200 kişinin emeklilik hakkını kazanarak Sosyal Sigortalar Dairesi’nden emekli maaş almaya başladığını dile getirerek, böylece Daire bütçesinde açık oluştuğunu ifade etti.

Asgari ücretin bir türlü belirlenememesinin de Sosyal Sigortalar Dairesi’nin zarar etmesine yol açtığına işaret eden Yeltekin, ülkemizde 42 bin emeklinin yanı sıra 85 bin de özel sektörde çalışan kişinin bulunduğunu anlattı.

Yeltekin, asgari ücretin artış göstermesiyle Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yatırılan primlerde de artış olacağını söyleyerek, temmuz ve ağustos aylarında asgari ücretin belirlenmemesi nedeniyle 30 milyon TL’lik bir açığın oluştuğunu açıkladı.

Covid-19’dan dolayı yabancı iş gücünün azaldığını, Türkiye’den gelen işçilerin ülkelerine geri döndüğünü belirten Yeltekin, kayıt dışı ekonominin artmasının da Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ekonomik olarak sorun yaşamasında etkili olduğunu kaydetti.

Yeltekin, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin emeklilerin maaşlarını ödeyebilmek için kredi işlevi gören overdraft hesabından 30 milyon TL kullanıldığını dile getirerek, 32 milyon TL de bankaya borçlandığını ifade etti.

Bankaya borçlanma sırasında bankaların teklif sunduğu bir ihale açıldığına işaret eden Yeltekin, devlete bağlı bankaların bu ihaleye katılmadığını bu nedenle özel bir bankaya borçlandığını anlattı.

Yeltekin, işverenlerin devleti boykot etmek amacıyla Sosyal Sigortalar Dairesi’ne prim ödemelerini yapmaması ve asgari ücretin belirlenmemesi durumunda eylül ayındaki emekli maaşlarının ödenemeyeceğini vurgulayarak, ülkeyi idare edenlerin Asgari Ücret Yasası’nda düzenleme yapması, Sosyal Sigortalar  Dairesi’nin zarara uğratılmaması gerektiği üzerinde durdu.

Asgari ücretlinin çok zor günlerden geçtiğine dikkat çeken Yeltekin, bakanların maaşına hiç sorgulanmadan 3 bin TL zam yapıldığını, asgari ücretliye 320 TL zam yapılması için büyük bir mücadele verildiğini ve bunun adaletsiz bir durum olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75