banner6

FEMA: Emek ve memleket düşmanı UBP-DP azınlık hükümeti!

banner37

Feminist Atölye, TC ile KKTC arasında imzalanan 'İşgücü Anlaşması' ile ilgili açıklama yaparak, UBP-DP hükümetini emek ve memleket düşmanı olmakla suçladı. Açıklama şöyle:

FEMA: Emek ve memleket düşmanı UBP-DP azınlık hükümeti!
banner150 banner150 banner151 banner143

KKTC Çalışma Bakanı Ersan Saner ile TC Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu arasında 23 Şubat 2017 tarihinde Ankara'da imzalanan "İşgücü Anlaşması" apar topar bir şekilde geçtiğimiz günlerde KKTC Meclis'inden oy çokluğu ile geçti. Muhalefet partilerinin tüm itirazlarına rağmen "bağımsız" milletvekilleri ve hükümet partilerinin vekillerinin oyları ile geçen bu anlaşma, yerli işgücü potansiyelimizi tehdit eden ve emek piyasasındaki asimilasyonu artıracak bir içeriğe sahip.

 Hukuksuz uygulamaları ile nam salan UBP-DP Azınlık hükümeti, yaptığı bu anlaşma ile KKTC'nin kurumlarını bypass edip, işverenlere doğrudan Türkiye Cumhuriyeti'ndeki İŞKUR veya özel acentelerle bağlantı kurarak işçi getirmek hakkı veriyor. Sermaye çevrelerine şirin görünmek için ülkeye ucuz işgücü getirilmesinin ve yabancı işgücü sömürüsünün artmasına kanal açan hükümetin bu uygulaması özel sektördeki kölelik koşullarını daha da derinleştirecektir.

Ülkemizde giderek büyüyen enformel sektör, kayıt dışılığı ve güvencesiz çalışma koşullarını en öncelikli problemler haline getirmiş, bu sorunların çözümlenmesi için özelde sendikalaşma ile ilgili herhangi bir adım atmayan hükümet, yangından mal kaçırır gibi ilgili anlaşmayı alelacele meclise getirmiştir. İşverenlerin Türkiye’deki, İş Kurumu’na veya özel istihdam bürolarına, doğrudan başvurarak, ülkemizdeki Çalışma Dairesini ve diğer kurumlarını devre dışı bırakmasını sağlayan bu anlaşmanın "KKTC'yi BİZ KURDUK" diye hamaset yapan kişiler olması oldukça büyük bir çelişkidir. İki lafından biri "egemenlik" olan bu kişilerin, aynen koordinasyon ofisi anlaşmasında olduğu gibi KKTC devletinin kurumlarını yok varsayması ve yetkiyi bir başka devletin kurumlarına devretmesi trajikomiktir.  İnsan tacirliği anlayışını da teşvik edecek bu anlaşma İş Akdinin süresiz olmasını öngörmekte ve ülkeye getirilecek olan işçilerin sektörler arasında piyon taşı gibi oynatılmasına neden olacak bir zemin kurmaktadır. Yerli insanların işsiz kalmasına neden olacak bu zeminin ilerleyen süreçlerde Yabancı düşmanlığını kışkırtma ihtimalini barındırdığı da görülmesi gereken bir gerçektir. Yabancı ve yerli bütün emekçilerin iş sağlığı ve güvenliği, ücretleri, özlük hakları, çalışma koşulları ve saatleri problemlerini çözmek yerine yeni bir teslimiyetçi anlaşmaya imza atan UBP-DP Azınlık hükümetini kınıyoruz.

Feminist Atölye

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 13:14
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110