banner6

'Federal çözüm karşıtı cephe, tam bir yenilgi aldı'

banner37

Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek ile Prof. Dr. Ahmet Sözen, Güney Kıbrıs’ta önceki gün gerçekleştirilen başkanlık seçimi sonucunda Stavros Malas ve Nikos Anastasiadis’in ikinci tura kalmasını değerlendirdi

'Federal çözüm karşıtı cephe, tam bir yenilgi aldı'
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Güney Kıbrıs’ta önceki gün gerçekleştirilen başkanlık seçimleri sonucunda Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas ikinci tura kaldı.

Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, bu sonuçlarla federal çözüm karşıtı cephenin tam bir yenilgi aldığını ifade ederken Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen ise ikinci turun kıran kırana geçeceğini belirtti.

Kızılyürek: “Ret” cephesi seçimin en önemli tarafıydı

Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, Güney Kıbrıs’taki seçimin belki de en önemli tarafının “ret” cephesi olduğunu belirterek, federal çözüm karşıtı cephenin tam bir yenilgi aldığını ifade etti.

Kampanya boyunca 4 partinin birleşerek Nikolas Papadapulos’un yürüttüğü kampanyaya destek verdiğini söyleyen Kızılyürek, bunun tam bir federal çözüm karşıtı kampanya olduğuna dikkat çekti.

Federal çözüm karşıtlarının, hem Stavros Malas hem de Nikos Anastasiadis’e karşı kampanya yürüttüklerini ifade eden Kızılyürek, yürütülen kampanyada Malas ve Anastasiadis’i teslimiyetçi siyasiler olarak kamuoyuna takdim ettiklerini, fakat bu federal çözüm karşıtlarının tam bir yenilgi aldıklarını vurguladı.

“Federal çözüme inanan kesim çoğunlukta”

Nikolas Papadapulos’un, kendisine destek veren dört partinin toplam oy oranından %10 oranında daha az oy aldığına dikkat çeken Kızılyürek, seçimden çıkan en net sonucun, federal çözüme inanan kesimlerin çoğunluğu oluşturması olduğunu belirtti.

İkinci tura bu iki adayın kalmasının bu açıdan önemli olduğuna dikkat çeken Kızılyürek, Malas ve Anastasiadis’in kamuoyuna, Guterres çerçevesinde görüşmeye hazır olduklarını söylediğini, fakat Papadapulos’un her şeye sıfırdan başlayacağını söylediğini vurguladı.

Seçim sonuçlarının, hem uluslararası kamuoyuna hem de Kıbrıslı Türklere federal çözüme hâlâ umut olduğuna dair bir mesaj olduğuna dikkat çeken Kızılyürek, seçimin ikinci turunun kıran kırana geçeceğini ifade etti.

“İlk kez böyle bir ihtimal var”

“Taraflardan hiç biri sonuçtan emin değildir” diyen Kızılyürek, ilk kez Anastasiadis’in seçimi kaybetme ihtimalinin belirdiğine vurgu yaptı.

Malas’ın başarısının altının çizilmesi gerektiğine vurgu yapan Kızılyürek, bu başarıyı kimsenin beklemediğine dikkat çekti.

Malas’ın, Anastasiadis ile arasında %5 oranında bir fark kaldığı için sadece ikinci tura geçen bir lider değil, ikinci turda da iddialı bir aday olacağına dikkat çeken Kızılyürek, kıran kırana bir seçim olacağını belirtti.

Seçimlerde Kıbrıs konusunun yanı sıra ekonominin de ilk kez bu kadar konuşulduğunu belirten Kızılyürek, “Bu seçimde konuşulan iki konu vardı, biri ekonomi diğeri de Kıbrıs sorunu” şeklinde konuştu.

Özellikle Nikolas Papadopulos’un, bütün kampanyayı Kıbrıs sorunu üzerinden yürüttüğüne dikkat çeken Kızılyürek, aldığı yenilginin de bu yüzden anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.

Sözen: En başından belliydi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sözen, Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimleri sonuçlarına bakıldığı zaman fazla bir sürpriz yaşanmadığını belirtti.

İlk turda 9 adayın yarıştığını bildiren Sözen, 9 aday içerisinden 3 adayın diğerlerine fark atacağının en başından belli olduğunu kaydetti.

