Fidan dikimini artırmalıyız

banner37

Dünyanın çeşitli ülkelerinde orman varlığını artırabilmek için çeşitli kampanyalar düzenlenirken, “orman fakiri” ülkemizde bu konuya yeterli önem verilmemesi, az sayıda cılız kampanyanın ötesine gidilememesi çevre örgütlerinin tepkisine neden oluyor

banner87
Fidan dikimini artırmalıyız
banner90
banner99

“YETERLİ ORMAN ARAZİMİZ YOK”… Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, ülkemizde fidan dikmek için yeterli orman arazisinin kalmadığını belirterek, “Devlet bana arazi verse, ülkedeki tüm boş alanları fidanla doldururum” dedi. Karzaoğlu, fidan dikmenin sanıldığı kadar zor bir şey olmadığını ifade ederek, “Ercan ile Yonca Kavşağı arasında boş birçok devlet arazisi var. Devlet orada vatandaşlara bin dönüm arazi kiralayacağına 800 dönüm kiralasa, biz geriye kalan 200 dönümünü ağaçlandırmaya hazırız” şeklinde örnek verdi

“BETONLAR AĞAÇLARDAN DAHA FALZA”… Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, ülkemizde ağaçlandırma çalışmalarına yeterli önemin verilmediğini belirterek, bunun için uygun birçok boş arazinin olduğuna işaret etti. Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise ülkede betonlaşmanın giderek arttığını ve küresel ısınmadan kaynaklanan sorunlara karşı mücadelede ağaçların büyük bir önem taşıdığına dikkat çekerek, “Betonların dikili olduğu alanlar, ağaçların dikili olduğu alanlardan daha fazla” dedi

Ahmet KARAGÖZLÜ

Dünyada her yıl on binlerce ağaç çeşitli sebeplerden dolayı hızla yok olurken, atmosfere salınan sera gazı miktarı da aynı oranda artıyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda araştırma yapan birçok uzman, ormanların, dünyada, oksijen üretiminin yanı sıra su döngüsünün korunmasına, erozyonun önlemesine ve biyolojik çeşitliliğin devalılığının sağlanmasına yardımcı olduğunu belirtiyor ve ormanların yok olması halinde dünyadaki tüm canlıların tehlike altında olacağına dikkat çekiyor.

Çin, Hindistan ve Etiyopya gibi birçok ülke, canlılar için yaşamsal öneme sahip olan ormanların varlığını artırabilmek için çeşitli kampanyalar başlatırken, ülkemizde, bu konuya yeterince önem verilmemesi, az sayıda cılız kampanyadan öteye gidilememesi, çevre örgütlerinin tepkisine neden oluyor.

Çevre örgütleri, orman fakiri bir ülke olarak ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem gösterilmesi gerektiğini belirtirken, KKTC’de de daha büyük kampanyalarla “fidan dikim seferberliği” başlatılması çağrısı yaptı.

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, ülkemizde fidan dikmek için yeterli orman arazisinin kalmadığını belirterek, “Devlet bana arazi verse ülkedeki tüm boş alanları fidanla doldururum” dedi.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, orman fakiri bir ülke olarak ülkemizi ağaçlandırabilmek için fidan dikim seferberliğinin başlatılması gerektiğini belirterek, bunun için birçok uygun alanın olduğuna dikkat çekti.

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise ülke genelinde betonlaşmanın hızla artış gösterdiğine işaret ederek, “Ne yazık ki betonların dikili olduğu alanlar, ağaçların dikili olduğu alanlardan daha fazla” yorumunda bulundu.

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde, ülkenin çevre konularındaki eğitim, farkındalık ve altyapı ihtiyaçlarına, birçok kurumun ve uzmanın katılımı ve işbirlikleriyle çözümler aramak amacıyla yürütülen “Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi” kapsamında, 2019 yılında bir miktar fidan dikimi gerçekleşmişti.

Karzaoğlu: Devlet bize arazi verse ağaçlandırmaya hazırız

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, ülkemizde fidan dikmek için yeterli orman arazisinin kalmadığını belirterek, tüm orman arazilerinin dolduğuna dikkat çekti.

