Felaket, göz göre göre geliyor!

banner37

Geçtiğimiz yıl aralık ayında felaketi yaşayan Dikmen’i, bu yıl da aynı tehlike bekliyor. Halk kadar, Dikmen Belediye Başkanı Çelebi de sel korkusu yaşıyor. Çelebi, aşırı yağış halinde bu yıl da sel felaketinin yaşanabileceğini açık açık söylüyor

Felaket, göz göre göre geliyor!
banner90
banner99

HALKI SEL KORKUSU SARDI… Dikmen’de, yaklaşık bir yıl önce aşırı yağış nedeniyle yaşanan sel felaketinin kabusunu yaşayan halkı, yaklaşan kış nedeniyle yeniden aynı korku sardı. Dikmen’i yeniden su basacağı endişesi yaşayan bölge sakinlerine Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi hak veriyor

PROJE BAKANLIKTA BEKLİYOR… Çelebi, gerekli tüm tedbirlerin alındığını ancak dere yatağından geçecek kanalın yapımı ile ilgili projenin bakanlıkta beklemede olduğunu ifade ederek, “Devletin, Dikmen’i görmezlikten gelmesini anlamıyorum. Dikmen halkına bunu yaşatmak kimsenin hakkı değil. Sel sularına yönelik bütün çalışmaları belediye yapacak diye bir kural yoktur. Devlet de elini uzatmalı” dedi. Çelebi, “Umut ederim ki devlet, bu projeye finansman desteği yapar. Yapılmazsa, kampanya başlatılacak ve halkla beraber bu kanal oluşturulacak” şeklinde konuştu

Serap ŞAHİN

Dikmen, yeni sel felaketine karşı korunmaz. Geçtiğimiz yıl sele teslim olan Dikmen’i, bu yıl da aynı kader bekliyor.

Dikmen’de geçtiğimiz aralık ayında büyük bir sel felaketi yaşandı. Aşırı yağış sonucu evler sular altında kaldı, köprüler yıkıldı. Dere yatakları şekil değiştirdi ve yüzlerce ev hasar gördü.

O günden bugüne Dikmen Belediyesi kendi öz kaynakları ile sadece köyün girişindeki bölümleri tamir edebildi. Ancak dağdan gelen suyun, esas düştüğü dere yatağındaki yapının bozulması nedeniyle olası bir aşırı yağış durumunda bölge sakinlerini, köyü yeniden su basacağı endişesi sardı.

Aşağı Dikmen’den dere yatağı anayolla aynı hizaya geldi, su akışını sağlayacak derinlik yok oldu.

Dere yatağının içerisinde su geçişlerini sağlayan kanalların ve bizlerin önünü ise, toprakla tıkandı. Dağdan gelen suyun ilk geçiş noktası olan dere yatağının içi de darmadağın. Derenin içerisindeki beton parçasının ne amaçla orda durduğu ise bilinmiyor. Yukarı Dikmen’deki dere yatağının bir bölümü toprakla dolduruldu, içi ise çöp ve pislik dolu.

Sel korkusunu KIBRIS Gazetesi ile paylaşan Dikmenlilerin bu endişesiyle ilgili olarak Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ile bölgeyi gezdik.

Kritik noktalardaki dere yatağı geçişlerinin anayolla aynı seviyeye geldiğini, akar konumundan uzaklaşıp tamamen düzleştiğini, içinde çöp ve molozların olduğunu gördük.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de, devletin köye sahip çıkmadığını, projenin bakanlıkta hazır bulunduğunu, sel riskine karşı eldeki imkanlarla gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını ifade etti.

“Dere kanalını havadan götürecek halimiz yoktu”

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, bölgede, tüm derelerin tamamlandığına işaret ederek, “Dikmen Belediyesi kışa hazırdır. Kesinlikle yarım bıraktığımız bir işimiz yoktur” dedi.

Neredeyse bir yılını tamamlamak üzere olan sel felaketinin, dağdan gelen suyun düştüğü dere yatağından kaynaklandığını vurgulayan Çelebi, bir kısım vatandaşın hazırda bulunan projeyi desteklemeyerek, mallarının istimlâk edilmesine karşı çıktığını söyledi.

Söz konusu dere yatağının olduğu bölgenin yeniden aşırı yağış alması durumunda, yaşananların tekrarlanacağı endişesini taşıyan Yüksel Çelebi, şunları kaydetti:

“Vatandaş tedirgin olmakta haklı. Ancak bir kısım vatandaşın mallarını çok kıymetli görmesinden kaynaklı engeller ortaya çıktı.

Dikmen’i sel, tam kuzeyden vurdu. Sel felaketini yaşamamızın sebebi, bu bölgedeki kanalı yapamayışımızdandır.

Bu kanalın oluşturulması için TC Yardım Heyeti, Dikmen Belediyesi’ne, 2013 ve 2014 yıllarında, toplam 850 bin lira hibe etti.

