banner6

Feltman'ın geliş tarihi henüz kesinleşmedi

banner37

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Aleem Siddique, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman’ın Kıbrıs’a geleceğini ancak geliş tarihinin ve ziyaretinin detaylarının henüz kesinleşmediğini söyledi.

Feltman'ın geliş tarihi henüz kesinleşmedi
banner151 banner143

Kıbrıs Rum basını, Feltman’ın Kıbrıs sorununu görüşmek üzere Ada’ya gönderilmesinin düşünüldüğü yazmıştı. Konuyla ilgili KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Siddique, Feltman’ın Siyasi İşlerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı olarak, görevi çerçevesinde Kıbrıs’a normal bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Kıbrıs Rum basınında konuyla ilgili çıkan habere göre BM, Feltman’ı süreci canlı tutmak niyetiyle Ada’ya gönderiyor.

Ancak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere BM yetkililer, sürecin akıbetini adadaki liderlerin belirleyeceğini ve BM’nin bu konuda herhangi bir inisiyatif almayacağını bir çok kez açıklamıştı. Diplomatik kaynaklar, BM’nin bu konudaki düşüncesinin değişmediğini ve süreci yeniden başlatmak için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in adım atması gerektiğini ifade ediyor.

Kıbrıs Rum basını ne yazdı?

Haberi “Diyalog Perspektifini Canlı Tutmak Niyetiyle Feltman’ın Gelişi Kotarılıyor” başlığıyla aktaran Fileleftheros gazetesi, Feltman’ın ziyaretinin henüz resmileşmediğini; BM çevrelerinin, Genel Sekreter Yardımcısı’nın Ada’da temaslarda bulunmasının denenmesi gerekip gerekmediğini hesaplamaya çalıştığını yazdı. BM’nin niyetinin, Feltman’ın ziyaretiyle “Kıbrıs sürecinin canlı olduğu ve ilk fırsatta gündeme geleceği” mesajı vermek olduğu kaydedilen haberde, gerek BM, gerek Kıbrıs sorununun ana aktörleri düzeyinde “Kıbrıs sorununda perspektifin açık kaldığı mesajı verilmesi için bazı hareketler olması gerektiği” değerlendirmesi yapılıyor.

Lacroix gelemiyor

Diğer yandan Kıbrıs Rum basını ayrıca Birleşmiş Milletler’in Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean Pierre Lacroix başkanlığındaki bir heyetin bugün Kıbrıs’a geleceğini iddia ederken KIBRIS, söz konusu heyetin bir hafta sonra ve Lacroix yerine başka bir yetkilinin başkanlığında Ada’ya geleceğini öğrendi. Lacroix’in sağlık sorunları nedeniyle ziyaretin ileri bir tarihe atıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre heyet, BM Güvelik Konseyi’nin talimatı üzerine Ada’daki BM Barış Gücü ile ilgili stratejik bir gözden geçirme çalışması yapmak üzere Kıbrıs’a gelecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 13:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104