Yapılan kamuoyu araştırmalarının da özellikle Nikos Anastasiadis, Stavros Malas ve Nikolas Papadapulos’un ilk üç sıraya yerleşeceğini gösterdiğini söyleyen Sözen, seçimden önceki son haftalarda Malas ile Papadapulos arasındaki çekişmenin daha bariz şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Sözen, “İkinci sırada Malas mı olacak Papadapulos mu olacak, onun tartışması vardı” diyerek sonuçlarda da AKEL’in desteklediği bağımsız aday Malas ile Anastasiadis arasında bir ikinci turun gerçekleşeceğinin belli olduğuna dikkat çekti.

“Nasıl bir mesaj verileceği önemli”

Önümüzdeki hafta yapılacak seçimin sonucunda, kimin kazanacağının önemli olduğuna dikkat çeken Sözen, özellikle de seçimlerden sonra müzakerelerin tekrardan başlayıp başlamayacağıyla ilgili uluslararası toplumun bir yoklaması, bir sondajı olacağını vurguladı.

Seçilecek olan kişinin, seçildikten sonra müzakereler konusunda nasıl bir mesaj vereceğinin önemli olduğunu kaydeden Sözen, Papadapulos’un dışarıda kaldığını ve böylece iki aday üzerinden konuşulabileceğini söyledi.

Kamuoyu araştırmalarının daha az şans verdiği Malas’ın ve kendisini destekleyen AKEL’in açıklamalarına bakılacak olursa, müzakerelere kaldığı yerden, fazla bir zaman kaybetmeden oturma niyetinde olduklarını, en azından kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda bunları söylediklerini belirtti.

“Bu mesajlar, seçim için kullanılan bir malzeme olabilir”

Anastasiadis’in ise biraz daha farklı şekilde bu mesajı verdiğini belirten Sözen, onun da müzakerelere kaldığı yerden dönmeye hazır olduğunu söylediğini, fakat özellikle seçim döneminde başka bazı mesajlar verdiğine dikkat çekti.

Anastasiadis’in, büyük oranda güvenlik ve garantiler konusunda, sanki bir önkoşul öne sürdüğünün görüldüğünü vurgulayan Sözen, Anastasiadis’in daha çok, garanti anlaşmasının tamamen ortadan kalkacağı, müdahale hakkının ortadan kalkacağı, askerin tamamen çekileceği, “sıfır garanti-sıfır asker” şekilde masaya oturacağını öne sürdüğünü kaydetti.

Anastasiadis’in bu söylemlerinin seçim için kullanılan bir malzeme olabileceğini düşündüğünü söyleyen Sözen, adaylar seçim döneminde ne kadar çok milliyetçi görünürse, o kadar oylarını artırabileceğinin bilindiğini belirtti.

“Bir birine çok yakın bir sonuç çıkacak”

“ELAM adayı Hristos Hristu ile Papadopulos’un aldığı oy bana sürpriz gelmedi” diyen Sözen, bu seçim kampanyalarının sadece Kıbrıs meselesi üzerine kurgulanmadığını ifade etti.

Güney Kıbrıs’taki seçmenlerin sadece Kıbrıs meselini baz alarak oy kullanmadığını söyleyen Sözen, güneyde bir başkanlık sisteminin olduğunu, seçilecek olan başkanın sadece Kıbrıs meselesiyle ilgilenmeyeceğini, yürütmenin de başı olacağını dile getirdi.

Sözen, seçmenlerin güneyde oy verirken diğer önemli konuları da göz önünde bulundurarak oy verdiğini belirtti.  ELAM’ın oylarının daha büyük bir çoğunluğunun Anastasiadis’e kayacağını söyleyen Sözen, “Her ne kadar da kamuoyu araştırmaları bariz bir şekilde Anastasiadis’i kazanacak olan aday olarak gösterse de, ben bu seçimlerin ortada olduğunu düşünüyorum” dedi.

İçinde bulunduğumuz bu bir haftalık dönemde, seçmen arasında kaymalar olabileceğini düşündüğünü söyleyen Sözen, bir birine çok yakın bir sonuç çıkacağını düşündüğünü ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 08:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104