banner6

Fedai'ye son görev

banner37

BRTK televizyonunun kurucu müdürü, KIBRIS Gazetesi yazarlarından, araştırmacı-yazar ve edebiyatçı Harid Fedai, dün son yolculuğuna uğurlandı

Fedai'ye son görev
banner90
banner99

Elmas TOKAY

BRTK televizyonunun kurucu müdürü, KIBRIS Gazetesi yazarlarından, edebiyatçı ve araştırmacı-yazar Harid Fedai, dün sonsuzluğa uğurlandı.

Bir süredir YDÜ Hastanesi’nde tedavi gören ve önceki gün 87 yaşında hayatını kaybeden Harid Fedai’nin cenazesi dün Lefkoşa’da toprağa verildi. Fedai’nin cenazesi dün İsmail Safa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Mezarlığı’nda defnedildi.

Fedai’nin dünkü cenaze törenine, ailesi yanında, bakanlar, siyasiler, bazı medya kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar, sanatçılar ve sevenleri katıldı.

Harid Fedai kimdir?

1930 yılında Lefke’de doğan Fedai, Lefkoşa’daki Lise öğreniminden sonra Kıbrıs Maden Şirketi’nde (CMC) teknik ressam yardımcılığı yaptı.

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Türkçe Bölümü’nden mezun olan Harid Fedai, 1953-1956 yılları arasında Baf Türk Koleji’nde öğretmen ve Yurt Müdürü olarak çalıştı.

İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden diploma sahibi olan Fedai, müfettişlik ve öğretmenlik görevlerinde bulundu. Temmuz 1976’da Bayrak Televizyonu’nun kuruluş sürecinde görevine ek olarak bu birimin müdürlük görevini de üstlendi.

Bir süre Kamu Hizmeti Komisyonu Dairesi’nde çalışan Fedai, 1988’de üst-kademe yöneticiliğinden emekliye ayrıldı.

Harid Fedai, özellikle Kıbrıs Türk Kültürü üzerine yaptığı araştırmaları ve şiirleriyle tanınmaktadır. 1985’den bu yana Kıbrıs, Türkiye ve başka ülkelerde ulusal ve uluslar arası birçok kongre ve toplantılara katılarak bildiriler sunmuş; gerek Kıbrıs, gerekse Türkiye’de araştırma-inceleme yazıları yayımlanmıştır. Kitapların çoğu KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yayınları arasında çıkmış bulunuyor.

Fedai, 1987’de Türk Bankası Kültür-Sanat Ödülü’nü, İstanbul Marmara Üniversitesi, Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi Bilim Ödülü’nü ise 1998’de almıştır. Türk Dil Kurumu’nun Haberleşme Üyesi’dir.

Fedai’nin eserleri atasında “Çağdaş Kıbrıs Türk Edebiyatı”, “Kıbrıs’tan Divan Sahibi bir Şair: Handi”, “Yazma Bir Âşık Garîb Hikâyesi Üzerine Notlar”, “Nasreddin Hodja As Seen By Cypriot Turks and Greeks”, “Kıbrıs Türk Kültürü - Makaleler 1: Harid Fedai”.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104