Feribot bileti fiyatları arttı

banner37

Covid-19 kısıtlamaları, dövizdeki yükseliş, talep düşüklüğü gibi etkenlerin birleşimi yolcu gemisi bilet fiyatlarında 80 ile 160 TL artışa neden oldu

Feribot bileti fiyatları arttı
banner90
banner8

GELİŞLER DAHA PAHALI OLDU… Pandemi nedeniyle talebin düşmesinin yanı sıra, gemilerdeki yolcu sayısının 75’le sınırlandırılması, TL’nin döviz karşısındaki aşırı değer kaybı gibi nedenler yolcu gemisi bilet fiyatlarının zamlanmasına yol açtı. Buna göre, pandemi öncesi 225 TL olan Girne – Taşucu bilet fiyatı 80 TL artışla 305 TL’ye yükselirken, 215 TL olan Taşucu-Girne bilet parası 160 TL’lik artışla 375 TL oldu. Firmalar, gemilerdeki kotanın dolmasına paralel olarak bilet fiyatlarının da artış gösterdiğini belirtti.

Ahmet UÇAR

Pandemi süreci yolcu taşıyan gemi seferlerine de darbe vurdu. Covid-19 kısıtlamaları, dövizdeki yükseliş, talep düşüklüğü gibi etkenlerin birleşimi, feribot bileti fiyatlarında 80 ile 160 TL artışa neden oldu.

Girne’den Taşucu’na yapılan seferlerde talebin düşmesi ve dövizin de etkili olması nedeniyle bilet fiyatları artış gösterirken; Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a yapılan gemi seferlerinde de yolcu sayısının 75 kişiyle sınırlandırması zammı beraberinde getirdi.


Ülkemizde deniz seferleri yapan firmalardan elde edilen bilgilere göre Girne-Taşucu gemi seferleri bilet fiyatları, pandemi sürecinden önce 225 TL iken şu an bu fiyat 305 TL’ye yükseldi. Taşucu-Girne seferleri için bilet fiyatları ise pandemi sürecinden önce 215 TL iken mevcut durumda 375 TL oldu. Ayrıca gemilerdeki kotanın dolmasına paralel olarak bilet fiyatları da artış gösteriyor.

Döviz yükseldi, talep düştü

Ülkemizde deniz seferleri yapan firmalar, normal şartlarda bir gemiye 450 yolcunun bindiğini belirterek, pandemi süreci nedeniyle taleplerin düşmesinin ve dövizin fırlamasının gemi seferleri için alınan biletlerin fiyatlarında artışa neden olduğunu kaydetti.


Firmalar, yakın zamanda yapılan bir Girne-Taşucu seferinde 450 kişi alan gemide 30 yolcunun seyrettiğini dile getirerek, liman ve yakıt gibi ihtiyaçların da döviz üzerinden karşılandığını anlattı.

banner134

Kuzey Kıbrıs’tan Türkiye’ye giden yolculuklarda pandemi sürecinden önce deniz seferleri için ihtiyaç duyulan biletlerin fiyatının bir sivil için ortalama 225 TL olduğunu anımsatan firmalar, mevcut koşullarda ise bu fiyatın 305 TL’ye yükseldiğine işaret etti.

Yolcu sayısı kısıtlandı, fiyat arttı

Firmalar, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a yapılan yolculukların ise daha da pahalı bir durumda olduğuna dikkat çekerek, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın gemilerdeki yolcu sayısını 75 kişiyle sınırlaması nedeniyle bilet fiyatlarının artış gösterdiğini açıkladı.


Firmalar, Taşucu-Girne seferi biletlerinin pandemi sürecinden önce 215 TL olduğunu; şu an ise 375 TL olduğunu belirterek, yolcu sayısının 75 kişiyle sınırlı olması ve dövizin bu artışa yol açtığını anlattı.


Gemilerdeki kotanın dolmasına paralel olarak bilet fiyatının da artış gösterdiğinin altını çizen firmalar, “Gemide yolcu sayısı arttıkça, yer azaldıkça bilet fiyatı da yükseliyor” dedi.

Firmalar da zor durumda

Firmalar, sivillerin yanı sıra diğer yolculara sundukları indirimli fiyatların da söz konusu olduğunu belirterek, öğrencilere, çocuklara, askerlere özel fiyatlar olduğunu kaydetti.


Bilet fiyatlarında artış yaşanmasının ardından yolcuların yaşadığı mağduriyetin yanı sıra firmaların da mağduriyet yaşadığına dikkat çeken firmalar, yolcu sayısının 75 kişiyle sınırlandırılmasının, deniz seferlerini durma noktasına getirdiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75