Devletin uygun bir arazi göstermesi durumunda ağaçlandırma çalışması yapmaya hazır olduklarını ifade eden Karzaoğlu, “Devlet bana arazi verse, ülkedeki tüm boş alanları fidanla doldururum” dedi.

Fidan dikmenin sanıldığı kadar zor bir şey olmadığını belirten Karzaoğlu, şöyle devam etti:

“Ercan ile Yonca Kavşağı arasında devletin birçok boş arazisi var. Devlet, her yıl o arazileri tahıl hasadı yapılması için kiralıyor. Mesela devlet, orada vatandaşlara bin dönüm arazi kiralayacağına, 800 dönüm kiralasa, biz geriye kalan 200 dönümü ağaçlandırmaya hazırız.

Hatta biz istesek, ülke genelinde 400 bin fidan bile dikebiliriz. Yeter ki devlet bize arazi versin. Ama buradaki esas sorun fidan dikimi değildir.

Biz mevcut fidanları ve ağaçları bile koruyamazken, fidan diksek neye yarar? Bu nedenle biz mevcut olanları koruyabilmek için mücadele veriyoruz”.

Sahir: Fidan dikim seferberliği başlatmalıyız

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, dünyanın çeşitli ülkelerinin küresel ısınma nedeniyle fidan dikimine büyük önem verdiğini, ancak ülkemizde bu konuya yeterli önemin gösterilmediğine dikkat çekti.

Sahir, birçok ülkenin yeterli miktarda yeşilliğe sahip olmasına rağmen geniş bir katılımla fidan dikim seferberliği başlattığına değinerek, orman fakiri bir ülke olarak bizim de seferberlik başlatmamız gerektiğini söyledi.

Ülkemizdeki ormanlık alanın en az yüzde 30 olması gerekirken, tapu kayıtlarına göre bu oranın yaklaşık yüzde 20 civarında olduğunu belirten Sahir, söz konusu arazilerin tümünün ormanla kaplı olmadığına dikkat çekti.

Ülkede orman olarak nitelenebilecek alanın yüzde 7 ile 8 civarında olduğuna işaret eden Sahir, “Orman arazilerimizin hepsi ağaçlarla çevrili olsa bile bu bize yetmez” dedi.

“Birçok boş alan var”

Ülkemizde yeşili artırabilmek için birçok boş alanın olduğunu belirten Sahir, şöyle devam etti:

“Güney Kıbrıs’taki yeşil alan bizden çok fazla olmasına rağmen orada ağaçlandırma çalışmaları hız kazandı. Bizim de buna önem vermemiz gerekiyor.

Ülkemizde de fidan dikim seferberliği başlatmak hiç de zor değil.

Orman arazilerinin yanı sıra birçok boş hali araziye, özel araziye, hatta dere yataklarının kenarlarında bulunan boşluklarda bile ağaçlandırma yapılabilir. Yeter ki niyet olsun.

Biz bu konuda sivil bir inisiyatif geliştirmeye çalışıyoruz”.

Sarpten: Beton alanlar yeşil alanlardan daha fazla

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ülke genelinde kesilen ağaçların dikilen ağaçlardan çok daha fazla olduğunu belirterek, betonlaşmanın her geçen gün artış gösterdiğine vurgu yaptı.

Küresel ısınmadan kaynaklanan sorunlara karşı mücadelede ağaçlandırmanın büyük bir önem taşıdığına işaret eden Sarpten, ağaçların karbondioksit emilimine yardımcı olduğunu söyledi.

Sarpten, ülkemizdeki orman arazilerinin yüzde 20 civarında olduğunu, ancak söz konusu alanların tümünün de ağaçlarla kaplı olmadığına dikkat çekti.

“Ne yazık ki betonların dikili olduğu alanlar, ağaçların dikili olduğu alanlardan daha fazla” ifadesini kullanan Sarpten, ülke genelinde geniş bir katılımla fidan dikim seferberliğinin başlatılması gerektiğine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108