banner6

Fırıncılar ekmeğe zam hazırlığında

banner37

Temel tüketim maddelerinin başında gelen ekmek, zam yarışında hız kesmiyor. Un fiyatlarında henüz bir artış yapılmazken, Fırıncılar Birliği Başkanı Çıralı, maliyetlerinde ciddi artış olduğuna dikkat çekti ve 1-2 hafta içerisinde ekmeğe yeni bir zammın gündemlerinde olduğunu söyledi

Fırıncılar ekmeğe zam hazırlığında
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

ASGARİ ÜCRET ARTTI, EKMEK ZAMLANACAK…

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, fırıncılığın hizmet ağırlıklı bir sektör ve işçiliğin büyük bir maliyet unsuru olduğunu ifade ederek, asgari ücrete yapılan artışı da göz önünde bulunduran fırıncıların 1-2 hafta içerisinde yeni ekmek fiyatlarını belirlemek için hesaplama içerisinde olduklarını açıkladı.

“BİZİ DÖVİZ ETKİLER”…

Buğdayın Rusya’dan döviz ile ithal edildiğini söyleyen ARUN direktörü Tolga Ahmet Raşit, son 7-8 aydır buğday fiyatlarının ve döviz kurlarının stabil seyrettiğini ifade ederek, “Bizi esas döviz etkiler. Yarın dövizde yükselme olursa, biz de mecburen yarın artış yaparız” vurgusu yaptı.

ŞİMDİ DEĞİL AMA HER HALÜKARDA ZAM GELECEK…

Başpınar Un Direktörü Dağhan Akarı, un fiyatlarında planlanan bir artış olmadığını ancak enflasyonist düzende her halükarda bir zam geleceğini ifade ederek, “Bu ay mı gelir, önümüzdeki ay mı gelir, sözü dahi edilmedi” dedi.

   Temel tüketim maddelerinin başında gelen ekmek, zam yarışında hız kesmiyor. Ekmeğe 1-2 hafta içinde zam geleceği belirtildi.

   Fırıncılar, maliyetlerindeki artışı dikkate alarak ekmek fiyatlarını belirlemek için kendi içlerinde hesaplamalar yapıyor.

   Fırıncılar, ciddi ciddi ekmeğe zam yapmaya hazırlanırken, un fabrikaları şu anda gündemlerinde bir fiyat artışının olmadığını belirtti.

   KIBRIS’a konuşan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, fırıncıların yeni ekmek fiyatlarını belirlemek için hesaplama içerisinde olduklarını, 1-2 hafta içerisinde ekmeğe zam geleceğini söyledi.

   ARUN direktörü Tolga Ahmet Raşit ise zam yapmamak için iyi niyetli bir uğraş verdiklerini ve mart ayından bu yana un fiyatlarında bir artış yapılmadığına dikkat çekerek, una zam gelip gelmeyeceğiyle ilgili şu anda öngörüde bulunamayacağını belirtti.

   Başpınar Un Direktörü Dağhan Akarı da un fiyatlarında planlanan bir artış olmadığını ancak enflasyonist düzende un fiyatlarına da her halükarda bir zam geleceğini, fakat bunun zamanını önceden söylemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Çıralı: Ekmek fiyatlarında değişiklik olacak

   Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, fırıncılığın hizmet ağırlıklı bir sektör ve işçiliğin kendileri için büyük bir maliyet unsuru olduğunu söyledi.

   Çıralı, son zamanlarda maliyetlerinde ciddi bir artışın söz konusu olduğuna dikkat çekerek, geçen hafta asgari ücrette yapılan artışı da göz önünde bulunduran fırıncıların yeni ekmek fiyatlarını belirlemek için hesaplama içerisinde olduklarını açıkladı.

   Buna bağlı olarak 1-2 hafta içerisinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik olacağına işaret eden Çıralı, en son ekim ayında ekmek zammının gündeme geldiğini ve o dönemde bazı fırınların ekmeği 7.5 TL’ye, bazılarının da 8 TL’ye yükselttiğini anımsattı.

