banner6

Fileleftheros'tan Cenevre ile ilgili karanlık tablo

banner37

Rum basını, Cenevre’de, 28 Haziran tarihinde yapılacak olan beşli zirve konusundaki haberlere ve yorumlara geniş şekilde yer verdi.

Fileleftheros'tan Cenevre ile ilgili karanlık tablo
banner99

Fileleftheros gazetesi “Hareketli Kumda (Bataklık) Beşli-Eide’nin Baskıları ve Belge Sunulmasından Önce Konferans İçin Tarih Açıklaması” başlıklı haberinde, Cenevre 2 ışığında, “ikilem ve şantaj sahnesinin” kurulduğunu savundu.

Birleşmiş Milletler’in (BM), Özel Danışman Espen Barth Eide aracılığıyla baskı yaptığını ve, müdahil taraflara “Güvenlik” konusuna ilişkin üzerinde anlaşmaya varılan belge sunmadan önce konferans tarihini teminat altına aldığını yazan gazete, konferans tarihinin, bu hafta içerisinde başlaması beklenen, Cenevre hazırlığına ilişkin temas turu başlamadan önce, 28 Haziran olarak açıklandığına dikkati çekti.

Gazete Cenevre’deki beşli konferansın, puslu bir manzarada toplanacağının açık olduğunu, çünkü  tarafların, geçtiğimiz pazar akşamı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile liderler arasındaki yemek çerçevesindeki anlaşmayı farklı tercüme ettiklerini savundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından yazılacak Güvenlik konusundaki belgenin, BM aidiyetli olacağını iddia eden gazete BM’nin, Genel Sekreter Antonio Guterres’in, liderlerle geçtiğimiz Pazar günü New York’ta gerçekleştirdiği yemekte anlaşmaya varılanlara ilişkin yorumu temelinde, belgenin, müdahil tarafların onayına gerek olmadığını, benimsenecek öngörüler veya içeriğine ilişkin ciddi itirazların olmamasının yeterli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Habere göre BM’den bir kaynak, belgenin, tüm tarafların üzerinde anlaşmaya varmış olduğu anlamında olmayacağını,  ayrıca Cenevre konferansının toplanabilmesi için müdahil tarafların kabul ettiği bir önkoşul da olmadığını savundu.

Gazete, belgeye atıfta bulunarak bunun Türk tarafıyla uyumlu olduğunu, Güney Kıbrıs’ın ise belgenin, üzerinde anlaşmaya varılmış olması gerektiğini BM’ye ilettiğini de yazdı.

Özel Danışman Eide’nin, 9 Ocak 2017’de toplanan ilk Cenevre konferansında beraberinde, bir taslak belgenin bulunduğunu ancak bunu sunmadığını yazan gazete bu belgenin, Mont Pelerin 3’teki görüşmelerde ele alınanların sonucu olarak yeni unsurlarla zenginleştirildiğini belirtti.

Gazete söz konusu belgeye, müdahil tarafların görüşlerinin, Mont Pelerin 3’te ortaya konulan soruların ve Atina, Ankara, Lefkoşa ve Londra’da tüm müdahil taraflarla ele alınacak olan konuların kaydedileceğini yazdı.

Konferans tarihinin açıklanmasının, belgenin üzerinde uzlaşmaya varılmış olacağı şeklindeki görüşü etkisiz hale getirdiğini yazan gazete, belgenin hazırlanmaması veya üzerinde anlaşmaya varılmamış olması durumunda, Rum tarafının beşli konferansa gidip gitmeyeceği şeklindeki soruya da yer verdi.

Haberdeki iddialara göre diplomatik kaynaklar, gidip gitmeme durumunun “ancak, belge hazırlanması ve içeriği üzerine anlaşılması önkoşuluyla konferans tarihi açıklansaydı” söz konusu olabileceğini ancak Rum liderin konferansa katılmayı belge hazırlanmadan kabul ettiğini aktardı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 28 Haziran’daki beşli konferansa, belgenin içeriğini bilmeden ve hazırlık görüşmeleri başlamadan önce katılmayı kabul ettiğini anımsatan gazete iyi haber alan kaynaklara atıfta bulunarak, şekillenen sahnenin, azar azar iki senaryoya doğru gittiğini belirtti.

Habere göre, ilk senaryo, “konferansın başarısız olması, çıkmazın duyurulması  veya mekik diplomasisiyle, temasların sürdürülmesini planlayarak yeni randevuyla uzatmanın olması”; ikinci senaryo ise köprü kurucu önerilerle “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in müdahalede bulunması”  şeklinde.

Gazete önerilerin- zaten bahsettikleri gibi-hazır olduğunu ve müdahil tarafların bunları bildiğini, Guterres’in görüşmelerin çıkmaza doğru gitmesi durumunda, “bağlayıcı” olmaksızın, katılımcıların da rızasıyla, fikirlerini sunma girişiminde bulunacağını belirtti.

