Fare istilası harubu bitirdi

banner37

Kaleburnu’nda önümüzdeki ay başlayacak harup hasadında rekoltenin düşük olacağı tahmin ediliyor

Fare istilası harubu bitirdi
banner99

Ayşe BULUT

Kaleburnu’nda önümüzdeki ay harup hasadı başlıyor ancak bu yıl fare istilası yüzünden rekoltenin oldukça düşük olacağı tahmin ediliyor.

KIBRIS’a konuşan Kaleburnu Muhtarı Mustafa Şah, harup hasadının önümüzdeki ay başlayacağını, ancak fare istilası yüzünden ürünün delik deşik olduğunu belirtti.

Şah, farelerin, harubu yemesi yüzünden verimli bir hasat yapamayacaklarını ifade ederek, ağaçların kurumaya yüz tuttuğunu söyledi.

Mustafa Şah, yetkililerden defalarca fare zehri istediklerini, ancak, ülkede fare zehri olmadığı için mağdur edildiklerini kaydetti.

Ülke genelindeki harup üreticilerinin farelerden çok çektiğini kaydeden Şah, “Biz, yetkililere ısrarla fare zehri istediğimizi söyledik ancak onlar da bize bin bir mazeret üreterek fare zehirlerinin olmadığını söylediler” şeklinde konuştu.

Ülkemizin yangınlardan değil, farelerden dolayı yeşilliğini kaybettiğini savunan Şah, “Geçmiş yıllarda köy muhtarlarına fare zehri veriliyordu. Muhtarlar da bölge insanlarıyla birlikte tüm ağaçları tek tek gezerek her ağacın gövdesine bu zehirlerden koyuyordu. Ancak yıllardır bize fare zehri verilmediğinden bunu yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şah, harubun Kıbrıs’ın sembolü olduğunu belirterek, yurtdışına ihraç edilmeye başlandığını, ancak bu ürünün korunamadığına işaret etti.

banner134
“Kır bekçileri yeniden görevlendirilmeli”

Yerel üretimin korunabilmesi için yıllar önce kır bekçilerinin görevlendirilmesine yönelik bir yasa çıkarıldığını hatırlatan Şah, şöyle devam etti:

“Yasa gereği ülkemizde kır bekçilerinin olması gerekirken, bugün maalesef bir tane bile bekçi yok.

Daha önce kır bekçilerine kağıt gönderilerek ‘harup bu tarihte verilecek’, ‘zeytin bu tarihte toplanacak’ gibi bilgiler verilirdi. Ancak şimdi bunun hiçbir değeri kalmadı, çünkü bir tane bile kır bekçimiz yok…”

Mustafa Şah, kır bekçilerinin yeniden görevlendirilmesi gerektiğini, aksi takdirde Kıbrıs’ın yeşil ada değil, kuru ada şeklinde anılacağını belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 3 hafta Önce

FARELERI YILANLAR KONTROL EDEBILIR. YILANLARI KORUYUNUZ KI FARELERIN VERDIGI ZARARI EN AZ SEVIYEYE DUSURUN.

edward george
edward george - 3 hafta Önce

Diyelim ki Ahmetin 10 harup agaci var. Haruplari topluyor ve parayi aliyor.Bu tamam. Gelir vergisi veriyor mu? Hic zannetmiyorum. Harupculuk onun isletmesidir.Farelere karsi onlemi kendisi alacak,para harcaycak.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75