banner6

Fidan var, dikecek kişi yok!

banner37

250 bin fidan dikimi için çıkılan ihale sonuçlanmadı. 100 bin fidan için dikim çalışmaları başladı

Fidan var, dikecek kişi yok!
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Müslüm BAYUK

Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, Mersinlik’e 250 bin fidan dikilmesi için çıkılan ihaleye teklif verilmemesi sonrasında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Eğitim Bakanlığı ile fidan dikimi yapmaya çalıştıklarını kaydetti

   Ülke genelinin verimli orman arazisi sadece yüzde 10-11’lik kesim... Orman Dairesi bu oranı artırmak için fidan dikim çalışmaları yapıyor. Ancak bir yanda çam köse böceği, yangınlar, hastalıklar diğer yandan da dikim faaliyetlerine ilişkin sıkıntılar daireyi zorluyor.

   Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş KIBRIS’a yaptığı değerlendirmede,  2023 yılına ilişkin ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi paylaştı.

   Mersinlik köyünde geçen yıl çıkan yangından dolayı burada ağaçlandırma çalışması yapmak için yola çıktıklarını anlatan Güneş, “Biz orada 250 bin fidan dikmeyi planladık. Aralık ayında ihale ettik fidan dikimi için hiç kimse ihaleye katılmadı” dedi.

   Güneş, fidan ekimi konusunda kısıtlı imkanlara sahip olduklarından, alternatif yöntemler geliştirdiklerini ifade ederek şöyle devam etti:

   “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızla işbirliği içerisinde “her asker fidan diksin” diyerek Zorlu Paşa’yla konuştuk. Biz fidanları veriyoruz, teknik ekibi veriyoruz Güvenlik Kuvvetleri mensupları ve aileleriyle ekimi gerçekleştiriyorlar. Şu ana kadar bir günde beş bin fidan diktik beraber. Ve 10 bin fidan daha dikeceğiz. Bunun yanında Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun ile görüştük ve görüşmelerimiz sonunda 55 bin öğrenciye 55 bin fidan projesi protokolü yapıldı. Biz de kendi imkanlarımızla şu ana kadar yaklaşık 15 bin fidan diktik. İhale yapılmadı ama bu yöntemlerle 100 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz.”

   Bu yıl 1 milyon fidan üretmeyi planladıklarına da değinen Güneş, önümüzdeki yıl içerisinde bütçe olanakları ölçüsünde 400-500 bin fidan dikimi yapmayı planladıklarını söyledi.

Yangın için tedbir... 1 Nisan’da ekip hazır olacak

   Güneş, yılın 8 aylık kısmında orman yangınlarına tedbir kapsamında hareket ettiklerini geriye kalan 4 aylık zaman diliminde ise fidan dikimi yaptıklarını dile getirdi.

   1 Nisan itibariyle mevsimlik yangın ekiplerinin alınacağını söyleyen Güneş,  “1 Nisan itibariyle yangın ekipleri alınıyor 125 kişi mevsimlik olarak, 30 Kasım’a kadar görevlendirilecekler. Ekibin gerek sağlık alanında olsun gerekse tatbikat anlamında çeşitli eğitimler verip daha donanımlı hale gelmelerini sağlayacağız” dedi.

   Orman yangınlarının olağan olduğunu belirterek yaşanması olası olan yangınlardan en az zararla bertaraf edilmesi için uğraş verdiklerini vurgulayan Güneş, yangın araçlarının bakım, tamir ve onarımlarını yaparak yaza hazırlamaya çalıştıklarını belirtti.

   Şu anda ağaçlandırma sezonunda olduklarını anımsatan Salih Güneş, iş makinelerini işlerinin bitmesinin ardından bölgelere yollayıp orman içerisindeki yol ağlarını ve yangın emniyet şeritleri için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2023, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104