banner6

“Fındık ayarladı, belgeleri ben  sahteledim ve 110 bin sterlin aldık”  

banner37

‘Devlete ait arazilerin sahtekarlıkla başkasına tapulanarak satılmasını sağladığı’ suçlamasıyla Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanan CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan Fındık’ın aleyhinde şahadet veren dönemin İskan Dairesi Müdürü Öztan Özenergün, ciddi iddialar ortaya attı

“Fındık ayarladı, belgeleri ben  sahteledim ve 110 bin sterlin aldık”  
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Emine UYSAL ÇALUDA 

   ‘Devlete ait arazilerin sahtekarlıkla başkasına tapulanarak satılmasını sağladığı’ suçlamasıyla Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanan CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan Fındık’ın aleyhinde şahadet veren dönemin İskan Dairesi Müdürü Öztan Özenergün, ciddi iddialar ortaya attı.
   Öztan Özenergün,  Hasan Fındık’ın yönlendirmesiyle Hüseyin Vasilyalı’nın üzerine sahte belgelerle 4 devlet arazisinin tapusunun verildiğini, üç arazi için Vasilyalı’dan vekaletaname alıp, kısa sürede Olgun Amcaoğlu’nun aracılığı ile Bulut Akacan’a satışının sağlandığını ve bunun karşılığında Fındık ile birlikte 110 bin sterlin elde ettiklerini ileri sürdü.  
     Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso ve sanığın avukatı Özgü Özyiğit hazır bulundu.
   Savcı İbrahim Ruso, tanık olarak dönemin İskan Dairesi Müdürü Öztan Özenergün’ü dinletti. Özenergün, “Hasan Fındık beni yanına çağırdı. Hüseyin Vasilyalı’yı tanıyorsun. Evden başka birşey almadı. Ona yardımcı olalım. Biz de faydalanacayık” dediğini ileri sürdü. 
   Özenergün, İtem 22 formlarını kendisinin düzenlediğini, hak sahibi olmadığı halde belgeleri tarım tahsisi olduğu ve eşdeğerden hak sahibi olduğu yönünde doldurduğunu beyan etti.
Özenergün, “4 parça araziye ilgili sahteleme yaptım” dedi. 
   Savcı Ruso, puan satın alma işleminin üç günde nasıl onaylandığını sordu. Özenergün, “Vasilyalı’yı Olgun Amcaoğlu’na yönlendirdik. İşlemleri Amcaoğlu tamamladı. Koçanlar hazırlandı. Tapu Dairesi’nden alıp, Hasan Fındık’a götürdüm. Dosya sahibine  koçanın biri verildi. Diğer üç koçanı Amcaoğlu’na vermemi istedi. Emlakçı Olgun Amcaoğlu üç araziyi sattı ama kime ve ne kadara sattı bilmiyorum. Amcaoğlu, ‘110 bin sterlin size vereceğim. Geriye kalan benim hakkım ve emeğimdir’ dedi. 20 bin sterlini ben aldım. 35 bin sterlini de Hasan Fındık’a evine götürüp verdim. Amcaoğlu’ndan iki seferde 55 bin sterlin aldım. Bu konuda polise ifade verdim.

Özenergün: Eğer Hasan Fındık olmasaydı, bu işlemler bir milim ilerleyemezdi”

   Tanığı sorgulayan avukat Özgü Özyiğit, Öztan Özenergün’e, savcılığın ve polisin teklifiyle tanık olduğunu ileri sürdü. Özenergün, cezaevinde olduğu süreçte suçu ortak işledikleri için gerçekleri anlattığını savundu. 
   Özyiğit, bu dosya ve usulsüz işlemlerden müvekkilinin haberi olmadığını söyledi.
   Özenergün, “Eğer Hasan Fındık olmasaydı. Bu işlemler bir milim ilerleyemezdi” dedi.
   Duruşmada soruları yanıtlayan Özenergün, “Hasan Fındık, ‘Beni Olgun Amcaoğlu’yla muhatap etme’ derdi. Amcaoğlu’yla tüm irtibatı ben kurardım” dedi.
   Özenergün, “Vasilyalı’lardan vekalet alındıktan sonra, Hasan Fındık’ın üç arazinin satışını hızlandırılmasını isteyip, vasilyalıların evine gelip mızırlık çıkardıklarını ve daha çok mal istediklerini söylediğini ileri sürdü.
   Özenergün, Hasan Fındık’ın, daha fazla mal isteyen Vasilyalı ailesine “Ya bunları kabul edersiniz ya da hepsini iptal ederim” diyerek onları yatıştırdığını söylediğini savundu.


   Avukat Özyiğit, tanık Özenergün’e tekrar yargılanmamak için Fındık’ın aleyhinde şahadet verdiğini savundu.
   Özenergün, “Hiç suçu olmayan birine mi yapıyorum? Ne garezim olabilir ki?” Yanıtını verdi.
   Özyiğit, tanık Özenergün’e şartlı tahliye ile serbest kalma vaadiyle Fındık’ın aleyhine şahadet verdiğini savundu. 
   20 ay hapis yatan ve şartlı tahliye ile serbest kalan Özenergün, siyasilerin girişimiyle şartlı tahliyeden çıktığını savundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
E.kezet
E.kezet - 3 hafta Önce

O dönemin ilgili bakan neden orda yok.onuno dönemlerdeki serveti ne idi ne oldu

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104