Bazı vatandaşlar ısrarla bu dereyi yapmamıza müsaade etmediler. Dere kanalını havadan götürecek halimiz yoktu.”

banner134

“2015 yılında vatandaşı ikna turuna başladık”

Girne Kaymakamı’nın da konuya dâhil olması ve söz konusu projenin uygulanabilmesi için 2015 yılında vatandaşı ikna turuna başlandığını anlatan Çelebi, “Aynı proje Ağırdağ’da da vardı. Aynı şekilde orada da bir kısım vatandaş ‘mallarımızdan geçemezsiniz dedi’. Aynı sel, orada da yaşandı. İnsanlarımız mağdur oldu. Yardımcı olan çok insan da var. Bu sebeplerle 2015 yılında bu projeyi gerçekleştiremedik” dedi.

Toplamda 1 milyon 650 bin TL’nin TC Yardım Heyeti’nden hibe alındığını belirten Çelebi, şöyle devam etti:

“O günkü ücret, bugünün 5 milyonudur. Dikmen halkının genelinin hak etmediği bir durumla karşılaşmıştık ve söz konusu dereyi yapamadık. Haritada dere yok. Dolayısıyla bunu yapmamız mümkün değil. Onun dışında bir sıkıntımız yok.

Dikmen Belediyesi’nin çalışkan bir ekibi var. Özelden hizmet de alıyoruz. Tıkalıdır dedikleri yer, gerçekten tıkalı. Ama istimlâke yanaşmayan vatandaşlardan dolayı proje tamamlanamıyor.”

“Devlet projeyi uygulayacağız demişti”

Yaşanan sel felaketinin ardından dönemin başbakanının bölgeyi inceleyip “Hazırlanın, istimlâk edip, projeyi uygulayacağız. Devlet yardım edecek” dediğine işaret eden Çelebi, “Dikmen Belediyesi olarak tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak mart ayında projeyi İçişleri Bakanlığı’na sunduk. Herhangi bir cevap alamadan hükümet bozuldu. Ancak İçişleri Bakanı yerindedir. Su İşleri Dairesi, projeyi hâlâ inceliyor. Görüş daha gelmedi” şeklinde konuştu.

Dikmen halkının isyan noktasına geldiğini vurgulayan Başkan Çelebi, “İnsanlar haklı. 500’e yakın ev etkilendi. Belediyenin 10 milyondan fazla, halkın da 50 milyondan fazla zararı var” dedi.

Belediyenin yaptığı yolların, sel felaketinden sonra 3 ay içinde yok olma aşamasına geldiğini vurgulayan Çelebi, şunları söyledi:

“Ciddi bir felaket yaşadık ve hükümet bunu görmezden geliyor. Kış aylarında böyle bir kanal oluşturmak mümkün değil. Felaket tekrar yaşanırsa, insanların ne günahı var? Devletin, Dikmen’i, görmezlikten gelmesini anlamıyorum. Tedbir alınmalı. Dikmen halkına bunu yaşatmak kimsenin hakkı değil. Sel sularına yönelik bütün çalışmaları belediye yapacak diye bir kural yoktur. Devlet elini uzatmalı.”

“Dikmen’in kuzeyine bentler oluşturulabilir”

Sel olayının Dikmen’in kuzey bölgesinden yaşandığına işaret eden Çelebi, “Dikmen’in kuzeyine bentler oluşturabiliriz. Devlet bu konuda adım atmalı. Suyu yavaşlatmamız lazım” ifadesini kullandı.

“120 yılın en büyük yağışını Dikmen aldı”

2010 yılında Güzelyurt’ta yaşanan sel felaketinin ardından tüm devlet yetkililerinin bölgeye akın ettiğini ve ciddi oranda yardım yapıldığını hatırlatan Çelebi, onun dört katı büyüklüğünde Dikmen’de sel felaketi yaşandığını ve son 120 yılın en büyük yağışını Dikmen’in aldığını anımsattı.

Yaşanan tüm olaylara rağmen devletten bir kuruş yardım görülmediğini vurgulayan Yüksel Çelebi konuşmasına şöyle devam etti:

“Bazı devlet yetkilileri de beni eleştirdi. Bir Osmanlı bakırı yardım görmedik. İşin acı tarafı da bu oldu. Ne kadar dere varsa hepsini biz tamir ettik. Mart ayında yine Taşkent’te yaşanan sel felaketini de insanlarımızdan toplanan vergilerle, kendi bütçemizle, yıkılan dökülen ne varsa hepsini tamir ettik. Bu kadar sıkıntı yaşanıyor, devlet nerede?

Bir önceki hükümet, Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesinden, Dikmen’e ve Lapta’ya da katkı yapılacağını söylemişti. Hükümet bozuldu bu iş de bozuldu. Bütün zarar Dikmen halkına ve Dikmen Belediyesi’ne kaldı. Yıkılanlar yapılanlar bellidir.

Umut ederim ki devlet bu projeye finansman desteği de yapar. Yapılmazsa kampanya başlatılacak ve halkla beraber bu kanal oluşturulacak.”

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75