   Çıralı, ekim ayından ocak ayına kadar her şeyin ateş pahası olduğunu, dolayısıyla da fırıncıların yeniden ekmek maliyet hesabı çıkarmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, her fırının kendi maliyet hesaplarına göre yeni fiyat uygulaması getireceğini vurguladı.

   “Kasım ve aralık ayında girdi maliyetleri yüzde 30’a ulaştığı gibi, asgari ücrete de yüzde 30’larda artış yapıldı. Dolayısıyla ekmek fiyatlarındaki yeni düzenlemedeki artış da yüzde 20’nin altında olmaz” vurgusu yapan Çıralı, un fiyatlarının da sektörün en büyük maliyet unsuru olduğunu hatırlattı.

   Çıralı, un fiyatlarında bir değişiklik olacağına yönelik duyumlar aldıklarını ifade ederek, “Hükümete, daha önce fiyatların yükselmemesi için olması gerekenleri belirttik. Hükümetler bir çözüm üretemedi. Narhlı sistem de olmadığı için serbest piyasa koşulları içerisinde konu değerlendiriliyor” şeklinde konuştu.

   Sektördeki sıkıntıları Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na her dönemde anlattıklarına işaret eden Çıralı,“Anlatıyoruz ama, ne geçmiş hükümetlerden, ne de şu anki hükümetten çözüm gördük” dedi.

Raşit: İyi niyetli bir uğraş veriyoruz

   ARUN direktörü Tolga Ahmet Raşit, mart ayından bu yana un fiyatlarında bir artış yapılmadığının altını çizerek, zam yapmamak için iyi niyetli bir uğraş verdiklerini ifade etti.

   Un fiyatlarında artış olup olmayacağı ile ilgili şu anda bir öngörüde bulunamayacağını belirten Raşit, “Bugün için en azından gündemde böyle bir artış söz konusu değil” vurgusu yaptı.

   Raşit, her fabrikanın kendi maliyetlerini göz önünde bulundurarak fiyatlarında güncelleme yaptığını kaydederek, ülkemizin yerli buğdayının hem kalite olarak, hem de üretim açısından yeterli olmadığını, bu nedenle buğdayın Rusya’dan döviz ile ithal edildiğini söyledi.

   “Bizi esas döviz etkiler. Dövizde yarın yükselme olursa, biz de mecburen yarın artış yaparız. Son 7-8 aydır buğday fiyatları ve döviz stabil seyrediyor. Mücadelemizde bu da bize yardımcı oldu” ifadelerini kullanan Raşit, Türkiye’nin bu işin lider ülkelerinden olduğunu ve orada devletin un fabrikalarına çeşitli noktalarda yardımları olduğunu kaydetti.

   Raşit, Türkiye’de devletin un fabrikalarıyla anlaşma yaparak buğdayı devletin aldığını ve fabrikalara TL olarak sattığını söyleyerek, bu sayede fabrikaların unu fırıncılara devletin belirlediği fiyattan verdiğini ifade etti.

   Elektrik fiyatlarında da destek sağlandığına dikkat çeken Raşit, “Biz kendi yağımızda kavruluyoruz maalesef. Bir destek görmüyoruz” dedi.

Akarı: Şu an için zam değerlendirmemiz yok

   Başpınar Un Direktörü Dağhan Akarı, un fiyatlarında planlanan bir artış olmamasına karşın enflasyonist düzende her halükarda bir zam geleceğini ifade ederek, “Bu ay mı gelir, önümüzdeki ay mı gelir, sözü dahi edilmedi” vurgusu yaptı.

   Akarı, asgari ücretin yüzde 37 oranında arttığını, beraberinde genel zamların da gerçekleştiğini belirterek, normal şartlarda bir değerlendirilme yapılması gerekmesine rağmen zam konusunda planlanan bir değerlendirmelerinin henüz olmadığını belirtti.

   Un fiyatlarına yapılan son zammın 1 Haziran’da gerçekleştiğini hatırlatan Akarı, 7 ayı aşkın süredir un fiyatlarına herhangi bir zam yapılmadığını kaydetti.

   Akarı, zam yapılan dönemde ekmek fiyatının 5.5 TL olduğunu anımsatarak, devletin de baz aldığı ekmeklik 50 kilogramlık unun peşin fiyatının şu an 650 TL olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104