“Güvenlik ve geçici dönem konusunda non paper”

Fileleftheros gazetesi aynı haberi içerisinde yukarıdaki başlıkla verdiği bir başka haberinde Kıbrıs Rum tarafının, “Güvenlik ve Garantiler” başlığı konularına hazırlık çerçevesinde, “geçici dönemde  Garantiler ve Güvenlik” başlığı altında  resmi olmayan bir belge (non-paper) şekillendirdiğini yazdı.

Gazete beş sayfalık belgede, Kıbrıs sorununda sağlanacak anlaşmanın uygulanması ve geçiş dönemindeki güvenliğin, BM Güvenlik Konseyi’nin sorumluluğu altına konulmasından söz edildiğini belirtti.

Habere göre söz konusu belgede, anlaşmanın ilk gününde, Türk askerinin yüzde 75’nin ayrılması, geriye kalan 10 bin askerin ise, ayrılış tarihi belirlenmeksizin askeri üste toplanmasından bahsediliyor.

Gazete askerlerin ayrılması için gerekli olacak süre için de farklı senaryolarla çeşitli incelemelerin bulunduğunu da yazdı.

“Eylül ayında Cenevre 3 mümkün”

Kathimerini gazetesi “Eylül Ayı Başlarında Belki Cenevre 3” başlıklı haberinde gerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ABD ziyaretinden ve New York’taki görüşmeden memnun dönmesi haberine gerekse Cenevre 2 hazırlıklarına yer verdi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 7 günlük ABD ziyaretinden memnun döndüğünü, gerek Washington gerekse New York’tan, Kıbrıs sorunu, enerji ve Trump hükümeti ile ilişkiler konusunda olumlu sonuçlarla döndüğüne dikkati çekti.

Gazete Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Anastasiadis’in, gerçekten “Güvenlik ve Garantiler” konusunu ortaya koyan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten bir açıklamayı temin ettiğini yazdı.

Gazete, Özel Danışman Espen Barth Eide tarafından yeteri kadar hazırlığın yapıldığı Güvenlik konusuna ilişkin ortak belgenin yazılmasının ötesinde, Eide’nin, geçtiğimiz Cenevre öncesinde verdiği söyleşide de ortaya çıktığı gibi, son aylarda önemli bir çalışmayla uğraştığını belirtti.

Söz konusu söyleşiye atıfta bulunarak gazete olarak kendilerinin o dönemde “Güvenlik konusunda Eide’nin uzun zamandan beridir, garantör ülkeler de dahil olmak üzere tüm müdahil taraflarla, söylenen önerisini ele aldığı görülmektedir” şeklinde yorum yazdıklarını da anımsattı.

Eide’nin önerisinin unsurlarının sızdırılmadığını da belirten gazete Kıbrıs Rum tarafındaki yeteri kadar kişinin, genel olarak Kıbrıs Rum tarafının görüşlerine yaklaşan bazı genel görüşlerin ötesinde, benzer bir öneriyi görmediğinden söz ettiğini yazdı.

Habere göre BM kaynakları, “taraflardan hiçbirinin bunu kabul ettiğini (üzerinde anlaşamaya vardığını) söylememesine karşın, önerilerin, hiç kimse tarafından da reddedilmediği” şeklinde açıklamada bulundu.

Cenevre 2 konferansının, Ramazan Bayramı’nın sonrasında, 28 Haziran’da gerçekleştirileceğini belirten gazete, konferansın kaç gün süreceğinin (bazıları 5 günden söz ediyor) henüz belirlenmediğini, tarafların kartlarını açması ve ilerleme sağlanması durumunda, görüşmelere ve askıda bulunan konulara ilişkin Eide’nin gidip-gelmelerine Kıbrıs’ta devam edilmesi, Eylül ayı başlarında ise ya Cenevre 3’ün toplanması veya New York’ta buluşulması gibi düşüncelerin de bulunduğunu yazdı.

Kathimerini gazetesi “Gündem Değişikliyle Cenevre Yakın Geldi” başlıklı  bir başka haberinde elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak Türk tarafının, Cenevre’ye, garantiler ve siyasi eşitlik şeklindeki kırmızı çizgilerle döneceğini ileri sürdü.

Haftalık yayınlanan Simerini gazetesi ise “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Teğet Geçilmesi İçin BM Formülü” başlıklı haberinde, BM’nin, “Kıbrıs Cumhuriyeti’”nin teğet geçilmesi için  Güvenlik ve Garantiler konusunda, formül üzerinde çalışıldığını, Özel Danışman Eide’nin, müzakerelere ilişkin olarak, şimdiye kadar AB Anlaşmaları ve BM ilkelerini, hukuki zemin olarak ortaya koymaksızın,  kılavuz-taslak düzenlediğini savundu.

Kocas: Kıbrıs sorununda gelişmeler olacak

Haravgi gazetesine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda gelişmeler olacağını ancak ayrıntılara girmeksizin, buna ulaşmanın da “büyük bir görüşme istediğine” dikkati çekti.

Gazete Kocias’ın bu açıklamaları “Alpha” radyosuna verdiği söyleşi kapsamında yaptığını yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 16:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104