banner6

Fındık, 43 davayla itham ediliyor

banner37

Ağır Ceza Mahkemesi’nde evrak sahtelemekten yargılanan CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Hasan Fındık’ın aleyhindeki davada taraflar hitaplarını yaptı; mahkeme karar için ertelendi

Fındık, 43 davayla itham ediliyor
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 2004-2005 yıllarında “Evrak sahteleme ve sahtekarlıkla kayıt temin etmek” suçlarından yargılanmasına başlanan CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Hasan Fındık’ın dava duruşmasında savcılık ve savunma makamları hitaplarını yaptı ve dava, kararı okunmak üzere 16 Haziran’a ertelendi.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso ve sanığın avukatı Özgü Özyiğit hazır bulundu.

Özyiğit: 43 davadan da beraat etmeli

   Özgü Özyiğit, hitabında, müvekkilinin 43 davayla itham edildiğini söyleyerek,  tüm davalardan beraat etmesi gerektiğini savundu.

   Özyiğit, savcılığın 25 tanık dinlettiğini ve özellikle evrak sahteleme suçunu Öztan Özenergün’ün işlediğini ve sanığın istemi üzerine sahtelediğini beyan ettiğini belirtti.

   “Su götürmez bir gerçek ki Öztan Özenergün ve Olgun Amcaoğlu, suç ortağı konumundadır” diyen Özyiğit,  sanığı, suç bağlayan bağımsız şahadet olması gerektiğini ancak bu şahadetin olmadığını savundu.

   Özyiğit, Özenergün ve emlakçı Amcaoğlu’nun şahadetlerinde çeliştikleri ve doğru beyanlarda bulunmadıklarını ileri sürdü.

   Özyiğit, “40 bin sterlin aldığını söyleyen Öztan Özenergün, mahkemenin kapısından çıkıp gitti ancak tanık değil; sanık olmalıydı. Yargılanmalıydı. Öztan Özenergün’ün söylediklerine değer verilmemeli. İddiamız, bu işi Öztan Özenergün’ün yaptığıdır” ifadelerini kullandı.

Ruso: Sanık 43 davadan da mahkum olmalı

   İbrahim Ruso, hitabında, sanığın aleyhine getirilen 43 davada bu suçları işlediği ve mahkum olması gerektiğini beyan etti.

   Ruso, “Sanık talimat verdi ve bu sahtelemeler yapıldı. Sanığın bu suçları işlediği iddiasındayız” ifadelerini kullandı.

   Ruso, suçun üzerinden 19 yıl geçtiğini ancak ifadelerinde bazı hususlarda çelişseler dahi tanıkların esaslı noktalarda çelişmediğini savundu. Ruso, Öztan Özenergün ve Olgun Amcaoğlu’na mahkemede de savunma makamının yargılanmama vaadi aldıklarına yönelik soru sorulduğunu ve tanıkların bu iddiayı kabul etmediğini, ayrıca iki tanığa da yargılanmama vaadi verilmediğini ileri sürdü.

   Ruso, tüm şahadet ışığında makul şüpheden ari olarak sanığın mahkum olması gerektiğini savundu.

   Fadıl Aksun, davayı, kararı okunmak üzere 16 Haziran’a erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104