Faturasız hatların da sahipleri belli olacak

banner37

Mobil dolandırıcılıkların önüne geçilmesinde önemli rol oynayacak Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nden oybirliği ile geçti

banner87
Faturasız hatların da sahipleri belli olacak
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede son dönemlerde artan mobil dolandırıcılıkların önüne geçilmesinde önemli rol oynayacak “Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nden oybirliği ile geçti.

Tasarının kısa süre içerisinde Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun onayına sunulması bekleniyor.

Tasarı hem faturalı hem de faturasız hat kullanımında tüketicinin kimlik bilgileri alınarak sözleşme yapılmasını öngörüyor.

Söz konusu tasarının yasalaşması durumunda faturasız yani konturlu hat sahibi olmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından kimlik, diğer ülke vatanlarında ise pasaport istenecek.

Söz konusu değişiklik yasa tasarısı ile faturasız hatlarla yapılan “dolandırıcılık” ve “sahtekarlıkların” önüne geçilmesi ve bu gibi olaylar yaşandığında da tespitinin kolaylaşması hedefleniyor.

Şu an yürürlükte olan Elektronik Haberleşme Yasası göre; faturasız hatlarda ilk üç ay sözleşme yapma zorunluluğu bulunmuyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Doğuş Derya, yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.

Derya, yasanın komitede oybirliği ile onaylandığını ve özellikle faturasız hatlar yani konturlu hatlar aracılığı ile yapılan dolandırıcılıkların önüne geçilmesinde önemli rol oynayacağını anlattı.

Derya son dönemlerde mobil telefonlarla yapılan dolandırıcılık olaylarının artmakta olduğu yönünde kendilerine bilgi ulaştığını ve bu yasa değişikliğinin de bu nedenle gündeme geldiğini belirtti.

Önceden onay alınacak

Bu tasarıya göre, ticari elektronik iletiler, alıcılara, ancak önceden onayları alınmak kaydı ile gönderilebilecek. Bu onay ise yazılı olarak veya her türlü iletişim aracıyla alınabilecek.

Kendisi ile iletişime geçilmesi amacıyla, alıcının iletişim bilgilerini verilmesi halinde, temin edilen mal ya da hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacak.

Bu madde maksatları bakımından ticari elektronik ileti, telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü iletileri ve içeriği ticari olsun ya da olmasın ticari iş yapan gerçek ya da tüzel kişilerce gönderilen toplu iletileri kapsayacak.

Abone izni iptal edebilecek

Abone bu madde uyarınca vermiş olduğu izni kolayca ve ücretsiz olarak iptal edebilecek. Bu amaçla izin verilen gerçek veya tüzel kişi, verilen iznin her zaman iptal edilebileceğini ve iptal yöntemini, gönderebileceği her mesajda belirtmekle yükümlü olacak.

Kişilerin onur ve hassasiyeti korunmalı

Hiçbir kimseye, ticari elektronik iletileri, ticari amaç dışında kullanma yetkisine sahip olmayacak. Bu iletilerde, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğini veya kişilerin onur veya hassasiyetini ihlal edecek içerik kullanılması yasak olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96