FETÖ ile bağlantılı yurdu 350 bin sterline sattı

banner37

FETÖ’nün üst düzey yetkilisi olmakla suçlanan ve tutukluluk süresi dün 5 gün daha uzatılan Caner Şahmaran’la ilgili polis önemli detaylara ulaştı

banner87
FETÖ ile bağlantılı yurdu 350 bin sterline sattı
banner90
banner8

“YENİ TUTUKLAMALAR OLABİLİR”… FETÖ/PDY’nin üst düzey yetkilisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve evinde yüklü miktarda nakit para bulunan Caner Şahmaran’ın, terör örgütüne ait bir yurdu satıp, bir başka terör örgütü yetkilisine 350 bin sterlin teslim ettiği belirlendi. Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan polis çavuşu Cemali Çiftçi, mahkemede, KKTC’de 1990’lı yılların başından itibaren yapılaşmaya başlayan FETÖ/PDY ile ilgili birçok terör örgütü mensubu tespit edildiğini ve yeni tutuklamalar olabileceğini beyan etti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Birimi tarafından Göçmenköy’de gerçekleştirilen operasyonda Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) isimli terör örgütünün üst düzey yetkilisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Caner Şahmaran’ın, terör örgütüne ait bir yurdu satıp, bir başka terör örgütü yetkilisine 350 bin sterlin parayı teslim ettiği belirlendi.

   Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan polis çavuşu Cemali Çiftçi, mahkemede, KKTC’de 1990’lı yılların başından itibaren yapılaşmaya başlayan FETÖ-PYD ile ilgili birçok terör örgütü mensubu tespit edildiğini ve yeni tutuklamalar olacağını beyan etti.

   “Yasadışı Cemiyete Üye Olmak” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Caner Şahmaran, dün ek tutukluluk talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan polis çavuşu Cemali Çiftçi’yi dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Çiftçi, zanlı Caner Şahmaran’ın 16 Haziran’da Lefkoşa’da Göçmenköy’deki ikametgahında Yasadışı Cemiyete Üye Olmak suçlamasıyla evinde yapılan aramada, 20 bin 600 sterlin, 5 bin ABD Doları, 3 bin Euro ve birçok elektronik eşya ile cep telefonunun emare alındığına vurgu yaptı.

   Polis çavuşu Cemali Çiftçi, zanlının cemiyetle ilgili bilgiler içeren ve üç kişinin adının geçtiği bir gönüllü ifade verdiğine dikkat çekerek, zanlının bilgisayar ve cep telefonunun şifresini de verdiğini kaydetti.

   Zanlının verdiği ifadenin teyit ve tekzibinin devam ettiğine vurgu yapan Çiftçi, zanlının FETÖ/PDY terör örgütüyle bağının olduğunun belirlendiğine vurgu yaptı.

“Bilgisayarında Fetullah Gülen’in resmive örgütü övücü yazılar bulundu”

   Polis çavuşu Cemali Çiftçi, zanlının bilgisayarında FETÖ/PDY isimli terör örgütünün elebaşı olan Fetullah Gülen’in birçok resmi ve örgütü öven yazılar olduğunun belirlendiğine dikkat çekti.

   Bilgisayarın data incelemesi için uzmanlara gönderildiğini belirten Çiftçi, zanlının FETÖ/PDY isimli terör örgütüyle ilgili olduğu belirlenen bir yurdun satışından elde edilen paranın, zanlı tarafından örgütle bağlantısı olan bir kişiye verdiğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

“FETÖ’yle ilgili videolar izlediği belirlendi”

   Polis çavuşu Cemali Çiftçi, zanlının bilgisayarında FETÖ/PDY isimli terör örgütüyle ilgili videolar izlediğini ve örgütün Bakanlar Kurulu tarafından terör örgütü ilan edilmesinden sonrada faaliyetlerini sürdürdüğünün belirlendiğini kaydetti.

   Terör örgütünün 1990’lı yıllardan itibaren KKTC’de yapılanmaya başladığını belirten Çiftçi, örgütle ilgili ifadelerde adı geçen birçok kişinin arandığına işaret etti.

   Çiftçi, yeni tutuklamalar olabileceğine vurgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 5 gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlının avukatı Serkan Mesutoğlu, tahkikat memuruna sorular yöneltti tutukluluk talebine itiraz etmediğini beyan etti.

   Yargıç Hazal Hacımulla, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 5 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75