banner6

Festivale yoğun ilgi

banner37

Festivale yoğun ilgi
banner150 banner151 banner143

Ayşe BULUT

   Avtepe’de dün “16’ncı Avtepe Medoş Lalesi Festivali” düzenlendi.

   Avtepe Muhtarlığı ve Medoş Lalesi Komitesi iş birliğinde gerçekleştirilen festivalde halk dansları, çeşitli gösteriler ve müzik şöleninin yanı sıra birçok yiyecek-içecek standı kuruldu. Festivalde bölgeye özgü el sanatlarının tanıtımı da yapıldı.

   Avtepe köy meydanında yer alan festivale bölgede yaşayan vatandaşların yanı sıra turistler de ilgi gösterdi.

   Festivale Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu ve bölge muhtarları da katıldı.

   Etkinlik saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

   Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Avtepe Muhtarı Rezvan İnlen, uzun bir pandemi sürecinin ardından böylesi bir festivali biraz zorlukla düzenlediklerini ifade ederek festivalin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür etti.
   Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da 2 yıllık pandemi sürecinin ardından yavaş yavaş normalleşmeye dönüldüğünü belirterek ülke genelinde düzenlenen festivallere katılarak katkı koymaya çalıştığını kaydetti.

   Dünyada bir tek Kıbrıs’ta yetişen Medoş lalesinin korunmasının önemine işaret eden Ataoğlu, Medoş lalesine zarar verilmesinin, ülkenin kültür ve değerlerine de zarar verilmesi anlamına geldiğini vurguladı.

   Ataoğlu, KKTC’ye gelen turistlerin festival alanını ziyaret ederek Medoş lalelerini yerinde görme fırsatı yakaladıklarını belirterek, festivalin yapılmasına katkı gösteren herkese teşekkür etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110